Գազի գինն իջեցնել հնարավոր է, վստահ է պատգամավորը
ՀԱԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանը վստահ է, որ էլեկտրաէներգիայի թանկացման դեմ երեկվա ակցիային պետք է մասնակցեր ոչ թե 50 հոգի, այլ բոլորը։
«Տխուր է, որ մեզ մոտ բազմոցային, խոհանոցային ընդդիմություն է: «Ֆեյսբուքում» լայքելով ընդդիմություն է: Իսկ նման ընդդիմությունով Սերժի ախորժակի դեմ չես պայքարի»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է պատգամավորը։
Անդրադառնալով ոստիկանության կողմից բռնության կիրառմանը՝ Մանուկանն ասել է․ «Ուզում են ջարդել այն 50 հոգուն, ով դուրս էր եկել փողոց, որպեսզի մարդիկ հետագայում չբողոքեն»։
Պատգամավորը հերթական անգամ հայտարարել է, որ էլեկտրաէներգիայի թանկացումը բացարձակապես արդարացված չէ, քանի որ, օրինակ, գազի գնի թանկացումից էլեկտրաէներգիան պետք է թանկանար 1,2 դրամով, այլ ոչ թե 8: Նշենք, որ անցյալ տարի 1 կվ/ժ էլեկտրաէներգիայի սակագինը 30-ից դարձավ 38 դրամ, այժմ էլ ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը որոշել է այն թանկացնել ևս 4 դրամով։
Քանի որ արդեն հայտնի է ԱԺ գազային հանձնաժողովի նախնական եզրակացությունը, Արամ Մանուկյանն ասել է, որ իր կասկածները փաստերով են հիմնավորվել:
«Ես մասնակցեցի այս հանձնաժողովին ընդամենը այն բանի համար, որ ես ճիշտ եմ: Բոլոր կասկածները, որ ունեի, ապացուցվել են: Պարտքի գոյացումը, գնահատումը ապօրինի են, թանկացումը անհիմն է, հազար հոգի աշխատող են ավելացրել, ամեն մեկի աշխատավարձը բարձրացրել են, ծախսերը չափազանցված են, և այդ ամեն մեր բոլորի վզին է: Եթե մեր հանձնաժողովը լավ գործի, պետք է աշնանը պահանջ ներկայացնենք գազի գինն իջեցնելու համար, քանի որ դա միանշանակն հնարավոր է: Հանձնաժողովի լավն այն է, որ իմ ասածներն ապացուցվում են փաստաթղթերով»,- ասել է Արամ Մանուկյանը:

Lowering Price of Consumer Gas is Possible: Opposition MP
Armenian National Congress (HAK) faction secretary Aram Manukyan believes that not 50 people but everyone should've participated in yesterday's protest against the electricity price hike.
"It's sad that we have an armchair opposition. It's an opposition with Facebook 'likes'. But you won't fight against Serzh appetite with such an opposition," said the deputy, speaking to reporters.
On the topic of the use of force by police, Manukyan said: "They want to break those 50 people who took to the street so that people won't protest later."
The MP once again declared that the increase in the price of electricity is not justified, since, for instance, after the price of gas increased, the electricity price should've increased by 1.2 AMD per kWh and not 8 AMD. Note, the rate last year went from 30 to 38 AMD/kWh, and now the RA Public Services Regulatory Commission wants to increase it an additional 4 AMD per kWh.
Since the National Assembly gas commission's preliminary findings are already known, Manukyan said his suspicions are substantiated by facts.
"I participated in this commission only that I was right. All the doubts that I had have been proven. The accumulation and assessment of the debt are unlawful; the price increase is unfounded; they increased their staff by 1,000 people and raised each person's salary; the expenses are exaggerated; and all this is at our throats. If our commission works well, in the fall we have to present a demand to lower the price of gas because this is definitely possible. What's good about the commission is that my remarks are proven with documents," he said.