Ինչպես է քննվելու ռուս զինծառայողի «ինքնասպանությունը» Հայաստանում
Հուլիսի 4-ին՝ ժամը 17:00-ի սահմաններում, Գյումրի քաղաքի Մուշ թաղամասի բնակարաններից մեկում հայտնաբերվել է ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի պայմանագրային զինծառայող, Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացի՝ 20-ամյա Սալիխով Ս․-ի կախված դին։
Շիրակի մարզի դատախազությունից հայտնում են, որ զինծառայողի դին հայտաբերվել է իր կողմից վարձակալված բնակարանում։ Դեպքի վայրում իրավապահները նաև նամակ են գտել։
Հարուցվել է քրեական գործ՝ Հայաստանի Քրեական օրենսգրքի 110 հոդվածի հատկանիշերով (Ինքնասպանության հասցնելը): Գործի քննությամբ զբաղվում է հայկական կողմը։ Կատարվում է նախաքննություն, հրապարակման ենթակա այլ մանրամասներ, ըստ Դատախազության, այս պահին չկան։
Ռուս զինծառայողներին առնչվող և ռուսական ռազմաբազայի տարածքից դուրս տեղի ունեցած հանցագործությունների քննություննը, ռուս-հայկական պայմանագրերի համաձայն, իրականացնում են Հայաստանի Հանրապետության իրավապահ մարմինները։ Այն, որ ռուս զինծառայողի ենթադրյալ ինքնասպանության գործով զբաղվում է հայկական կողմը, ուղղակիորեն բխում է միջպետական պայմանագրերով սահմանված նորմերից, նշում է իրավապաշտպան Արթուր Սաքունցը։ Խնդիրն, ըստ իրավապաշտպանի, ոչ թե «քննող կողմի» ընտրության մեջ է, այլ քննության ընթացքի։
«Ռազմաբազայից դուրս տեղի ունեցած դեպքերով միշտ էլ հայկական կողմն է զբաղվել։ Այլ հարց է, թե որքանով է հայկական կողմն ազատ եղել իր գործողություններում։ Բազմակողմանի քննություն իրականացնելու գործնական հնարավորություն ունեցե՞լ է։ Քննչական գործողությունները սահմանափակվա՞ծ են եղել, թե՞ իրականացվել են ազատորեն՝ օրենքի հիման վրա և դեպքի հանգամանքներից ելնելով։
Ենթադրյալ ինքնասպանության առթիվ «ինքնասպանության հասցնելու» հանտկանիշներով քրեական գործ է հարուցվել։ Իրավապահ մարմինները պետք է քննչական գործողություններ իրականացնեն։ Բնականաբար, մարդիկ, որոնք կարող են առնչություն ունենալ այս գործին՝ վկաներ, հնարավոր կասկածյալներ և այլն, պետք է հարցաքննվեն։ Մահացած զինծառայողի հետ առնչություն ունեցած մարդիկ կարող են լինել նաև ռուսական բազայի զինծառայողների շրջանում, և Հայաստանի քննչական մարմինը նրանց ևս պետք է հարցաքննի։ Եվ շատ կարևոր է տեսնել՝ ինչպես է գործնականում ընթանալու քննությունը», - Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Արթուր Սաքունցը։
Ըստ իրավապաշտպանի, կալանքի կիրառումը մնում է հարցադրելի։ Եթե հայտնաբերվեն կասկածյալներ, որոնք դրդել են կամ որևէ մեղսակցություն ունեցել ինքնասպանության հասցնելու գործում և եթե դրանք լինեն ռուսական բազայի զինծառայողներ, հայաստանյան քննչական մարմինները կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու հնարավորություն կունենա՞ն։ Եթե կալանքը որպես խափանման միջոց, այնուամենայնիվ, ընտրվի, ինչպե՞ս է ապահովվելու կալանքի կրումը։ Ենթադրյալ կասկածյալը մնալու է ռուսական բազայի տարածքո՞ւմ, ինչպես նախկինում էր լինում, թե՞ տեղափոխվելու է քրեակատարողական հիմնարկ։
«Մի բան հստակ է։ Եթե նախաքննության արդյունքում կամ ընթացքում ի հայտ գան բավարար ապացույցներ կամ հիմքեր՝ որևէ մեկին որպես կասկածյալ ներգրավելու համար, եթե դա ռուսական ռազմաբազայի զինծառայող լինի և եթե նա շարունակի մնալ ռուսական ռազմաբազայի տարածքում, վստահաբար դա այս անգամ ևս էապես և որոշիչ կերպով կսահմանափակի քննության արդյունավետությունը։ Առնվազն որովհետև կնշանակի, որ ինքնասպանությունը դրդապատճառները կապված են զինվորական ծառայության հետ, իսկ ենթադրյալ կասկածյալը շարունակում է մնալ մարդկանց հսկողության ներքո, որոնք տեղի ունեցածում իրենց պատասխանատվության բաժինն են ունեցել։ Կարևոր է հասկանալ՝ ինչպիսին է լինելու պրակտիկան։
Նույնիսկ Վալերի Պերմյակովը, ով մեղադրվում էր Գյումրիում բազմանդամ ընտանիքի դաժան սպանության, ավազակային հարձակման, պետական սահմանն ապօրինի հատելու մեջ, նախաքննության ողջ ընթացքն անցկացրեց ոչ թե կալանավայրում, այլ ռուսական ռազմաբազայում։ Հայաստանյան իրավապահները նրան հարցաքննում էին ռուսական ռազմաբազայում։ Նույնիսկ դեպքի վայրում փորձարարությունը  իրականացվում էր ոչ թե Ավետիսյանների տանը, որտեղ տեղի էին ունեցել այդ սպանությունները, այլ կրկին ռուսական ռազմաբազայում՝ իրենց խոսքերով, Ավետիսյանների տան օրինակով ստեղծված մակետի միջոցով, ինչը, իհարկե, աբսուրդ էր, այլ ոչ թե քննություն։
Այսինքն՝ նույնիսկ այս պարագայում, հաշվի առնելով գործի հնչեղությունը և հանրային դժգոհությունները, իրենք թույլ չտվեցին, որպեսզի քննչական մարմինը լիարժեք և արդյունավետ, բազմակողմանի և լրիվ քննություն իրականացնի։
