Մայիսմեկյան շնորհավորական ուղերձում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կոչ է արել աշխատողներին պահանջել գործատուներից, որ գրանցեն իրենց աշխատատեղերը: Փաշինյանն ընդգծել է, որ կառավարության հակաճգնաժամային ծրագրերն ուղղված են եղել առաջին հերթին այն ընկերություններին, որոնք աշխատել են օրենսդրության ճշգրիտ պահպանմամբ։ Դրանով կառավարությունն, ըստ վարչապետի, «գնահատանքի տուրք» է մատուցել օրինապաշտ աշխատավորներին, բայցև օգտվել է «այն պատեհությունից, որ գրանցված աշխատողին շատ ավելի հեշտ է նույնականացնել» և ներառել թիրախային աջակցության ծրագրում։ Գրանցված աշխատանք ունենալը, եզրափակել է Փաշինյանը, աշխատանքային իրավունքների պաշտպանության կարեւոր երաշխիք է։ Նա կոչ է արել գրանցել աշխատատեղերը և գրանցվել որպես աշխատող։
Հայաստանի ստվերային աշխատաշուկան և չգրանցված աշխատանքի մեծ ավանդույթը պատուհաս են ոչ միայն պետության, այլև հենց աշխատողների համար՝ համաճարակի ժամանակ, համաճարակից առաջ, դրանից հետո։ Վարչապետի կոչն այս առումով ողջունելի է, նույնիսկ հաճելի, բայց անպիտան, եթե պետության՝ աշխատանքային ոլորտի համակարգման գործիքակազմը սահմանափակվում է տոնական հորդորներով և գնահատանքի տուրքերով։
Գրանցված աշխատողների մշուշոտ արտոնությունները և բավական անպաշտպան կարգավիճակը վաղուց լղոզել են գրանցված լինելու և չլինելու միջև սահմանագիծը։ Այս տրամաբանությունը հատկապես արմատացել է բանվորական և սպասարկման ոլորտներում։ Համաճարակն այստեղ անակնկալ բացառություն է, ոչ թե օրինաչափություն։ Շնորհիվ կարանտինի՝ գրանցված լինելու հանգամանքն առաջին անգամ իմաստավորվեց պետական աջակցությունների (ճգնաժամային նպաստների) տեսքով։ Մինչհամաճարակային Հայաստանում այն ընկալվում էր որպես պայմանականություն («պատեհություն»), որը ներկա ժամանակում ոչինչ չի տալիս և ոչնչից չի պաշտպանում։
Գրանցվել նշանակում է աշխատավարձից դուրս գրել հարկերը։ 100 հազար դրամ ստացող աշխատողը կարող է ականջալուր լինել առաջնորդի կոչին, պահանջել գրանցել իր աշխատատեղը (հետևաբար՝ աշխատավարձի 23 տոկոսը փոխանցել պետական բյուջե) և «աջակցել կառավարությանն իր իսկ իրավունքները պաշտպանելու հարցում», եթե կառավարությունն իսկապես դրանք պաշտպանելու ցանկություն ու հնարավորություն ունենա։ Բայց կառավարությունը չունի։ Գործատու-աշխատող անհավասար մենամարտում այն ստանձնել է հրավիրյալ հաշտարարի դերը․ նորմերն առաջարկում է, բայց չի պարտադրում։
Պետական մեծահոգությունից բացի՝ ընթացող համավարակը պատկերազարդեց Հայաստանի աշխատաշուկայի թշվառությունը և կառավարության անզորությունը խոշոր գործատուների, արտադրամասերի տնօրենների և տեղական կալվածատերերի առջև։
