ԲՀԿ֊ն չեղյալ է հայտարարում հանրահավաքը, Ծառուկյանը խոսում է «խաղաղ ճանապարհի» մասին
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը համարում է, որ բոլոր խնդիրները պետք է լուծվեն խաղաղ, օրինական, քաղաքական ճանապարհով։ Այս մասին ասված է Ծառուկյանի հայտարարության մեջ, որը տարածել է ԲՀԿ մամուլի գրասենյակը։
Հայտարարության մեջ ոչինչ չի ասվում Ծառուկյանի և ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հանդիպման մասին։ Այն, որ կողմերը հանդիպել են, երեկ ԶԼՄ֊ների ներկայացուցիչների հետ զրույցում ասել էր ՀՅԴ֊ական պատգամավոր Աղվան Վարդանյանը։
Իր հայտարարության մեջ Ծառուկյանը նշում է, որ իր խնդիրը տեսնում է «մեր ժողովրդին, մեր երկրին օգտակար լինելու մեջ»:
«Հայաստանում առկա խնդիրները լուծելու համար մեզ անհրաժեշտ է ոչ թե պատերազմել միմյանց դեմ, այլ հանգիստ, առանց միմյանց վիրավորելու աշխատել, ցույց տալ առկա բոլոր բացերը, գտնել լուծումներ և կյանքի կոչել դրանք: Միայն այդպես է հնարավոր վերացնել այն իրավիճակը, որն այսօր մենք ունենք մեր երկրում:
Ցավով եմ նշում, որ վերջին օրերի ընթացքում գործընթացները մեր երկրում բոլորովին այլ ուղղությամբ են ընթանում: Սա որևէ բարի տեղ չտանող ուղղություն է: Դժվար չէ պատկերացնել, թե այն, ինչ կատարվում է հիմա, ինչի կհանգեցնի ընդամենը մի քանի շաբաթների ընթացքում: Այսպես շարունակվելու դեպքում չի շահի ոչ մեկը և, առաջին հերթին, մեր ժողովուրդը: Այսպես շարունակել չի կարելի, հետո բոլորս մեղադրելու ենք ինքներս մեզ:
Ինձ համար թանկ է մեր քաղաքացիներից յուրաքանչյուրի կյանքն ու արժանապատվությունը: Ոչ մի նպատակ չի կարող արդարացնել նույնիսկ մեկ անմեղ մարդու արյուն: Թե՛ իշխանության, թե՛ ընդդիմության խնդիրն է չանցնել ողջամտության սահմանը: Բոլոր խնդիրները պետք է լուծվեն խաղաղ, օրինական, քաղաքական ճանապարհով», ֊ ասված է ԲՀԿ ղեկավարի հայտարարության մեջ:
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 12-ին Սերժ Սարգսյանն իր ելույթում քննադատության է ենթարկել Գագիկ Ծառուկյանին, իսկ վերջինս հաջորդ օրը հայտարարություն էր տարածել, որում նշել էր իշխանափոխության անհրաժեշտության մասին։
ԲՀԿ քաղաքական խորհուրդը մեկ այլ հայտարարությամբ չեղյալ է համարել ավելի վաղ հայտարարված փետրվարի 20-ի հանրահավաքի անցկացումը։
«Երևանի քաղաքապետարանն, ի գիտություն չընդունելով հանրահավաքի իրազեկման հայտը, անօրինական խոչընդոտներ է ստեղծում նախապես հայտարարված փետրվարի 20-ի շտապ հավաքի անցկացման համար:
Հաշվի առնելով հասարակության գերլարված հուզական վիճակը, զերծ մնալու համար հնարավոր պրովոկացիաներից և բախումներից` ԲՀԿ քաղաքական խորհուրդը որոշում է կայացրել չեղյալ համարել փետրվարի 20-ի ՀԱԿ֊ի և «Ժառանգության» հետ համատեղ հանրահավաքի անցկացումը: Քաղաքական կոնսուլտացիաների արդյունքում օրինական բոլոր ճանապարհներով մենք գտնելու ենք քաղաքական լուծումներ՝ ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու և հասարակության շահերը պաշտպանելու համար», ֊ ասված է կուսակցության քաղաքական խորհրդի հայտարարության մեջ:

Prosperous Armenia Party (BHK) leader Gagik Tsarukyan believes that all issues need to be solved peacefully, for example, through a political path. The latter was said in a statement by Tsarukyan released by the BHK press office.
The statement says nothing about Tsarukyan’s meeting last night with RA President Serzh Sargsyan. ARF MP Aghvan Vardanyan told mass media about the two opponents' meeting yesterday evening. Tsarukyan noted in his statement that he sees his objective in “being helpful to our people and our country.”
“In order for us to solve Armenia’s existing problems, it is necessary for us not to fight but to calmly, without insulting each other, find all the present gaps, find their solutions, and bring them to life. It is the only possible way to eliminate the current situation, which we have today in our country.
I say with pity that in the past few days, the processes in our country have been going in an entirely different path. This path does not lead to anything good. It is not hard to imagine where the current situation would have led to in a few weeks. In the event of it continuing, no one would gain anything, especially our people. It can not continue like this, we will all blame ourselves later.
Our citizens' life and dignity is valuable for me. No goal can justify the loss of even one innocent life. Neither the authorities, nor the opposition should cross the limits of commonsense. All issues have to be solved peacefully, legally, through a political path,” said the BHK leader’s statement.
Recall, that on February 12 Serzh Sargsyan criticized Gagik Tsarukyan in a speech, while the latter responded the day after noting the necessity for regime change.
In another statement, the BHK political council canceled the February 20th rally they had announced on Monday.
“Yerevan’s municipality, rejecting the rally application note,  is creating illegal barriers for the previously announced urgent rally on February 20th. Considering society’s emotionally tense situation, in order to avoid possible provocations and conflicts, the BHK political council has decided to cancel the February 20th joint rally with the Armenian National Congress and Heritage parties. Through political consultations, we will find all legal avenues in order to come out of the current situation and defend the public’s interests,” said the political council’s statement.