Առաջին անգամ ես համաձայն եմ Թրամփի հետ
Մինչ նախագահ Թրամփն այս շաբաթ այցով գտնվում է Ճապոնիայում, ճիշտ ժամանակն է մեկնաբանել Ճապոնիայի վարչապետ Շինձո Աբեի կողմից Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի համար նրա առաջադրումը: Այդ առաջադրման մասին հայտարարել է ոչ այլ ոք, քան անձամբ նախագահ Թրամփը՝ պարծենալով, որ Աբեն իրեն տվել է «հինգ էջանոց նամակի ամենագեղեցիկ օրինակը, որը նա ուղարկել է այն մարդկանց, որոնք բաժանում են Նոբելյան մրցանակ կոչվող պարգևը»:
Ճապոնական «Ասահի» թերթը հաղորդել է, որ նախագահ Թրամփն է խնդրել Շինձո Աբեին՝ առաջադրել իր թեկնածությունը: Աբեն հրաժարվել է հաստատել թեկնածության առաջադրումը, հղում անելով Նոբելյան հանձնաժողովի քաղաքականությունը՝ չբացահայտել թեկնածուին մրցանակը ստանալուց 50 տարի հետո: Երբ խորհրդարանում Աբեին հարցրեցին, թե արդյոք հաղորդումը հավաստի է, նա պատասխանեց. «Ես չեմ ասում, թե դա ճիշտ չէ»:
2018 թ. հունիսին երկու նորվեգացի օրենսդիրներ արդեն առաջադրել էին Թրամփի թեկնածությունը Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի համար: Հետաքրքիր է, որ 2018 թ. փետրվարինՆորվեգիայի Նոբելյան հանձնաժողովը հայտարարեց, որ նախագահ Թրամփի համար Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի երկու առաջադրումները կեղծ են: Բացի այդ, անցյալ տարի Կոնգրեսի 18 հանրապետական ​​անդամներ համատեղ նամակ էին ուղարկել Նորվեգիայի Նոբելյան հանձնաժողովին՝ առաջադրելով Թրամփի թեկնածությունը 2019 թ. Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի համար:
Ճապոնիայի վարչապետի կողմից Թրամփի առաջադրումը խոշոր քաղաքական իրարանցում առաջացրեց ներքին ընդդիմության առաջնորդների շրջանակում, որոնք բողոքում էին Շինձո Աբեի գործողության դեմ: Ճապոնիայի Սահմանադրական ժողովրդավարական կուսակցությունը ներկայացնող օրենսդիր Ջունյա Օգավան քննադատեց նախագահ Թրամփի՝ Փարիզի կլիմայի պայմանագրից և Իրանի հետ միջուկային համաձայնագրից հեռացումը, նրա որոշումը դադարեցնելու միջին հեռավորության միջուկային հրթիռների պայմանագիրը և Իսրայելում նրա կողմից ամերիկյան դեսպանատան տեղափոխումը Թել-Ավիվից Երուսաղեմ: Այս գործողությունները, ասաց Օգավան, «անհնարին են դարձնում նրա առաջադրումը Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի, և դա ամոթալի է Ճապոնիայի համար»:
Ճապոնիայի վարչապետի կողմից Թրամփի՝ Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի առաջադրման պատճառն այն էր, որ Ճապոնիայի ղեկավարը հասկացել էր՝ շողոքորթությունը լավագույն միջոցն է Թրամփի հետ լավ հարաբերություններ ունենալու համար: Ըստ երևույթին, միասին անցկացրած գոլֆի անհամար խաղերը բավարար չէին եղել: Ճապոնիան երեք խնդրանք ունի նախագահ Թրամփից.