Մեծահարուստ ձեռներեցները բացեիբաց շրջանցում են իրենց «օրինական» պարտականությունները․ պատգամավոր և օլիգարխ Գագիկ Ծառուկյանը, օրինակ, հրապարակավ հայտարարում է, որ մտադրություն չունի վճարել հարկադիր պարապուրդի մատնված աշխատողների (այդ թվում՝ գրանցված) աշխատավարձերը։ Եվ չի վճարում՝ անտեսելով աշխատանքային օրենսգրքի նորմերը։ «Առինջ մոլում» աշխատողներին ստիպում են վճարել տաղավարների վարձերը անկախ դրանց փակ լինելուց: Մոլի փոխտնօրեն, Երևանի ավագանու ծառուկյանական անդամ Արմեն Ներսիսյանը սա կոչում է «ջերմ ընտանեկան հարաբերություն» և «խնդրում չմտնել մատի և մատանու արանքը»: «Ընտանեկան ջերմ հարաբերություններ» են նաև նախկին պատգամավոր և խոշոր ձեռնարկատեր Արտակ Սարգսյանի «ՍԱՍ Գրուպ»-ում․ աշխատողներին այստեղ հարկադիր ստորագրությունների դիմաց ափաշկյարա անվճար պարապուրդի են ուղարկում: Նախկին պատգամավոր և օլիգարխ Սամվել Ալեքսանյանին պատկանող սննդամթերքի արտադրամասերում բանվորներն (նաև գրանցված) աշխատում են օրական 8 ժամի փոխարեն 16 և նույնիսկ 18 ժամ՝ 2 հազար դրամ հավելավճարի դիմաց, իսկ պարետի որոշմամբ փակված գործարանների աշխատողները ուղարկվում են տուն առանց որևէ փոխհատուցման։ Մեծերից հետ չեն մնում նաև փոքրերը։ Ահազանգերը շատ են, բայց աշատ է լուռ բարդակը։ Իրավական գնահատականներ չկան։ Իրավիճակը մեղմելու համար կառավարությունը որոշել է վճարել օլիգարխների փոխարեն՝ բյուջեի, այսինքն հարկատուների, այսինքն գրանցված աշխատողների հաշվին։
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանի արձագանքն այս դասավորությանն անկեղծ էր։ Մարտի 21-ին նախարարը ֆեյսբուքի իր էջում անդրադարձել էր համաճարակի ժամանակներում գործատուների աճպարարություններին և գրել․ «Թեև մենք մշակել ենք Աշխատանքային օրենսգրքի փոփոխության նախագիծ և օրենքը այս պահին էլ կարգավորում է գործատու-աշխատող հարաբերությունները, Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը չունի որևէ լիազորություն դրանք վերահսկելու համար»։ Նա կոչ էր արել գործատուների կամայականություններից տուժած աշխատողներին դիմել Սաքունցի գրասենյակ։ Մեկնաբանություններում պարզաբանել էր՝ նախարարությունն իսկապես ոչնչով օգնել չի կարող․ «դիմե՛ք դատարան»։ ։
Պարզվեց՝ «վերահսկելու» որևէ գործառույթ չունի նաև վարչապետի ենթակայությամբ գործող Առողջապահության և աշխատանքի տեսչական մարմինը։ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից 2018 թ․ հունիսի 11-ին հաստատված կանոնադրության համաձայն, տեսչական մարմինը իրավասու է վերահսկել աշխատողների առողջության պահպանման և անվտանգության ապահովման նորմերի կիրառումը։ Աշխատանքային իրավունքի մնացած նորմերի, այդ թվում՝ աշխատավարձերի հաշվարկման և վճարման նկատմամբ վերահսկողությունը, ըստ տեսչական մարմնի, դեռևս  դուրս է իր լիազորությունների շրջանակից:
Տեսչական մարմնի և նախարար Բաթոյանի բացատրությունները արտացոլումն են այն արտակարգ իրադրության, որ ձևավորվել է Հայաստանում համաճարակից տարիներ առաջ․ 2013 թվականից սկսած աշխատանքային ոլորտի կարգավորման համար պատասխանատու գերատեսչությունները օրենքի ուժով իրավասու չեն կարգավորել ոլորտը, որի պատասխանատուն համարվում են։
