«Հայկական վեթինգ»․ դատական համակարգով կզբաղվի դատական համակարգը
2019 թվականի մայիսի 20-ին՝ դատարանների շրջափակման օրը, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ազդարարեց դատական համակարգում «վիրահատական միջամտությունների» մեկնարկը․ հինգ կետից բաղկացած գործողությունների քարտեզը ենթադրում էր համատարած վեթինգի և անցումային արդարադատության մեխանիզմների ներդրում՝ հրատապ և արմատական («եթե պետք լինի՝ սահմանադրական փոփոխություններով», «եթե պետք լինի՝ համաժողովրդական հանրաքվեով»)։
Սահմանադրական փոփոխությունների կարիք բայց չեղավ։ Մեկ տարվա ընթացքում վեթինգն ու անցումային արդարադատությունը փոշիացան․ փոխարենն առաջարկվեց և ընդունվեց նոր Դատական օրենսգիրք, իսկ արմատական փոփոխությունները փոխարինվեցին «աստիճանական բարեփոխումներով»։ Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանի կարծիքով՝ դա կոչվում է «հայկական վեթինգ»․ կձևավորվեն նոր հանձնաժողովներ, նրանք կվերահսկեն դատավորների բարեվարքությունն ու վերջին տարիների հայտարարագրերը, եթե լինեն խախտումներ՝ կդիմեն ուրիշ հանձնաժողովներին, կդիմեն Բարձրագույն դատական խորհուրդ (ԲԴԽ), անհրաժեշտության դեպքում՝ նաև Դատախազություն։ Կլինեն դանդաղ փոփոխություններ։ Նախարարը վստահ է՝ եթե վերահսկող նոր հանձնաժողովները «ճիշտ ձևավորվեն և ճիշտ գործեն», համակարգն աստիճանաբար կբարեփոխվի։ Իսկ եթե չէ՝ «եթե տեսնենք, որ որևէ բան չի օգնում և դատական համակարգի նկատմամբ վերահսկողությունը շարունակում է նույնը մնալ», կարող ենք «բոլոր բացասական փորձերը հաշվի առնելով՝ նախաձեռնել Սահմանադրական փոփոխություններ և ներդնել հաջողված վեթինգի փորձ»։ Հավանաբար՝ մի քանի տարուց։ Վարչապետ Փաշինյանը համաձայն է․ «մենք ոչ թե գերանդին առնում ու հնձում ենք ամեն ինչ և ամենուր, մենք նաև համակարգերին շանս ենք տալիս, որպեսզի իրենք այդ խնդիրները լուծենք»։
Վարչապետ Փաշինյանի ու արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանի հանդիպումը, որը հեռարձակվում էր նաև ֆեյսբուքի ուղիղ եթերով, փորձում էր ձևակերպել փոփոխությունները և արդարացնել ակնկալվող վեթինգի բացակայությունը։
Կա կարծիք, ասում էր նախարարը, որ այն, ինչ արվում է այժմ Դատական օրենսգրքով, վեթինգ չէ։ Ըստ նրա՝ վեթինգ ասելով այս պարագայում նկատի է առնվում ալբանական մոդելը , համաձայն որի բոլոր դատավորներները պետք է «ստուգվեն» միանգամից (ըստ նախատեսվածի՝ 5 տարվա ընթացքում) և համատարած։ Այս մոտեցումը, ըստ Բադասյանի, Սահմանադրական փոփոխություններ էր պահանջում․ եթե Հայաստանը կրկնօրինակեր Ալբանիային, պետք է փոխեր Սահմանադրությունը, ստեղծեր հատուկ մարմին, որի կարգավիճակը Սահմանադրությամբ հավասարեցված կլիներ դատական ատյանին, ստեղծեր ևս մեկ մարմին, որտեղ վերաքննության կարգով կվիճարկվեին առաջին մարմնի որոշումները։
Հակասահմանադրական կարգավորումների հետ կապված ռիսկերից, եվրոպական կառույցների հետ հավանական խնդիրներից բացի, այս մոտեցումը, ըստ Բադասյանի, պարունակում էր նաև համակարգային վտանգներ։ Նույն Ալբանիայում, օրինակ, վեթինգի արդյունքում Գերագույն դատարանի (համեմատելի է Հայաստանի Վճռաբեկ դատարանի հետ) 19 դատավորից մնացել էր ընդհամները մեկը, իսկ Սահմանադրական դատարանում մնացել էր 3 կամ 4 դատավոր, ինչը բավարար էր, որպեսզի վեճն ընդունվեր վարույթ, բայց բավարար չէր, որպեսզի քննություն արվեր։ Դատական համակարգը երկար ժամանակ «գործում էր» մասնատված ձևով, որոշ դեպքերում՝ չէր գործում առհասարակ։
Փաշինյան․ - Ինչպե՞ս ենք մենք ազատվելու վատ դատավորներից։
