Ադրբեջանն արկեր է արձակել Չինարիի ուղղությամբ, տուժածներ չկան. ՊՆ խոսնակ
Ադրբեջանի զինված ուժերը 82 և 120 մմ տրամաչափի ականանետերից արկեր է արձակել Չինարի բնակավայրի ուղղությամբ, տուժածներ չկան, հայտնել է Պաշտպանության նախարարության մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը:
«Ադրբեջանական զինված ուժերը 82մմ տրամաչափի ականանետից յոթ արկ են արձակել Չինարի բնակավայրի ուղղությամբ։ Տուժածներ չկան, վնասվել է բնակելի տներից մեկի տանիքը։
ԹԱՐՄԱՑՎԱԾ- Քիչ առաջ ադրբեջանական զինված ուժերը 120մմ տրամաչափի ականանետից երեք արկ են արձակել Չինարի բնակավայրի ուղղությամբ։ Արկերից մեկը ընկել է տան վրա, երկուսը՝ բակում։ Տուժածներ չկան», - գրել է Ստեփանյանը:
Ավելի վաղ Ստեփանյանը հայտնել է, որ հայ-ադրբեջանական սահմանին հակառակորդի կրակոցից պայմանագրային 3 զինծառայող է վիրավորվել․
«Բեկորային թեթև վնասվածքներ են ստացել, ոչ մեկի կյանքին վտանգ չի սպառնում», - նշել է ՊՆ խոսնակը:
Հիշեցնենք, որ երեկ՝ հուլիսի 12-ին, Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը հաղորդել էր, որ առավոտյան ժամը 12:30-ի սահմաններում Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայողները ՈՒԱԶ մակնիշի ավտոմեքենայով Տավուշի ուղղությամբ Հայաստանի պետական սահմանը խախտելու փորձ էին կատարել, կորուստներ կրելով՝ ետ մղվել։ Ավելի ուշ հայկական դիրքերը սկսել են հրետակոծվել։
Հրետակոծությունը ընդհատվել են գիշերը՝ 03։30-ից 05։30 սահմաններում, առավոտյան՝ կրկին վերսկսվել։ Հայկական կողմը հայտնել է, որ սահմանին ծառայող երկու ոստիկան և 3 պայմանագրային զինծառայող թեթև վնասվածքներ է ստացել։ Ադրբեջանական ՊՆ-ն հաղորդել է 4 զոհի և առնվազն 4 վիրավորի մասին:
Հայաստանի ԱՆԳ-ն գիշերը հայտարարություն էր տարածել՝ խստորեն դատապարտելով ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից հրադադարի խախտումները։ Օրվա ընթացքում ռազմական էսկալացիային անդրադարձել է նաև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։

The situation continues to remain tense on the border of Armenia and Azerbaijan near Tavush region. Armenia's Ministry of Defense spokesperson Shushan Stepanyan reports that 120 mm mortars were employed by Azerbaijani army towards Chinar village. One of the mortar bombs fell on a private civilian house, the other two, in house yards. There are no casualties.
Earlier on July 13, it was reported that 3 contract soldiers from Armenia were wounded in the escalation at the border since July 12, 2020. "They received minor shrapnel wounds, their lives are not endangered.
On July 12, at midday Armenia's Ministry of Defense reported that an attempt to trespass the border was made by Azerbaijani army, which was not left without action and the Armenian side responded. Later on, the Azerbaijani army started to shell the Armenian posts for a lengthy period of time, stopped at around 5:30 am and resumed a few hours later in the morning of July 13.
The Armenian side has reported of 2 police officers and 3 contract soldiers wounded, while the Azerbaijani Ministry of Defense has reported of 4 dead soldiers and at least 4 wounded soldiers.