Այս կոնտեքստում է, որ ասում եմ՝ կարևոր է հասկանալ, ինչպիսին է ընթանալու այս գործի քննությունը։ Նման դեպքերում հայաստանյան իրավապահները մեծ զսպվածություն են դրսևորում և այնպիսի մի վարքագիծ, որը ենթադրում է՝ տեղավորվել ռուսական կողմի կիրառած «սահմանափակումների» մեջ», - նշել է իրավապաշտպանը։

Как в Армении будет расследоваться «самоубийство» российского военнослужащего
4 июля в одной из квартир района Муш во втором по величине армянском городе Гюмри в повешенном состоянии был обнаружен труп контрактника дислоцированной здесь же 102-й российской военбазы, гражданина РФ 20-летнего С. Салихова.
Прокуратура Ширакской области сообщила, что военнослужащий снимал эту квартиру. На месте было найдено письмо. Расследованием уголовного дела, заведенного по статье 110 УК Армении (Доведение до самоубийства), занимается армянская сторона. Другие подробности не сообщаются.
Согласно армяно-российским договорам, расследование преступлений, касающихся российских военнослужащих и произошедших за пределами территории российской военбазы, осуществляется правоохранительными органами Республики Армения. То, что предполагаемым самоубийством российского военнослужащего занимается армянская сторона, соответствует нормам межгосударственных соглашений, отмечает правозащитник Артур Сакунц. Вопрос, по его словам, не в выборе «расследующей стороны», а в ходе расследования.
«Инцидентами вне военной базы всегда занималась армянская сторона. Другой вопрос - насколько она была свободна в своих действиях. Имела ли она реальную возможность осуществлять всестороннее следствие? Были ли ограничены следственные действия или осуществлялись свободно - в рамках закона и исходя из обстоятельств дела?
Естественно, люди, которые могут быть причастны к этому делу, - свидетели, возможные подозреваемые - должны быть допрошены. Следственный орган Армении должен допросить также других военнослужащих российской базы, которые тоже могут иметь отношение к этой смерти. Очень важно понять, как следствие будет проходить на деле», - заявил Сакунц в беседе с Epress.am.
Применение ареста, по словам правозащитника, остается под вопросом. Если появятся подозреваемые, которые склонили к самоубийству или каким-то образом причастны к преступлению, и если они будут военнослужащими российской военбазы, возникает вопрос, будет ли у следственных органов Армении возможность избрать меру пресечения в виде ареста. Если да, останется ли подозреваемый на территории военбазы, как это происходило в других случаях, или он будет переведен в армянскую тюрьму.
«Одно несомненно: если в результате или в ходе предварительного следствия появятся достаточные доказательства и основания для привлечения кого-либо в качестве подозреваемого, если это будет российский военнослужащий и если он останется на территории военной базы, данное обстоятельство в очередной раз существенно снизит эффективность следствия. По крайне мере потому, что это будет означать: мотивы самоубийства связаны с воинской службой, а предполагаемый подозреваемый продолжает оставаться под контролем людей, на которых лежит доля ответственности за произошедшее.
Даже Валерий Пермяков, обвиняемый в жестоком убийстве большой семьи, разбойном нападении, незаконном пересечении государственной границы, провел все предварительное следствие не в тюрьме, а на российской военбазе. Местные правоохранители допрашивали его на российской военной базе. Даже экспертиза места происшествия осуществлялась не в доме Аветисянов, где произошли убийства, а снова - на российской военбазе, по их словам, при помощи макета дома Аветисянов, что, конечно, было абсурдом, а не расследованием.
То есть даже в этом случае, с учетом огласки дела и общественного недовольства, они не разрешили, чтобы следственный орган провел всестороннее, полное и объективное следствие.
Именно в этом контексте я и говорю: важно понять, как будет проходить следствие. В таких случаях правоохранители Армении проявляют сдержанность и поведение, предполагающее возможность уместиться в применяемых российской стороной ограничениях», – отметил правозащитник.