Բադասյան․ - Ավելի կարևոր է ոչ թե՝ ով է լքելու դատական համակարգը, այլ ով է համալրելու դատական համակարգը։
Դատավորների փոփոխության խնդիրը Հայաստանում կարող է սրվել նաև դատավորի պաշտոնին հավակնող թեկնածուների անբավարար քանակի պատճառով։ Ընդհանուր առմամբ, ասում է Բադասյանը, Հայաստանում կա 244 դատավոր, որոնցից 183-ը՝ առաջին ատյանի դատարանում, 44-ը՝ վերաքննիչում, 17-ը՝ վճռաբեկ դատարանում։ Հաստիքներից 7-ը այժմ թափուր են։ Վերջին 2 տարիների ընթացքում ընդհամենը 30 իրավաբան է եղել, որ հաղթահարել է դատավորի թեստավորման փուլը և ուսումնառություն է անցել (կամ անցնում) Արդարադատության ակադեմիայում։ Այսինքն՝ ամբողջ Հայաստանով մեկ կա ընդհամենը 30 մասնագետ, որ կարող է հավակնել դատավորի թափուր հաստիքին։ Նրանցից ընհամենը 6-ն են, որ ունեն քրեական մասնագիտացում։ Արմատական բարեփոխումների և կադրային փոփոխությունների համար այս թիվը խիստ անբավարար է։
Կառավարությունն, պաշտոնյայի կարծիքով, ստեղծված իրավիճակում էական ջանքեր պետք է գործադրի համակարգի գրավչությունը մասնագետների համար բարձրացնելու ուղղությամբ․ առաջիկա երեք տարիների ընթացքում աստիճաբար պետք է բարձրացվեն դատավորների աշխատավարձերը (2020 թվականին՝ 50, 2021-ին՝ 60, 2022-ին՝ 70 տոկոսով, այս պահին առաջին ատյանի դատավորի աշխատավարձը, ըստ օրենքի, կազմում է շուրջ 661 հազար, Վերաքննիչ դատարանի դատավորինը՝ 727 հազար դրամ, Վճռաբեկինը՝ 760 հազար դրամ), պետք է կրճատվի թղթաբանությունը, ներդրվեն նոր թվայնացված և ավտոմատիզացված համակարգեր, որոնք կթեթևացնեն դատավորների բեռը և կվերացնեն մեխանիկական աշխատանքը՝ հատկապես, անվիճելի ակտերի, վճարման կարգադրությունների և այլնի մասով։ Բադասյանը վստահեցնում է՝ այս ուղղությամբ աշխատել են, մինչև 2022 թվականն իրավիճակը շեշտակի կփոխվի։ Միաժամանակ կներդրվեն նաև նոր ընթացակարգեր (դատավորի թեկնածուի բարեվարքության ստուգում), որոնք կխստացնեն դատավորի նշանակման ընթացակարգը։ Սա, նախարարի կարծիքով, նախադրյալներ կստեղծի՝ համակարգը նոր («լավ») դատավորներով համալրելու համար։
Զուգահեռաբար 2020-ի ընթացքում կներդրվեն մեխանիզմներ (սահմանված օրերս ուժի մեջ մտած նոր Դատական օրենսգրքով), որոնք կօգնեն նաև աստիճանաբար ազատվել «վատ» դատավորներից։
Նախ՝ հայտարարագրերը ստուգելու միջոցով․ դատավորները այսուհետ գույքի և եկամուտների հայտարարագրերը կներկայացնեն ոչ թե էթիկայի, այլ՝ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով։ Վերջինս՝ ունենալով նաև ֆինանսական տվյալներին մատչելիություն, հայտարարագրերը կվերստուգի և կվերլուծի։ Օրինական եկամուտներով չհիմնավորված կարողությունների (նաև՝ կեղծված կամ թաքցված տվյալների) ի հայտ գալու դեպքում կառաջանա կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու կամ նյութերը Գլխավոր դատախազություն ուղարկելու խնդիր։ Կարգապահական պատասխանատվության շրջանակներում դատավորները Բարձրագույն դատական խորհրդի՝ ԲԴԽ-ի կողմից կարող են զրկվել նաև կարգավիճակից։
Դատավորների նշանակումն ու հեռացումը, ինչպես և նախկինում, վերապահված է ԲԴԽ-ին։ Անցումային դրույթներով նախատեսվում է, որ առաջինը մշակված ընթացակարգով պետք է անցնեն հե՛նց ԲԴԽ անդամները։