1) Ձգտել Թրափի աջակցությանը՝ Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընի հետ Ճապոնիայի վարչապետի հանդիպման կազմակերպման հարցում՝ «անվերապահ» ապամիջուկայնացման քննարկման համար: Սա կարևոր խնդրանք է Ճապոնիայի համար, քանի որ վերջերս Հյուսիսային Կորեայի հրթիռները ընկել էին Ճապոնիայի տարածքային ջրերում կամ մերձակա շրջաններում կամ անցել էին Ճապոնիայի տարածքի վրայից՝ խուճապի մատնելով բնակչությանը:
2) Համոզել Թրամփին հրաժարվելու իր հաճախակի սպառնալիքներից՝ կիրարկելու ամերիկյան մաքսավճարներ ճապոնական ներմուծվող ապրանքների, հիմնականում՝ ավտոմեքենաների վրա, որը կարող է ազդեցություն ունենալ ճապոնիայի տնտեսության վրա և խոչընդոտել Շինձո Աբեի վերընտրությանը:
3) Ստանալ Թրամփի աջակցությունը 1977-1982 թթ. Հյուսիսային Կորեայի կողմից առևանգված Ճապոնիայի քաղաքացիների վերադարձի շուրջ բանակցություններում:
ԱյնուամենայնիվՇինձո Աբեի կողմից Թրամփի թեկնածության առաջադրումն «անսպասելի էր, հաշվի առնելով Թրամփի հարձակողական՝ «Ամենից առաջ Ամերիկան» արտաքին քաղաքականությունը և արհամարհական վերաբերմունքը բազմակողմ միջազգային համագործակցության հանդեպ: Հյուսիսային Կորեայի հետ ԱՄՆ բանակցությունների տապալումից հետո... Նոբելյան hոժարումը թվում էր ամբողջովին անտեղի», գրում է «Վաշինգտոն փոստը»:
Մինչ Ճապոնիայի վարչապետը կարող է ծանրակշիռ պատճառներ ունենալ նախագահ Թրամփին Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի առաջադրելու համար, Նոբելյան հանձնաժողովն ավելի լավ պատճառներ ունի հրաժարվել դիմումից՝ իր հեղինակավոր մրցանակը չանարգելու համար, այն հանձնելով նման շառլատանի, ստախոսի և խաբեբայի՝ թե ֆինանսապես, թե բարոյապես: Նա վիրավորել է այլ ռասաների և կրոնների, վատ վերաբերվել փոքրամասնությունների և ներգաղթյալների հետ և հրաժարվել է պահպանել ԱՄՆ օրենքներն ու միջազգային պայմանագրերը:
Այն դեպքում, եթե ոմանք կարծում են, թե իմ հակառակությունը Թրամփի առաջադրմանը կողմնակալություն է, պետք է հիշեցնեմ, որ երբ նախագահ Բարաք Օբաման 2009 թ. Խաղաղության Նոբելյան մրցանակն ստացավ «արտասահմանյան դիվանագիտության և մարդկանց միջև փոխգործակցության ամրապնդման արտասովոր ջանքերի համար», ես խմբագրական գրեցի, արտահայտելով իմ ընդդիմությունը նրա պարգևին: Խաղաղության Նոբելյան մրցանակը Օբամային շնորհվել էր նրա նախագահության առաջին տարվա ընթացքում, ինչը շատ շուտ էր նրա նվաճումների մասին դատելու համար: Թրամփը քննադատել էր Օբամային Խաղաղության Նոբելյան մրցանակ ստանալու համար, և ոմանք ասում էին, որ նա ցանկանում է նույն պարգևը, ինչ ստացել է Օբաման, քանի որ խանդում էր նրան: Թրամփն ասել էր. «Նրանք այն հանձնեցին Օբամային, իսկ նա նույնիսկ չգիտեր, թե ինչի համար է այն ստացել: Նա մոտ 15 վայրկյան այնտեղ էր և ստացավ Նոբելյան մրցանակը»: Բացի Օբամայից, ԱՄՆ երեք այլ նախագահներ՝ Թեոդոր Ռուզվելտը, Վուդրո Վիլսոնը և Ջիմի Քարթերը արժանացել են Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի:
Թրամփի դեպքում, նա արդեն երկու տարի ծառայել է որպես նախագահ, և պարզ է, որ արժանի չէ որևէ մրցանակի, էլ չասած Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի մասին: Իրականում նա նույնիսկ արժանի չէ Միացյալ Նահանգների նախագահ լինելուն: Յուրաքանչյուր անցնող օրվա հետ, ինքնահռչակ «չափազանց կայուն հանճարի»գործողություններն ու հայտարարություններն ավելի են թշնամացնում բազմաթիվ մարդկանց, ինչպես Միացյալ Նահանգներում, այնպես էլ ամբողջ աշխարհում: Ինչպես լորդ Աքթոնն է խորիմաստ գրել. «Իշխանությունը փչացնում է, իսկ բացարձակ իշխանությունը փչացնում է բացարձակապես»:
Զարմանալի չէ, որ նախագահը շարունակել է իր հակասական վարքագիծը՝ մի շարք թվիթներ ուղարկելով Ճապոնիայում գտնվելու առաջին իսկ օրվա առավոտյան: Իր թվիթներից մեկում նա երեք սխալ կամ անճշտություն է թույլ տվել.
1) Նա համաձայնել է Հյուսիսային Կորեայի բռնապետ Կիմ Չեն Ընի հետ, որ Դեմոկրատական կուսակցության առաջատար թեկնածու Ջո Բայդենը «ցածր IQ ունեցող անձնավորություն» է՝ խախտելով ներքին տարաձայնությունների մասին արտերկրում չխոսելու հին սկզբունքը.
2) Նա Բայդենի անունը սխալմամբ գրել էր «Բիդան».
3) Նա հակասել է իր ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլթոնի և Ճապոնիայի վարչապետի հայտարարությանը, որ Հյուսիսային Կորեայի վերջին հրթիռների արձակումը ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձևերի խախտում են:
Վերջապես, նախագահ Թրամփը խոստովանել է, որ նա հավանաբար երբեք չի ստանա Խաղաղության Նոբելյան մրցանակ: Առաջին անգամ ես համաձայն եմ նրա հետ...

