Ինչպես է քննվելու ռուս զինծառայողի «ինքնասպանությունը» Հայաստանում
Հուլիսի 4-ին՝ ժամը 17:00-ի սահմաններում, Գյումրի քաղաքի Մուշ թաղամասի բնակարաններից մեկում հայտնաբերվել է ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի պայմանագրային զինծառայող, Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացի՝ 20-ամյա Սալիխով Ս․-ի կախված դին։
Շիրակի մարզի դատախազությունից հայտնում են, որ զինծառայողի դին հայտաբերվել է իր կողմից վարձակալված բնակարանում։ Դեպքի վայրում իրավապահները նաև նամակ են գտել։
Հարուցվել է քրեական գործ՝ Հայաստանի Քրեական օրենսգրքի 110 հոդվածի հատկանիշերով (Ինքնասպանության հասցնելը): Գործի քննությամբ զբաղվում է հայկական կողմը։ Կատարվում է նախաքննություն, հրապարակման ենթակա այլ մանրամասներ, ըստ Դատախազության, այս պահին չկան։
Ռուս զինծառայողներին առնչվող և ռուսական ռազմաբազայի տարածքից դուրս տեղի ունեցած հանցագործությունների քննություննը, ռուս-հայկական պայմանագրերի համաձայն, իրականացնում են Հայաստանի Հանրապետության իրավապահ մարմինները։ Այն, որ ռուս զինծառայողի ենթադրյալ ինքնասպանության գործով զբաղվում է հայկական կողմը, ուղղակիորեն բխում է միջպետական պայմանագրերով սահմանված նորմերից, նշում է իրավապաշտպան Արթուր Սաքունցը։ Խնդիրն, ըստ իրավապաշտպանի, ոչ թե «քննող կողմի» ընտրության մեջ է, այլ քննության ընթացքի։
«Ռազմաբազայից դուրս տեղի ունեցած դեպքերով միշտ էլ հայկական կողմն է զբաղվել։ Այլ հարց է, թե որքանով է հայկական կողմն ազատ եղել իր գործողություններում։ Բազմակողմանի քննություն իրականացնելու գործնական հնարավորություն ունեցե՞լ է։ Քննչական գործողությունները սահմանափակվա՞ծ են եղել, թե՞ իրականացվել են ազատորեն՝ օրենքի հիման վրա և դեպքի հանգամանքներից ելնելով։
Ենթադրյալ ինքնասպանության առթիվ «ինքնասպանության հասցնելու» հանտկանիշներով քրեական գործ է հարուցվել։ Իրավապահ մարմինները պետք է քննչական գործողություններ իրականացնեն։ Բնականաբար, մարդիկ, որոնք կարող են առնչություն ունենալ այս գործին՝ վկաներ, հնարավոր կասկածյալներ և այլն, պետք է հարցաքննվեն։ Մահացած զինծառայողի հետ առնչություն ունեցած մարդիկ կարող են լինել նաև ռուսական բազայի զինծառայողների շրջանում, և Հայաստանի քննչական մարմինը նրանց ևս պետք է հարցաքննի։ Եվ շատ կարևոր է տեսնել՝ ինչպես է գործնականում ընթանալու քննությունը», - Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Արթուր Սաքունցը։
Ըստ իրավապաշտպանի, կալանքի կիրառումը մնում է հարցադրելի։ Եթե հայտնաբերվեն կասկածյալներ, որոնք դրդել են կամ որևէ մեղսակցություն ունեցել ինքնասպանության հասցնելու գործում և եթե դրանք լինեն ռուսական բազայի զինծառայողներ, հայաստանյան քննչական մարմինները կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու հնարավորություն կունենա՞ն։ Եթե կալանքը որպես խափանման միջոց, այնուամենայնիվ, ընտրվի, ինչպե՞ս է ապահովվելու կալանքի կրումը։ Ենթադրյալ կասկածյալը մնալու է ռուսական բազայի տարածքո՞ւմ, ինչպես նախկինում էր լինում, թե՞ տեղափոխվելու է քրեակատարողական հիմնարկ։
«Մի բան հստակ է։ Եթե նախաքննության արդյունքում կամ ընթացքում ի հայտ գան բավարար ապացույցներ կամ հիմքեր՝ որևէ մեկին որպես կասկածյալ ներգրավելու համար, եթե դա ռուսական ռազմաբազայի զինծառայող լինի և եթե նա շարունակի մնալ ռուսական ռազմաբազայի տարածքում, վստահաբար դա այս անգամ ևս էապես և որոշիչ կերպով կսահմանափակի քննության արդյունավետությունը։ Առնվազն որովհետև կնշանակի, որ ինքնասպանությունը դրդապատճառները կապված են զինվորական ծառայության հետ, իսկ ենթադրյալ կասկածյալը շարունակում է մնալ մարդկանց հսկողության ներքո, որոնք տեղի ունեցածում իրենց պատասխանատվության բաժինն են ունեցել։ Կարևոր է հասկանալ՝ ինչպիսին է լինելու պրակտիկան։
Նույնիսկ Վալերի Պերմյակովը, ով մեղադրվում էր Գյումրիում բազմանդամ ընտանիքի դաժան սպանության, ավազակային հարձակման, պետական սահմանն ապօրինի հատելու մեջ, նախաքննության ողջ ընթացքն անցկացրեց ոչ թե կալանավայրում, այլ ռուսական ռազմաբազայում։ Հայաստանյան իրավապահները նրան հարցաքննում էին ռուսական ռազմաբազայում։ Նույնիսկ դեպքի վայրում փորձարարությունը  իրականացվում էր ոչ թե Ավետիսյանների տանը, որտեղ տեղի էին ունեցել այդ սպանությունները, այլ կրկին ռուսական ռազմաբազայում՝ իրենց խոսքերով, Ավետիսյանների տան օրինակով ստեղծված մակետի միջոցով, ինչը, իհարկե, աբսուրդ էր, այլ ոչ թե քննություն։