Կստեղծվի նաև դատավորների գործունեության գնահատման հանձնաժողով, որը կհետևի՝ որքանով են դատավորի կողմից պահպանվում գործի քննության ողջամիտ ժամկետները, արդյոք դատական ակտերը համապատասխանում են հիմնավորվածության չափանիշներին, արդյոք դատավորի կողմից պահպանվում են էթիկայի նորմերը և վարքագծի կանոնները։ Դրա հիման վրա հանձնաժողովը կկազմի դատավորների առաջխաղացման ցուցակներ, կդիտարկի վերապատրաստումների հարցը․․․Կոպիտ խախտումների ի հայտ գալու պարագայում (եթե չեն անցել վաղեմության ժամկետները), հանձնաժողովը կդիմի նորաստեղծ Էթիկայի և կարգապահական հարցերի հանձնաժողովին, որն էլ, ըստ անհաժեշտության, միջնորդություն կներկայացնի ԲԴԽ՝ կարգապահական վարույթ հարուցելու համար։
Հանձնաժողովը բաղկացած է լինելու 5 անդամից՝ ընտրված դատավորների ընդհանուր ժողովի կողմից։ Երեքը՝ դատավոր, երկուսը՝ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ։ Մրցույթն իրականացվելու է ԲԴԽ-ի կողմից սահմանված չափանիշներով։
«Հայկական վեթինգն», այսպիսով, երեք գործիք ունի՝ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով, Դատավորների գործունեության գնահատման հանձնաժող, Էթիկայի և կարգապահական հարցերի հանձնաժողով։ Առաջինն անկախ մարմին է, երկրորդն ու երրորդը վերապահված են դատական մարմիններին․ «Հենց դատական համակարգն է զբաղվելու համակարգի առողջացմամբ՝ երաշխավորելով դրա անկախությունը։ Գործադիր իշխանության դերը պետք է հասցվի նվազագույնի»։  Եթե այս գործիքները չաշխատեն, նախարարը խոստանում է, որ «մենք կարող ենք  բոլոր բացասական փորձերը հաշվի առնելով՝ նախաձեռնել Սահմանադրական փոփխություններ և հաջողված վեթթինգի փորձ ներդնել, որը անխուսափելիորեն ռիսկեր է պարունակելու»։ Հավանաբար՝ մի քանի տարուց։
Նախարար Բադասյանի և վարչապետ Փաշինյանի քննարկմանը մայիսի 12--ին խորհրդարանի ամբիոնից անդրադարձավ նաև անկախ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանը։ Վերջինիս արձանագրեց, որ Արդարադատության նախարարությունը «ամբողջությամբ տապալել է» վեթինգի գործընթացը․
«Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը երեկ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ քննարկման ժամանակ ջանք ու եռանդ չխնայեց ապացուցելու համար, թե ինչու և ինչպես Հայաստանում հնարավոր չէ իրականացնել դատավորների համատարած վեթինգ ու անցումային արդարադատություն, թե ինչու հնարավոր չէ կիրառել բարեվարքության իրական և ոչ ձևական կանոններ, որոնք կստիպեն դատավորներին նախկինից տարբերվող գործելաոճ որդեգրել։
Ռուստամ Բադասյանը երեկ գործնականում ռեկորդ սահմանեց այն հարցում, թե ինչպես կարելի է հեղափոխության առաջնորդին համոզել, որ ճիշտը ոչ թե հեղափոխական փոփոխություններն են, այլ այն ամենի պահպանումը, հանուն որի փոփոխության տեղի է ունեցեն հեղափոխությունը։ Եվ սա այն դեպքում, երբ մենք այսօր Նիկոլ Փաշինյանի և ձեր քաղաքական մեծամասնության Արդարադատության նախարարից պետք է լսեինք դատական համակարգում լայնածավալ բարեփոխումներ իրականացնելու ռազմավարություն մշակելու մասին ուղիղ մեկ տարի առաջ՝ մայիսի 24-ին, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի տված հանձնարարականի կատաման մասին հաշվետվություն։ Բայց փոխարենը մենք լսեցինք, թե ինչպես Արդարադատության նախարարը վարչապետին զեկուցեց, որ ամբողջությամբ տապալել են նրա իսկ տված հանձնարարականի կատարումը։
Այսպիսով, Ռուստամ Բադասյանը երեկ արձանագրեց, որ այլևս պետք է մոռանալ իրական վեթինգի, իրական անցումային արդարադատության ու բարեվարքության կանոնների մասին, քանի որ պարզվում է, որ դրանց կիրառմանը խանգարում է Սահմանադրությունը, Վենետիկի հանձնաժողովը, խանգարում է ամեն ինչ, ինչ հնարավոր է», - նշեց Բաբաջանյանը։

Vetting the "Armenian Way": The Judiciary will Vet the Judiciary
