«Անգամ ձիով Մոսկվա կհասներ». Պերմյակովի գործով ՌԴ ուղարկված նամակի մասին
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» հասարակական կազմակերպությունը պնդում է, որ ՀՀ դատախազությունը խախտում է օրենքը՝ չտրամադրելով ՌԴ գլխավոր դատախազին ուղղված՝ Ավետիսյանների ընտանիքի սպանության գործի վարույթը ՀՀ իրավասու մարմիններին հանձնելու խնդրանքով նամակը։
Երեկ ՀՀ դատախազությունը հաղորդագրություն էր տարածել, որում նշված էր, թե «ինչ վերաբերում է նամակն ուղարկելու և դրա բովանդակության վերաբերյալ կասկածներին և շրջանառվող այլ անհեթեթ լուրերին, նշենք, որ նպատակահարմար չենք գտնում անդրադառնալ, առավել ևս մեկնաբանել դրանք»։ Նշենք, որ 2 օր առաջ «Ժողովուրդ» օրաթերթը ՌԴ դատախազության նամակն էր հրապարակել, որում նշված էր, թե իրենք սպանության մեջ մեղադրվող ռուսաստանցի զինծառայող Վալերի Պերմյակովի վերաբերյալ գրություն չեն ստացել։
Անրադառնալով ստեղծված իրավիճակին՝ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումն» ընդգծում է․
«Մեղմ ասած, տարօրինակ է այն հանգամանքը, որ 21-րդ դարում, փետրվարի 3-ին ուղարկված նամակը շաբաթներ անց դեռ չի հասել ՌԴ դատախազություն: Անգամ Երևանից ձիով Մոսկվա ուղևորված սուրհանդակը արդեն տեղ հասած կլիներ:
ՀՀ Դատախազությունը խախտել է «Տեղեկատվության ազատության մասին» ՀՀ օրենքը և չի տրամադրել նամակի պատճենը ոչ «Իրազեկ Քաղաքացիների Միավորմանը», ոչ էլ նույն պահանջով դիմած բազում լրատվամիջոցներին:
Ուստի, քանի դեռ ՀՀ դատախազությունը, խախտելով օրենքը, չի տրամադրում ոչ նամակի պատճենը, ոչ էլ դրա ուղարկված լինելու մասին որևէ ապացույց, Հայաստանի հանրությունը իրավունք ունի պնդելու, որ այդպես դատախազությունը ինչ-որ բան է կոծկում… Հակառակ պարագայում որևէ իմաստից զուրկ կլիներ օրենք ոտնահարելով գաղտնի պահել նամակի բովանդակությունը»:
Նշենք, որ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» դիմել է Վարչական դատարան՝ պահանջելով պարտավորեցնել ՀՀ դատախազությանը տրամադրել նամակի պատճենը։

"Even a Messenger on a Horse Would Have Reached Moscow by Now": On the Letter Regarding Massacre Suspect
The Union of Informed Citizens NGO claims that the Prosecutor’s Office has violated the law by not providing the content of the General Prosecutor Gevorg Kostanyan's letter to his Russian counterpart asking for the transfer of the Avetisyan family murder case to Armenian law enforcement.
Yesterday, the General Prosecutor released a statement which stated that “we do not consider it expedient to address, or furthermore comment on suspicions and circulating absurd news related to the matter of sending the letter or its content.” Note, that 2 days ago the Zhoghovurd daily had published a letter by the Russian Prosecutor which stated that they had not received a written document about the murder suspect Russian soldier Valery Permyakov.
Turning to the current situation, the Union of Informed Citizens underlined,“To put it mildly, it is strange that in the 21st century, a letter sent on February 3 has not reached the Russian prosecutor weeks later. Even a messenger on a horse from Yerevan would have reached Moscow by now.
The General Prosecutor has violated the Law on Freedom of Information by not providing a copy of the letter to the Union of Informed Citizens, nor to multiple other media outlets.
Therefore, because the Armenian prosecutor, who broke the law by not providing a copy of the letter as well as any proof of actually sending it, the Armenian public has the right to claim that the prosecutor is trying to conceal something… Otherwise it would be devoid of any meaning to disregard the law to keep the letter’s content a secret.”
Note, that the Union of Informed Citizens NGO has appealed to the Administrative Court demanding to make the General Prosecutor’s office provide a copy of the letter.