Բարեխիղճ խմբագիրն այս գերատեսչությունների անվանումներից աշխատանք բառը կջնջեր, եթե չլինեին միջազգային պայմանագրերով ստանձնած պարտականությունները։ Այդ պարտականությունների ձևական ապահովումն, ըստ էության, մասն է գլոբալ տնտեսական կոնսենսուսի, որի շրջանակներում աշխատանքային արժանապատվության արտոնությունը բլոկադային Հայաստանին չի վերապահվում ի սկզբանե։
Դրանց սնանկությունը շրջագծելու համար տեղին կլինի հիշել, որ Խորհրդային միության փլուզումից հետո 13 տարի շարունակ Հայաստանի Հանրապետությունը Աշխատանքային օրենսգիրք առհասարակ չուներ․ երկնաքարի արագությամբ շուկայական տնտեսություն կառուցող Հայաստանում մինչև 2004 թվականը գործում էր Սովետական Աշխատանքային օրենսգիրքը, որը շուկայական տնտեսությունն առհասարակ արգելում էր։ Չկար նաև Աշխատանքի նախարարություն․ Սոցապն պաշտոնապես անվանափոխվել և դարձել է Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարություն միայն 2000-ականների կեսերին՝ Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության ֆորմալ չափանիշները բավարարելու և ԱՄԿ-ին միանալու համար։ Օլիգարխիկ տնտեսության ձևավորմանը զուգահեռ Հայաստանում մինչև 2012-2013 թվականները գործում էր Աշխատանքի պետական տեսչությունը, որն ուներ աշխատավայրերում ստուգումներ անելու լիազորություն, բայց չուներ քաղաքական կամք։ Իրականությունը փաստաթղթերին մոտեցնելու մղումով 2013 թվականին տեսչական մարմինն ի վերջո լուծարվեց, նախկին տեսչության փոխարեն ստեղծվեց նորը՝ Առողջապահության և աշխատանքի տեսչական մարմինը։ Նոր մարմնի նոր կանոնադրությունից ստուգումներ անելու լիազորությունները ջնջեց շուկայի անտեսանելի ձեռքը։ Պարզ ասած՝ եթե մինչ այդ տեսչական մարմինն ուներ պետության անունից աշխատանքային ապօրինությունները կասեցնելու ֆորմալ լիազորություն, իրավասու էր կարգավորել աշխատանքային ոլորտը և վերահսկել օրենդրական նորմերի կիրառումը, 2013-ին աշխատանքային իրավունքների պաշտպանության պատասխանատվությունը օրենքի ուժով հանվեց կառավարության ուսերից և ամբողջապես դրվեց աշխատողների ուսերին։
Եթե գործատուն ոտնահարում է ձեր իրավունքները, հրաժարվում է վճարել հասանելիք աշխատավարձերը, ստիպում է շուրջօրյա աշխատել, պահում է հավելավճարները կամ զրկում արձակուրդայինները, Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը և Առողջապահության և աշխատանքը տեսչական մարմինը իրոք ոչնչով օգնել չեն կարող։ Եթե ձեր աշխատավարձերը չեն վճարվում համաշխարհային համաճարակի ժամանակներում, դուք կարող եք օգտվել գրանցված լինելու «պատեհությունից» և հասանելիք աշխատավարձի փոխարեն ստանալ պետական աջակցություն՝ օրինակ, 8-րդ միջոցառման շահառուների ցանկում ներառված լինելու բերումով։ Համաշխարհային համաճարակի ավարտից հետո «գնահատանքի տուրքեր» այլևս չեն լինի, կմնան միայն խրախուսանքները՝ պահաջել գործատուից կամ գոնե դիմել «Սաքունցի գրասենյակ», որը կօգնի դատական հայց ձևակերպել։ Որպես օրինաչափություն՝ աշխատանքից հեռացվելուց հետո։