On May 20, 2019, one year after the "Velvet Revolution", Prime Minister Nikol Pashinyan called for massive blockades of courts as a sign to start "surgical interventions" in the judicial system notorious for being one of the most corrupt systems in Armenia. A road map of 5 actions was declared, including introduction of a vetting system and mechanisms of transitional justice as urgent and radical measures ("if need be, through constitutional changes" and "referenda" as he said).
No constitutional changes were called for. Within only one year, ideas for true vetting and transitional justice vaporized, with radical changes substituted with "gradual reforms" and a new Judicial Code. Minister of Justice Roustam Badasyan calls this "vetting the Armenian way" wherein new commissions will be set up that will monitor the good conduct of judges and their income declarations of recent years. If these bodies identify violations, they will appeal to the Higher Judicial Council and if necessary, to the Prosecutor's office. These will be incremental changes, but the Minister is confident that if the new monitoring commissions are "established and function properly", then the system will be gradually reformed. "If we see that nothing works and the monitoring of the judicial system is as in the past, then we can initiate Constitutional changes and adopted a successful international vetting practice," promises Badasyan. Prime Minister Pashinyan reacts: "So we don't take the scythe and mow everything everywhere, we give the systems a chance for them to resolve their issues."
This is just a small portion of the streamed conversation between Minister Badasyan and Prime-Minister Pashinyan on the "vetting the Armenian way." Badasyan, a young career specialist with a track record of a tax law attorney defending large corporate tax interests, was appointed to the post of Minister in June 2020. Before that, he used to work for "Concern Dialog" law firm.
In the streamed conversation, Badasyan was effectively justifying the lack of vetting in the judiciary system "reforms" contrary to large expectations. The Albanian vetting model, initially similar to what Pashinyan declared in May 2019, would pose significant anti-constitutional and international law challenges, claims Badasyan. This would have meant total and immediate vetting of all judges, which, however, would require constitutional changes. If Armenia was to emulate Albania, it would have to change the Constitution, establish a special body equal to a judicial one, create another body as an appeals institution to the first one. Aside from constitutional challenges, this would pose a system-related threat, claims Badasyan. In Albania, for example, as a result of vetting, one 1 supreme court judge out of 19 was left, and only 3-4 judges in the Constitutional Court, which was not enough for judicial deliberations. So, the judicial system was either too fragmented or not functional at all.
Pashinyan – So, how are we going to get rid of bad judges?
Badasyan – What's more important is who will be recruited into the judicial system and not who will leave it.
