2026 թ. օգոստոս 25, երեքշաբթի
Իջևանի «Գրանդ տեքստիլ» կարի ֆաբրիկայի գործադուլ հայտարարած դերձակներն այսօրվանից հեռանում են Հայաստանից։ Արտադրամասի տնօրենը վերադարձի տոմսեր է առել նրանց համար՝ չվճարելով վերջին մեկ ամսվա աշխատավարձը։
Գերշահագործման դեմ բողոքով բանվորներին ստիպել են ընդունել այս պայմանները։ Դերձակները ոչ միայն աշխատում էին, այլև ապրում կարի արտադրամասում։ Տնօրենը սպառնացել է միակողմանի խզել աշխատանքային պայմանագիրը և վտարել տարածից բոլոր նրանց, ովքեր կընդվզեն։ Եթե նրանք շարունակեին աշխատավարձ պահանջել, կարող էին ուղղակի հայտնվել փողոցում։ 10 հոգի այսօր արդեն մեկնել է Հայաստանից, մնացած 160-ը կհեռանան առաջիկա օրերին։
Սա առաջին անգամը չէ, երբ Իջևանի ֆաբրիկայի տնօրինությունը հրապարակավ բողոքող աշխատողներին ուղղակի հետ է վերադարձնում Հնդկաստան՝ փոխարինելով նրանց միգրանտների նոր խմբաքանակով, որոնց հավաքագրում են Երևանում Հնդկաստանի դեսպանատան օժանդակությամբ։
Քրեական գործերը նման դեպքերում կարճվում են ենթադրյալ տուժողների բացակայության հիմքով․ այդպես էր 2025-ի գործադուլից հետո, երբ քրգործ հարուցեցին աշխատողներին ատրճանակով սպառնալու համար, և 2020-ին, երբ մի խումբ հնդկաստանցի դերձակներ փախել էին ֆաբրիկայից և հաղորդում ներկայացրել աշխատանքային թրաֆիքինգի հատկանիշներով։
Մայիսի 13
Իջևանի ոստիկանները հարձակվել են հնդկաստանցի աշխատողների վրա։
Մայիսի 13-ին տնօրինության ճնշումների, անտանելի աշխատանքային և կենցաղային պայմանների դեմ բողոքող դերձակները ենթարկվել են ոստիկանական ռեյդի։ Աշխատողները տեսանյութեր են ուղարկել Epress.am-ին և ահազանգել, որ ուժայինները բռնի ուժ կիռարելով բերման են ենթարկել առնվազն 9 հոգու։ Պահանջներ կամ իրավական հիմքեր չեն ներկայացվել։
Գործադուլի մասնակիցները ենթադրում են, որ ոստիկաններն արտադրամաս են եկել տնօրենի կանչով, որպեսզի վախեցնեն իրենց և ստիպեն ընդունել ղեկավարության պայմանները։
ՆԳՆ-ից Epress.am-ին հայտնել են, որ ոստիկանները տարածք են մտել «հանրային կարգի խախտման ահազանգից հետո և բերման են ենթարկել մեկ հոգու, որը հրաժարվել է ենթարկվել պահանջներին»։ Այլ մանրամասներ չեն հաղորդվել
Մայիսի 12
Epress.am-ին հաջողվել է մտնել Իջևանի «կիսափակ» կարի ֆաբրիկայի տարածք, զրուցել գործադուլ հայտարարած հնդկաստանցի միգրանտների և նրանց շեֆի հետ։ Մանրամասները՝ տեսանյութում։ Հասանելի են հայերեն և անգլերեն ենթագրեր։
Գործադուլի մասին ավելի մանրամասն՝
34․200 վայրկյան կարել, 1․800 վայրկյան՝ «խմել, քաքել,թելեր»․ ինչպես են ապրում և աշխատում հնդիկ դերձակները

2026 г. 8 июля, среда
Рабочие, бастовавшие на швейной фабрике в Иджеване, с сегодняшнего дня покидают Армению. Директор предприятия купил им билеты в Индию, не выдав зарплату за последний месяц.
Сотрудникам, выступившим против сверхэксплуатации, пришлось согласиться и на эти условия. Они жили в бараках на территории фабрики — потеря работы означала и потерю «жилья». Директор угрожал в одностороннем порядке расторгнуть контракты и выселить всех, кто продолжит протестовать, требовать компенсаций или просто зарплату за май. Накануне десятки силовиков ворвались на территорию предприятия и, применив силу, задержали нескольких граждан Индии.
Сегодня Армению уже покинули 10 человек, остальные 160 уедут в ближайшие дни.
Это не первый случай, когда руководство российской фабрики «Гранд Текстиль» избавляется от публично протестующих сотрудников, отправляя их обратно. Вскоре их заменяют новыми мигрантами, которых набирают при содействии посольства Индии в Ереване.
Так было и после забастовки 2025 года, и после инцидента в 2020-ом, когда группа рабоников иджеванской фабрики сбежала с предприятия и обратилась в полицию. После прошлогодней забастовки было возбуждено дело по факту угрозы оружием. В 2020 году на основании заявления работников возбудили следствие по признакам трудового траффикинга. В обоих случаях расследование прекратили из-за физического отсутствия пострадавших.
Полиция Иджевана провела рейд против бастующих мигрантов фабрики «Гранд текстиль». Рабочие отправили редакции Epress.am видео и сообщили о задержании девяти человек. Полиция, по их словам, не предъявляла никаких требований или правовых оснований, при задержании применили физическую силу.
Участники забастовки уверены, что силовиков вызвал директор фабрики, чтобы запугать их и заставить принять условия руководства.
В МВД сообщили Epress.am, что полиция вошла на территорию «после сообщения о нарушении общественного порядка» и задержала одного человека, «отказавшегося подчиниться законным требованиям».
Забастовка на швейной фабрике в Иджеване продолжается. Epress.am удалось попасть на территорию предприятия, где мигранты не только работают, но и живут: мы поговорили с бастующими рабочими и директором фабрики. Подробности — в видео. Доступны субтитры.