Փաշինյանը Մարտի 1-ի ջարդարար Օգանովսկու հետ է քննարկում Արցախի հարցը
Դեկտեմբերի 24-ին «Սասնա Ծռեր» համահայկական կուսակցության Քարտուղարությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում քննադատում է ՀՀ վարչապետի՝ Ղարաբաղի հարցում ցուցաբերվող հակասականությունը։
«Նիկոլ Փաշինյանը Մարտի 1-ի ջարդարար Օգանովսկու հետ է քննարկում Արցախի հարցը։
Դեկտեմբերի 23-ին կայացած Անվտանգության խորհրդի նիստի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանի հնչեցրած հայտարարությունները ստիպում են եզրակացնել, որ հատկապես Արցախի հարցում նա խրվում է հակասականության ճահճում:
«Արցախը Հայաստան է և վերջ»-ին զուգահեռաբար նա պնդում է, որ Արցախը պետք է Հայաստանից անկախանա ու Հայաստանի հաշվին սուբյեկտանա, ուստի այնտեղի նախագահական ընտրությունների թատրոնը քննադատողները վտանգում են խաղաղությունը:
Այս հակասականությունը այնքան է խորացել, որ հասել է ամոթալի արդյունքի. հեղափոխության առաջնորդ վարչապետը Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստ է անում Մարտի 1-ի և Բերձորի ջարդարար, տխրահռչակ գեներալ Սամվել Կարապետյանի (Օգանովսկի) հետ միասին:
Փաստորեն, անցած մեկուկես տարիների ընթացքում Արցախի դե յուրե միացումն ավարտելու նպատակով առկա խոչընդոտները վերացնելու փոխարեն Նիկոլ Փաշինյանը իրականում մնում է իր նախորդների գծի մեջ և, ավելին՝ փորձում է մեծացնել Արցախի սուբյեկտությունը:
Դատապարտում ենք նման քաղաքականությունը և փաստում, որ այն էապես վտանգում է Արցախն ու ՀՀ ինքնիշխանությունը և ջուր է լցնում Մոսկվայի ու Բաքվի ջրաղացին:

"Sasna Tsrer" panarmenian political party's Secratariat issued a statement on December 24 2019, by which it criticized Prime Minister Nikol Pashinyan's contradictory stance on the issue of Nagorno Karabakh.
The party deplores the fact that Pashinyan invited Samvel Karapetyan, General-Mayor of NK Army, a former Defense Minister of NK, also known by his nickname "Oganovski", to a Security Council meeting on December 23, 2019. Earlier this year, the Russian Service of BBC published an article based on leaked confidential documents from the March 1 2008 crackdown investigation currently underway in Armenia. The article states that the shootings on March 1 2008, to which 10 victims fell, were organized by a squad led by Oganovski.
"Pashinyan, who declares that "Artsakh is Armenia and that's it" also states that Artsakh has to become independent of Armenia and be a sovereign entity at the expense of Armenia, therefore all those who are criticizing the "farce" called presidential elections there are threatening peace.
This contradiction has reached such depth that has resulted in shameful outcomes, such as the invitation of the notorious thug of March 1 and Berdzor chrackdown, General Samvel Karapetyan (Oganovski) to a Security Council meeting.
Instead of clearing away the barriers to finalizing the de jure unification of Artsakh with Armenia, Pashinyan follows the line of his predecessors and moreover, attempts to increase the sovereignty of Artsakh as a separate entity.
We deplore such a policy and state that it significantly threatens Artsakh and Armenia's sovereignty and is a leap service to Moscow and Baku," reads "Sasna Tsrer" party's statement.