Փաշինյանը Մարտի 1-ի ջարդարար Օգանովսկու հետ է քննարկում Արցախի հարցը
Դեկտեմբերի 24-ին «Սասնա Ծռեր» համահայկական կուսակցության Քարտուղարությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում քննադատում է ՀՀ վարչապետի՝ Ղարաբաղի հարցում ցուցաբերվող հակասականությունը։
«Նիկոլ Փաշինյանը Մարտի 1-ի ջարդարար Օգանովսկու հետ է քննարկում Արցախի հարցը։
Դեկտեմբերի 23-ին կայացած Անվտանգության խորհրդի նիստի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանի հնչեցրած հայտարարությունները ստիպում են եզրակացնել, որ հատկապես Արցախի հարցում նա խրվում է հակասականության ճահճում:
«Արցախը Հայաստան է և վերջ»-ին զուգահեռաբար նա պնդում է, որ Արցախը պետք է Հայաստանից անկախանա ու Հայաստանի հաշվին սուբյեկտանա, ուստի այնտեղի նախագահական ընտրությունների թատրոնը քննադատողները վտանգում են խաղաղությունը:
Այս հակասականությունը այնքան է խորացել, որ հասել է ամոթալի արդյունքի. հեղափոխության առաջնորդ վարչապետը Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստ է անում Մարտի 1-ի և Բերձորի ջարդարար, տխրահռչակ գեներալ Սամվել Կարապետյանի (Օգանովսկի) հետ միասին:
Փաստորեն, անցած մեկուկես տարիների ընթացքում Արցախի դե յուրե միացումն ավարտելու նպատակով առկա խոչընդոտները վերացնելու փոխարեն Նիկոլ Փաշինյանը իրականում մնում է իր նախորդների գծի մեջ և, ավելին՝ փորձում է մեծացնել Արցախի սուբյեկտությունը:
Դատապարտում ենք նման քաղաքականությունը և փաստում, որ այն էապես վտանգում է Արցախն ու ՀՀ ինքնիշխանությունը և ջուր է լցնում Մոսկվայի ու Բաքվի ջրաղացին:

«Сасна црер»: Пашинян играет на руку Москве и Баку
24 декабря Секретариат Всеармянской партии «Сасна црер» выступил с заявлением, в котором критикует противоречивость, проявляемую премьер-министром Армении в карабахском вопросе.
«Никол Пашинян обсуждает вопрос Арцаха с погромщиком 1 марта Огановским.
Заявления, озвученные Николом Пашиняном на заседании Совета безопасности 23 декабря, заставляют заключить, что особенно в вопросе Арцаха он погрязает в болоте противоречивости.
Параллельно тому, что «Арцах — это Армения», он утверждает, что Арцах должен получить независимость от Армении и превратиться в субъект за счет Армении, поэтому критики тамошнего театра под названием президентские выборы ставят под угрозу мир.
Эта противоречивость углубилась настолько, что привела к постыдному результату: возглавивший революцию премьер проводит заседание Совбеза вместе с погромщиком 1 марта и Бердзора, пресловутым генералом Самвелом Карапетяном (Огановски).
Фактически, вместо того, чтобы за прошедшие полтора года устранить препятствия, мешающие завершить де-юре присоединение Арцаха, Никол Пашинян продолжает линию своих предшественников, более того, пытается увеличить уровень субъектности Арцаха.
Мы осуждаем подобную политику и констатируем, что она существенно подвергает опасности суверенитет Арцаха и Республики Армения и льет воду на мельницы Москвы и Баку».