Քեսաբահայության համար ցանկացած աջակցություն կարևոր է․ ԱԺ պատգամավորներ
Քեսաբահայերի խնդիրների առնչությամբ մարտի 26-27-ին Սիրիա այցելած ԱԺ պատգամավորներ Նաիրա Կարապետյանը, Լևոն Մարտիրոսյանը, Էդմոն Մարուքյանը, Թևան Պողոսյանը, Արման Սահակյանը և Սամվել Ֆարմանյանը իրենց փաստահավաք առաքելության արդյունքները ներկայացրել են ՀՀ նախագահին, Ազգային ժողովին և կառավարությանը: Այս մասին ասված է պատգամավորական խմբի տարածած հաղորդագրության մեջ։ Այցի ընթացքում պատգամավորները Քեսաբից տեղահանված հայերին հանդիպել են Լաթակիայում։ Ազգային ժողովի պատգամավորները հանդիպումներ են ունեցել նաև Արամ Ա Կաթողիկոսի և Լիբանանի խորհրդարանի հայազգի գործընկերների հետ՝ քննարկելու սիրիահայության վիճակը։
Պաշտոնական հաղորդագրության համաձայն, պատգամավորական խումբը առանձին առաջարկություններ է մշակել, որոնք, լրացուցիչ քննարկումներից հետո, «կարող են կյանքի կոչվել ինչպես պետական, այնպես էլ մասնավոր, հասարակական ու համազգային խողովակներով»:
Պատգամավորական խումբն արձանագրում է, որ քեսաբահայության համար ստեղծված ողբերգական այս իրավիճակում նրանց ցուցաբերված հնարավոր ցանկացած աջակցություն՝ քաղաքական, դիվանագիտական, տեղեկատվական, բարոյական, նյութական թե ոչ նյութական, այսօր պահանջված է, իսկ արագ արձագանքման կարևորությունը` շատ ավելի էական, քան քաղաքական ու արարողակարգային հնարավոր տարատեսակ ենթադրություններն ու երկրորդական մտահոգությունները:

Депутаты: для армян из Кесаба важна любая помощь
Депутаты армянского парламента Наира Карапетян, Левон Мартиросян, Эдмон Марукян, Теван Погосян, Арман Саакян и Самвел Фарманян, посетившие Сирию для ознакомления с проблемами кесабских армян, представили результаты своей поездки президенту Армении, Национальному собранию и правительству. Об этом говорится в сообщении группы депутатов. В ходе визита в Сирию парламентарии встретились в Латакии с армянами, выдворенными из Кесаба. Депутаты встретились с Католикосом Арамом первым и со своими коллегами-армянами из парламента Ливии, с которыми обсудили ситуацию сирийских армян.
Согласно официальному сообщению, группа депутатов разработала отдельные предложения, которые, после дополнительных обсуждений, «могут быть реализованы как государственными, так и частными, общественными и общенациональными рычагами».
Группа констатирует, что в этой трагичной для армян из Кесаба ситуации на сегодняшний день востребовано любая помощь – политическая, дипломатическая, информационная, моральная, материальная или нематериальная. А важность быстрого реагирования, отмечают они, важнее возможных политических или церемониальных предположений и проявления второстепенной обеспокоенности.