Քեսաբահայության համար ցանկացած աջակցություն կարևոր է․ ԱԺ պատգամավորներ
Քեսաբահայերի խնդիրների առնչությամբ մարտի 26-27-ին Սիրիա այցելած ԱԺ պատգամավորներ Նաիրա Կարապետյանը, Լևոն Մարտիրոսյանը, Էդմոն Մարուքյանը, Թևան Պողոսյանը, Արման Սահակյանը և Սամվել Ֆարմանյանը իրենց փաստահավաք առաքելության արդյունքները ներկայացրել են ՀՀ նախագահին, Ազգային ժողովին և կառավարությանը: Այս մասին ասված է պատգամավորական խմբի տարածած հաղորդագրության մեջ։ Այցի ընթացքում պատգամավորները Քեսաբից տեղահանված հայերին հանդիպել են Լաթակիայում։ Ազգային ժողովի պատգամավորները հանդիպումներ են ունեցել նաև Արամ Ա Կաթողիկոսի և Լիբանանի խորհրդարանի հայազգի գործընկերների հետ՝ քննարկելու սիրիահայության վիճակը։
Պաշտոնական հաղորդագրության համաձայն, պատգամավորական խումբը առանձին առաջարկություններ է մշակել, որոնք, լրացուցիչ քննարկումներից հետո, «կարող են կյանքի կոչվել ինչպես պետական, այնպես էլ մասնավոր, հասարակական ու համազգային խողովակներով»:
Պատգամավորական խումբն արձանագրում է, որ քեսաբահայության համար ստեղծված ողբերգական այս իրավիճակում նրանց ցուցաբերված հնարավոր ցանկացած աջակցություն՝ քաղաքական, դիվանագիտական, տեղեկատվական, բարոյական, նյութական թե ոչ նյութական, այսօր պահանջված է, իսկ արագ արձագանքման կարևորությունը` շատ ավելի էական, քան քաղաքական ու արարողակարգային հնարավոր տարատեսակ ենթադրություններն ու երկրորդական մտահոգությունները:

Members of Armenia's National Assembly Naira Karapetyan, Levon Martirosyan, Edmon Marukyan, Tevan Poghosyan, Arman Sahakyan, and Samvel Farmanyan recently presented the findings of their fact-finding mission to Syria on March 26–27 to the parliamentary speaker, the National Assembly and the Armenian government.
According to an official statement issued by the Armenian parliament, during their visit, the MPs met the Armenians who were displaced from Kessab in Latakia, Catholicos Aram I, and Armenian colleagues in Lebanon's parliament to discuss the situation of Syrian-Armenians.
The deputies developed some proposals that after further discussion, "can be implemented through not only state, but also private, public, and national channels."
The group notes that any possible assistance for Kessab Armenians in this tragic situation (political, diplomatic, informational, moral, material, or immaterial) is needed today. Furthermore, the importance of rapid response, they note, is much more significant than the variety of possible political or procedural assumptions and secondary concerns.