Հայկ Կյուրեղյանը ճանաչվել է տուժող և պատմել՝ ինչպես էին իրեն ծեծել ոստիկանները
Հունիսի 12-ին Կենտրոնի դատարանի բակում կրակոցներ արձակած Հայկ Կյուրեղյանի նկատմամբ ոստիկանությունում բռնություն կիրառելու գործով Կյուրեղյանը արդեն տուժող է ճանաչվել և հարցաքննվել է այդ կարգավիճակում: Այս մասին Epress.am-ին ասել է երիտասարդի պաշտպան Երվանդ Վարոսյանը:
Կյուրեղյանն իր ցուցմունքում պատմել է, որ իրեն ոստիկանները ծեծել են նախ ավտոմեքենայի մեջ, երբ տեղափոխում էին Ոստիկանության կենտրոնի բաժին և երբ իր ձեռքերին ձեռնաշղթաներ էին հագցված: Նա պատմել է, որ իրեն ծեծել են նաև ոստիկանությունում՝ երկու տարբեր սենյակներում, ընդ որում՝ այդ անգամ բռնությունները կիրառվել են ոչ միայն համազգեստով ոստիկանների, այլև քաղաքացիական հագուստով մարդկանց կողմից:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 12-ին քաղբանտարկյալներ Շանթ Հարությունյանի և նրա ընկերների դատավարության մեկնարկին Հայկ Կյուրեղյանը բարձրացել էր դատարանի շենքի առջև տեղակայված ավտոմեքենաներից մեկի վրա և օդամղիչ ատրճանակով կրակել ոստիկանների ուղղությամբ:
Էրեբունու ժամանակավոր պահման մեկուսարան այցելած ՀՀ ոստիկանության ձերբակալված անձանց պահման վայրերում վերահսկողություն իրականացնող հասարակական դիտորդական խմբի ղեկավար Հասմիկ Սահակյանին Կյուրեղյանը տեղեկացրել էր, որ իրեն բռնության են ենթարկել։

Заступника армянских политзаключенных признали пострадавшим
Айк Кюрегян, 12 июня открывший огонь из пневматического оружия во дворе суда общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк-Мараш, был признан пострадавшим по делу о применении к нему насилия и допрошен в этом статусе. Об Epress.am сообщил адвокат молодого человека Ерванд Варосян.
В своих показаниях Кюрегян рассказал, что полицейские избили его сначала в автомобиле, по дороге в отделение, когда на нем были наручники, затем избиение продолжалось и в отделении, в двух разных комнатах, причем в нем участвовали не только стражи правопорядка в униформе, но и люди в гражданском.
12 июня до начала первого заседания по делу политзаключенных Шанта Арутюняна и его единомышленников Айк Кюрегян забрался на один из припаркованных поблизости автомобилей и открыл огонь в направлении полицейских. Затем достал из кармана гранату и пригрозил, что применит ее в случае, если к нему подойдут. Журналистам молодой человек сообщил, что если его арестуют, по выходе на свободу он воспользуется «настоящим» оружием.
Позже молодой человек сообщил руководителю общественной наблюдательской группы, осуществляющей контроль в местах содержания лиц, Асмик Саакян, что после задержания он подвергся насилию.