Daily Archives: Մայիս 31, 2016
Մեր կազմակերպությունը մոնիտորինգի շրջանակներում ձեռք է բերել տեղեկատվություն և նշվել է աղբյուրը տեղեկատվության... -
ՀՀ ընտրական օրենսդրության զարգացման պատմության մեջ առաջին անգամ ԶԼՄ-ների կողմից ընտրությունները լուսաբանելու համար նախագծով սահմանվել է... -
ՀՀ֊ում գործազրկությունը հարևանների համեմատ բարձր տոկոս է կազմում․ ԿԲ֊ն խոսում է նվազման մասին․ «ՀԺ»
Համեմատած տարածաշրջանի մյուս երկների՝ Հայաստանն ունի գործազրկության ամենաբարձր ցուցանիշը, որը կազմում է 18.3 տոկոս... -
«Ինչպե՞ս կարող են պարտադրել իր հզորության 20-30 տոկսով աշխատող գործարանին՝ աշխատել առնվազն 90 տոկոս հզորությամբ... Անցած տարի Հայաստան է... -
«Ու դարձյալ միջին կամ մանր «ձկներն» են ուռկանում հայտնվել։ Մեր տեղեկություններով՝ ձերբակալվածների թվում են ՀՀ զինված ուժերի սպառազինության...

Daily Archives: May 31, 2016
Arayik Zalyan, a representatives for HCAV, told Epress.am that the claim against the organization was initially unfounded. “The Civil Code article on defamation and slander exempts from liability when... -
Armenia’s New Electoral Code ‘Limits Rights’ of Local Observers and Reporters
The Draft Electoral Code no longer gives observers the right to appeal to the chairperson with a requirement or recommendation to eliminate a violation, to attract his or her attention to a violation, or ... -
In Armenia, the newspaper continues, sugar is sold solely thanks to the existence of a monopoly, and Artsvik Minasyan's justification that a legal monopoly would impose additional obligations on the monopolist,... -
In an interview with Aravot.am, Sona Truzyan, an adviser to the chairman of the Armenian Investigative Committee, confirmed the arrests. “I can officially confirm that three persons were arrested last night ...