Ոստիկաններն առանց հիմնավորման բերման են ենթարկել, պատմել է Վարդգես Գասպարին
Հուլիսի 6-ին՝ երեկոյան 22.00-ի սահմաններում, ոստիկանները բերման են ենթարկել Ազատության հրապարակում էլէներգիայի թանկացման դեմ հավաքի մասնակից, ինժեներ Վարդգես Գասպարիին և շուրջ 3 ժամ պահել ոստիկանության Կենտրոնի բաժնում: Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Գասպարին: Նրա խոսքով՝ բերման ենթարկելիս ոստիկանները որևէ հիմնավորում չեն ներկայացրել։
«Ազատության հրապարակում հավաքին էի ներկա, հետո գնում էի տուն, ոստիկանները պատնեշ էին կազմել Մաշտոցի պողոտա-Թումանյան խաչմերուկի մոտ: Երևի սպասում էին, որ ես պետք է ճանապարհս փոխեմ։ Այդպես չեղավ, և ես անցա իրենց պատնեշը։ Արդեն ահագին քայլել էի Թումանյանով, մոտեցել էի Թումանյանի տուն թանգարանին, երբ ինձ բերման ենթարկեցին: Ինձ ոստիկանությունից բաց են թողել մոտ 1-2-ի կողմերը: Հանեցին բաժնից, տարան, դրեցին ստադիոնի (Կենտրոնի բաժնի մոտ է գտնվում Հանրապետական ստադիոնը֊խմբ․) մոտի աղբանոցում»,- պատմել է Գասպարին:
Հիշեցնենք, որ երեկ ցերեկը ոստիկանությունը ցրել էր Բաղրամյան պողոտայում էլէներգիայի թանկացման դեմ անցկացվող նստացույցը։ Երեկոյան մարդիկ հավաքվել են Ազատության հրապարակում, ցանկացել են երթ անել, սակայն ոստիկանությունը թույլ չի տվել։

Activist Detained, Dumped in Landfill by Armenian Police
Armenian civic activist Vardges Gaspari was taken into police custody late Monday as he was heading home from a rally at the Freedom Square in downtown Yerevan against the hike in Armenian electricity rates. He was held at the Kentron police station for nearly 3 hours, Gaspari said, adding police did not inform him of reasons for his detention.
“I was at the rally in the Freedom Square. As I was heading home, I saw that police officers had formed a human wall at the intersection of Mashtots Avenue and Tumanyan Street. I guess, they expected me to change my route, which I did not do - I went right through their wall. I had walked quite a bit on Tumanyan when they finally detained me. I was released from custody at around 2 AM. They took me out of the station and dumped me in the landfill near the ,” Gaspari said in an interview with Epress.am.
Note, several hundred citizens protesting against the rise in electricity rates rallied at the Freedom Square Monday evening, hours after Armenian police dispersed their continuous sit-in on central Baghramyam Avenue. Demonstrators wanted to once again organize a march toward the RA Presidential Residence but they were prevented from doing so by law enforcement officers.