Changing existing judges is a challenge for Armenia due to the insufficient number of candidates. There are a total of 244 judges in Armenia, of which 183 judges in the first instance court, 44 in Appeals Court and 17 in the Court of Cassation. There are currently 7 vacancies. In the past 2 years, only 30 lawyers passed the judge qualification exam and attended the Justice Academy. Overall, there are 30 specialists in all of Armenia, who can claim for the vacant positions of judges. Of these specialists, only 6 are specialized in criminal law. Such a number of reserve specialists is too low for radical reforms and staff changes.
Badasyan believes that the government needs to make this system attractive for newcomers. In the coming three years, the salaries of judges will need to increase incrementally by ultimately 70 percent starting with 50 percent in 2020. The first instance court judge currently receives 661.000 AMD monthly, including taxes, 727.000 AMD is paid  to Appeals Court judges and 760.000 AMD to Cassation Court judges (all including taxes). Badasyan also proposes to cut down documentation in courts and incorporation of digitalized systems to relieve the workload of judges. This, he claims, will make preconditions for the system to accept new ("good") judges.
In parallel to this, the new Judicial Code will start to operate new mechanisms by which "bad" judges will be gradually screened out.
As for vetting through income declarations, judges will hereinafter submit their income declarations not to the Ethics Committee, but to Corruption Prevention Commission. This commission is endowed with powers to access financial data and therefore can cross-check the income declarations. If suspicious income is identified, the Corruption Prevention Commission will report to the Supreme Judicial Council for the latter to initiate disciplinary proceedings or to the Prosecutor's office.
Judges, as in the past, will be appointed and fired by the Supreme Judicial Council. Transitional provisions provide that Council members are supposed to be "vetted" first.
Badasyan also presented that a Commission will be set up to evaluate the work of judges, the extent to which judges maintain reasonable terms of trial, whether verdicts are justified, whether judges maintain good conduct and ethics. Based on these, the Commission will prepare lists of judge advancement and will consider issues of training. If problems are identified, the Commission will turn to a new Ethics and Disciplinary Committee in the making, which, if necessary, can send a motion to the Supreme Judicial Council.
In sum, "vetting the Armenian way" will have three tools – Corruption Prevention Commission; Judge Evaluation Committee; Ethics and Disciplinary Committee. The first institution is independent, the latter two are part of the judiciary. "It is the judicial system that will handle improvement of the system by ensuring its independence. The role of the executive branch will be made minimal," claims Badasyan.
Civil society organizations had earlier released a statement condemning this approach to the expected vetting reforms. Chairperson of "Asparez Journalists' Club", Levon Barseghyan, after repeated attempts to push for transitional justice and vetting reforms, has resorted to political sarcasm, calling Minister Badasyan "head of the government special committee on vetting reform funeral procession."
Attorney Norayr Norikyan, reacted on his Facebook page addressing Prime Minister Pashinyan that this is yet another of his personal defeats of the revolution. It is a fatal defeat that none of the goals declared by Pashinyan in 2019 will be reached; none of the current judges will be vetted for their current and past work, current political and related ties (conflicts of interest) ; none of the judges who made verdicts by which the state of Armenia suffered shameful defeats at the European Human Rights Court will resign; no judge that believes they cannot function in an unbiased manner will resign; no transitional justice mechanisms will be adopted and the Parliament has not dealt with this vital issue using its legislative powers.
MP Arman Babajanyan, who was elected as part of the Bright Armenia Party, but dropped out of the fraction, assessed the vetting process as "a complete failure" by the Ministry of Justice. In a parliamentary session on May 12, he said: "Justice Minister Roustam Badasyan was doing his utmost best to prove Prime Minister Pashinyan at the discussion yesterday, why and how it is impossible to carry out comprehensive vetting of judges in Armenia, why genuine and not formalistic good conduct rules will not be applied that would make the current judges different from the previous ones.
Roustam Badasyan set a record yesterday on how to convince a revolutionary leader that the right thing are not revolutionary changes, but maintenance of all the things against which the revolution was waged. And this is against the expectation of listening to a performance report of what has been done in the past 1 year to reach vast judicial reforms. Prime Minister Pashinyan gave this task exactly one year ago. Instead, we heard how the Justice Minister was reporting to the Prime Minister that accomplishment of tasks given by him has been completely failed.
Roustam Badasyan, claimed yesterday, that we should forget real vetting, real transitional justice and good conduct for good, because, according to him, everything – the Constitution, the Venice Committee, every everything possible is an impediment to this goal."