While Pres. Trump is visiting Japan this week, it is the appropriate time to comment about his nomination for the Nobel Peace Prize by Japan’s Prime Minister Shinzo Abe. The nomination was announced by none other than Pres. Trump himself who boasted that Abe had given him “the most beautiful copy of a five-page letter that he sent to the people who give out a thing called the Nobel Prize.”
Japan’s Asahi newspaper reported that Pres. Trump had asked Shinzo Abe to nominate him. Abe refused to confirm the nomination, citing a Nobel Committee policy of not disclosing nominees for 50 years after prizes are awarded. When Abe was asked in Parliament if the report was accurate, he responded: “I am not saying it is not true.”
Two Norwegian lawmakers had already nominated Pres. Trump for the Nobel Peace Prize in June 2018. Interestingly, in February 2018, the Norwegian Nobel Committee announced that two Nobel Peace Prize nominations for Pres. Trump were forgeries. In addition, 18 Republican Members of Congress sent a joint letter to the Nobel Committee last year nominating Pres. Trump for the 2019 Nobel Peace Prize.
Japanese Prime Minister’s nomination of Pres. Trump created a major political stir with domestic opposition leaders protesting Shinzo Abe’s move. Junya Ogawa, a lawmaker representing the Constitutional Democratic Party of Japan, criticized Pres. Trump’s withdrawal from the Paris climate accord and the nuclear agreement with Iran, his decision to suspend the Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty, and his relocation of the American Embassy in Israel from Tel Aviv to Jerusalem. These actions, Ogawa said, should make it “not possible to nominate him for the Nobel Peace Prize, and it’s shameful for Japan.”
The reason the Japanese Prime Minister nominated Pres. Trump for the Nobel Peace Prize is that the leader of Japan had figured out that flattery is the best way to be on Pres. Trump’s good side. Apparently, playing countless rounds of golf together was not sufficient. Japan has three requests from Pres. Trump:
1) To seek Pres. Trump’s help in arranging for the Japanese Prime Minister to meet with the North Korean leader Kim Jong Un to discuss “unconditional” denuclearization. This is an important request for Japan as recent North Korean missiles have either fallen in or near Japanese territorial waters or have overflown the Japanese territory panicking the population.
2) To dissuade Pres. Trump from his repeated threats to impose U.S. tariffs on Japanese imports, mostly cars, which would impact Japan’s economy and undermine Prime Minister Shinzo Abe’s re-election.
3) To get Pres. Trump’s assistance in negotiating the return of Japanese citizens who were abducted by North Korea between 1977 and 1982.
Nevertheless, Shinzo Abe’s nomination of Trump “was unexpected, given Trump’s aggressive ‘America first’ foreign policy and disdain for multilateral international cooperation. After U.S. talks with North Korea collapsed… a Nobel nod seemed wholly unwarranted,” according to the Washington Post.
While the Prime Minister of Japan may have good reasons for nominating Pres. Trump for the Nobel Peace Prize, the Nobel Committee has better reasons to reject the request in order not to dishonor its prestigious award by presenting it to such a charlatan, liar and cheater, both financially and morally. He has insulted other races and religions, abused minorities and immigrants, and refused to comply with U.S. laws and international treaties.
Just in case some may think that my antagonism to Pres. Trump’s nomination stems from partisanship, I need to remind readers that when Pres. Barack Obama received the Nobel Peace Prize in 2009 for “extraordinary efforts to strengthen international diplomacy and cooperation between people,” I wrote an editorial expressing my opposition to his award. The Nobel Peace Prize was awarded to Pres. Obama within the first year of his presidency, way too soon to judge his accomplishments. Pres. Trump had criticized Pres. Obama for receiving the Nobel Peace Prize and some say that he wants the same award that Obama received out of jealousy. Pres. Trump was quoted saying: “They gave it to Obama. He didn’t even know what he got it for. He was there for about 15 seconds, and he got the Nobel Prize.” In addition to Obama, three other U.S. Presidents were awarded the Nobel Peace Prize: Theodore Roosevelt, Woodrow Wilson, and Jimmy Carter.
In Pres. Trump’s case, he has already served over two years as President, and it is clear that he does not deserve any kind of an award, let alone the Nobel Peace Prize. In fact, he does not even deserve to be President of the United States. With each passing day, the actions and statements of the self-declared “extremely stable genius” further antagonize more people both in the United States and around the world. As Lord Acton had wisely written: “Power tends to corrupt and absolute power corrupts absolutely!”
Not surprisingly, Pres. Trump continued his controversial behavior by sending a series of tweets during his first morning in Japan. In one of his tweets, Pres. Trump committed three errors or improprieties:
1) He agreed with North Korean dictator Kim Jong Un that the leading Democratic presidential candidate Joe Biden is “a low IQ individual,” violating the long-held principle of not speaking about domestic divisions while overseas;
2) He misspelled Biden’s name as “Bidan”;
3) He contradicted the statements of his own National Security Adviser John Bolton and Japan’s Prime Minister that North Korea’s recent missile launches are a violation of United Nations Security Council resolutions.
Finally, Pres. Trump admitted that he will probably never get the Nobel Peace Prize. For once, I agree with him!