Գազի գինն իջեցնել հնարավոր է, վստահ է պատգամավորը
ՀԱԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանը վստահ է, որ էլեկտրաէներգիայի թանկացման դեմ երեկվա ակցիային պետք է մասնակցեր ոչ թե 50 հոգի, այլ բոլորը։
«Տխուր է, որ մեզ մոտ բազմոցային, խոհանոցային ընդդիմություն է: «Ֆեյսբուքում» լայքելով ընդդիմություն է: Իսկ նման ընդդիմությունով Սերժի ախորժակի դեմ չես պայքարի»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է պատգամավորը։
Անդրադառնալով ոստիկանության կողմից բռնության կիրառմանը՝ Մանուկանն ասել է․ «Ուզում են ջարդել այն 50 հոգուն, ով դուրս էր եկել փողոց, որպեսզի մարդիկ հետագայում չբողոքեն»։
Պատգամավորը հերթական անգամ հայտարարել է, որ էլեկտրաէներգիայի թանկացումը բացարձակապես արդարացված չէ, քանի որ, օրինակ, գազի գնի թանկացումից էլեկտրաէներգիան պետք է թանկանար 1,2 դրամով, այլ ոչ թե 8: Նշենք, որ անցյալ տարի 1 կվ/ժ էլեկտրաէներգիայի սակագինը 30-ից դարձավ 38 դրամ, այժմ էլ ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը որոշել է այն թանկացնել ևս 4 դրամով։
Քանի որ արդեն հայտնի է ԱԺ գազային հանձնաժողովի նախնական եզրակացությունը, Արամ Մանուկյանն ասել է, որ իր կասկածները փաստերով են հիմնավորվել:
«Ես մասնակցեցի այս հանձնաժողովին ընդամենը այն բանի համար, որ ես ճիշտ եմ: Բոլոր կասկածները, որ ունեի, ապացուցվել են: Պարտքի գոյացումը, գնահատումը ապօրինի են, թանկացումը անհիմն է, հազար հոգի աշխատող են ավելացրել, ամեն մեկի աշխատավարձը բարձրացրել են, ծախսերը չափազանցված են, և այդ ամեն մեր բոլորի վզին է: Եթե մեր հանձնաժողովը լավ գործի, պետք է աշնանը պահանջ ներկայացնենք գազի գինն իջեցնելու համար, քանի որ դա միանշանակն հնարավոր է: Հանձնաժողովի լավն այն է, որ իմ ասածներն ապացուցվում են փաստաթղթերով»,- ասել է Արամ Մանուկյանը:

Бороться с аппетитом Сержа Саргсяна с такой оппозицией невозможно - депутат
Секретарь фракции «Армянский национальный конгресс» Арам Манукян уверен, что в акции против подорожания электроэнергии должны были участвовать не 50 человек, «а все».
«Печально, что у нас диванная, кухонная оппозиция. Оппозиция по «лайкам» в «Фейсбук»-е (кнопка «нравится»). Бороться с аппетитом Сержа с такой оппозицией невозможно», - заявил депутат на пресс-конференции 24 июня.
По поводу насилия, примененного полицейскими к участникам акции, Манукян заявил: «Хотят сломить вышедших на улицу 50 человек, чтобы впоследствии люди не протестовали».
Параламентарий в очередной раз назвал неоправданным повышение тарифа на электроэнергию, так как, к примеру, из-за подорожания газа электроэнергия должна была подорожать на 1.2 драма, а не на 8. Отметим, что в 2013 году тариф на 1 кВт/ч электроэнергии увеличился с 30 до 38 др., теперь Комиссия по регулированию общественных услуг решила поднять цену еще на 4 драма.
Предварительное заключение парламентской комиссии по газу уже известно, поэтому, по словам Манукяна, его сомнения подтвердились.
«Я принял участие в работе Комиссии только потому, что я прав. Подтвердились все имеющиеся у меня сомнения. Образование, оценка долга были незаконны, подорожание – необоснованно, количество сотрудников увеличилось на 1000 человек , увеличили зарплаты, затраты преувеличены, и все это лежит на нашей шее. Если наша Комиссия будет действовать должным образом, осенью мы должны представить требование о снижении цены на газ, так как это однозначно возможно», - сказал Манукян.