Հայկ Կյուրեղյանը ճանաչվել է տուժող և պատմել՝ ինչպես էին իրեն ծեծել ոստիկանները
Հունիսի 12-ին Կենտրոնի դատարանի բակում կրակոցներ արձակած Հայկ Կյուրեղյանի նկատմամբ ոստիկանությունում բռնություն կիրառելու գործով Կյուրեղյանը արդեն տուժող է ճանաչվել և հարցաքննվել է այդ կարգավիճակում: Այս մասին Epress.am-ին ասել է երիտասարդի պաշտպան Երվանդ Վարոսյանը:
Կյուրեղյանն իր ցուցմունքում պատմել է, որ իրեն ոստիկանները ծեծել են նախ ավտոմեքենայի մեջ, երբ տեղափոխում էին Ոստիկանության կենտրոնի բաժին և երբ իր ձեռքերին ձեռնաշղթաներ էին հագցված: Նա պատմել է, որ իրեն ծեծել են նաև ոստիկանությունում՝ երկու տարբեր սենյակներում, ընդ որում՝ այդ անգամ բռնությունները կիրառվել են ոչ միայն համազգեստով ոստիկանների, այլև քաղաքացիական հագուստով մարդկանց կողմից:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 12-ին քաղբանտարկյալներ Շանթ Հարությունյանի և նրա ընկերների դատավարության մեկնարկին Հայկ Կյուրեղյանը բարձրացել էր դատարանի շենքի առջև տեղակայված ավտոմեքենաներից մեկի վրա և օդամղիչ ատրճանակով կրակել ոստիկանների ուղղությամբ:
Էրեբունու ժամանակավոր պահման մեկուսարան այցելած ՀՀ ոստիկանության ձերբակալված անձանց պահման վայրերում վերահսկողություն իրականացնող հասարակական դիտորդական խմբի ղեկավար Հասմիկ Սահակյանին Կյուրեղյանը տեղեկացրել էր, որ իրեն բռնության են ենթարկել։

Man Arrested for Shooting Outside Yerevan Courthouse Recognized as Victim in Police Brutality Case
Hayk Kyureghyan, who opened fire outside a Yerevan courthouse on June 12, was recognized as a victim in the case of police use of violence against him and was already questioned in this capacity, the young man's attorney, Yervand Varosyan, informed Epress.am on Thursday.
In his testimony, Kyureghyan said that police officers beat him first in the police vehicle when they were taking him to the Kentron Police Division and while he was wearing handcuffs. He claims that they beat him also at the station, in two separate rooms, and not only by police officers in uniform, but also by men in civilian clothes.
Recall, at the start of the June 12 hearing in the case of Shant Harutyunyan and his friends, Kyureghyan climbed onto a car outside the courthouse and shot rounds from what seemed to be an air pistol in the police's direction, attempting, he said, to prevent "an erroneous judgment on Shant."