Այսինքն՝ նույնիսկ այս պարագայում, հաշվի առնելով գործի հնչեղությունը և հանրային դժգոհությունները, իրենք թույլ չտվեցին, որպեսզի քննչական մարմինը լիարժեք և արդյունավետ, բազմակողմանի և լրիվ քննություն իրականացնի։
Այս կոնտեքստում է, որ ասում եմ՝ կարևոր է հասկանալ, ինչպիսին է ընթանալու այս գործի քննությունը։ Նման դեպքերում հայաստանյան իրավապահները մեծ զսպվածություն են դրսևորում և այնպիսի մի վարքագիծ, որը ենթադրում է՝ տեղավորվել ռուսական կողմի կիրառած «սահմանափակումների» մեջ», - նշել է իրավապաշտպանը։

How will the Russian Serviceman's "Suicide" be Investigated in Armenia?
The prosecutor's office of Shirak Marz informs that on July 4, at around 5pm, the body of 20-year-old S. Sakhilyov, serviceman of the Russian Federation serving at Military Base N 102 was found hanging in the apartment he rents.
The law enforcement bodies also found a letter. A criminal investigation file has opened based on Article 110 of the Criminal Code (Impelling to Suicide). The Armenian law enforcement bodies are investigating the case, no further details are available for releasing.
The investigation of crimes involving the Russian servicemen that were committed outside the Russian military base's territory, are investigated by the Armenian law enforcement bodies as is stipulated in Armenian-Russian treaties.
Human rights defender Artur Sakunts raises doubts about the effectiveness of the  upcoming investigation.
"It has always been the Armenian side that has been investigating incidents that occurred outside the Military base. The question is, to what extent has the Armenian side been free in its actions? Did it have an opportunity to conduct a comprehensive investigation? Were the investigative actions limited, or were they free of any obstructing circumstance and were carried out in accordance with law?"
It is very interesting to observe how the law enforcement bodies will operate. The criminal file over the alleged suicide of the military serviceman entails a broad investigative procedure, actions with witnesses, potential suspects etc that might be among the servicemen of the military base itself. Will the Armenian side be able to apprehend suspects that are related to the Russian military base? Will the suspects remain in the territory of the military base and not be handed over to the Armenian law enforcement as has been the case in the past? These are important questions the answers of which will be revealed in the course of investigating this case.
"One thing is clear, if a suspect is identified from the military base, and this suspect continues to remain at the base, it will surely impact the effectiveness of investigation. We will observe whether there is a pattern here."
Even Valery Permyakov, charged for the cruel murder of an entire family in Gyumri, for robbery, illegal trespassing of the state border, carried his sentence at the base during the entire pretrial investigation. The Armenian law enforcement officers were interrogating him at the Russian base, even the simulation of the murder was organized at the base and not in the victims' house. It was an absurdity and not an investigation.
The Russian side did not allow the investigative bodies to carry out a full, effective, comprehensive and complete investigation, even in the backdrop of the huge public outcry.
So we have to yet see, how this case will be handled. The Armenian law enforcement officers operate under a huge restraint, they have to fit within the "limitations" set by the Russian side, said Artur Sakunts.