Դատարան դիմող աշխատողներին հայ գործատուները չեն սիրում։ Հայկական պետությունն իրավազոր չէ նրանց հակակրանքին պատասխանել երաշխիքներով, որոնք «պահանջկոտ» աշխատողներին կպաշտպանեին գործատուի կամայականությունից։ Պետական գերատեսչությունների հաստիքային շնորհավորանքները ու մայիսմեկյան կոչերը՝ պաշտպանել, պահանջել, անհրաժեշտության դեպքում պայքարել դատարանում, բովանդակությունից զուրկ են։ Օրենքը պայմանական հնարավորություններ է ընձեռում՝ գործնականում վերափոխվելով իսկական անհնարինության։ Վարչապետի ուղերձի պես՝ այն գործում է որպես գնահատանքի տուրք և տոնական կոչ, որին հետևելու արտոնությունից օգտվում են հիմնականում նրանք, ովքեր բազմաթիվ այլ արտոնություններ ունեն։ Հետհեղափոխական Հայաստանում որքանո՞վ է վերափոխելի այս իրականությունը։ Նիկոլ Փաշինյանի սրտացավությունը կասկածներ դեռ չի հարուցում, և հետխորհրդային տարածքի համար աննախադեպ սոցիալական ծրագրերը և հակաճգնաժամային աջակցության մեծ նախագծերը թվում են համոզիչ։ Բայց իրական աշխատանքային փոփոխությունների հետ դրանք կապ չունեն։
Նոր Հայաստանի վարչակազմը ապավինում է կարկատաններ դնելու ծախսատար և անարդյունավետ քաղաքականությանը։ Գուցե որովհետև ի վիճակի չէ հակադրվել տեղական օլիգարխիայի շահերին (նրանց լոյալությունը պայմանավորված է նաև այս դանդաղկոտությամբ) և միջազգային ներդրողների չափանիշներին, որոնց համար Հայաստանը եթե գրավիչ է, ապա իր հանքերով և անպաշտպան աշխատուժով։ Գուցե որովհետև բավարար քաղաքական կամք իրոք չկա։
2019 թավականի դեկտեմբերին՝ հեղափոխությունից ավելի քան մեկուկես տարի անց, փոփոխություններ են կատարվել Աշխատանքային օրենսգրքում․ օրենսգրքի 33-րդ հոդվածը շարադրվել է նոր խմբագրությամբ, համաձայն որի՝ գործատուների կողմից աշխատանքային օրենսդրության, աշխատանքային իրավունքի նորմեր պարունակող այլ նորմատիվ իրավական ակտերի, կոլեկտիվ և աշխատանքային պայմանագրերի պահանջների կատարման նկատմամբ վերահսկողությունն իրականացնում է ոլորտի լիազորված տեսչական մարմինը։ Սահմանվել է, որ նոր խմբագրությամբ 33-րդ հոդվածն ուժի մեջ կմտնի 2021 թվականի հուլիսի 1-ից: Վերահսկողական լայն լիազորությունների վերականգնումը մեկուկես տարով հետաձգելու որոշումը հիմնավորվել է նրանով, որ գործող տեսչական մարմինը մարդկային, ֆինանսական և ինստիտուցիոնալ լուրջ հզորացման կարիք ունի։ 2018 թվականի հեղափոխությունից ի վեր տեսչական մարմնի «հզորացմանն» ուղղված միակ տեսանելի քայլը, սակայն, եղել է նոր պետի նշանակումը․ վերջինս կարծում է, որ պետք չի «շատ ֆետիշացնել» աշխատողի իրավունքները, որ «ավելի լավ է մի փոքր տուժի աշխատողի իրավունքը, քան բիզնեսի», նաև՝ որ ներդրողները խուսափում են երկրներից, որտեղ պաշտպանված են աշխատողների իրավունքները, որտեղ «իրենց կյանքը բացի հարկայինից սկսում է ուտել նաև աշխատանքային տեսչությունը»։

On May 1, Prime Minister Nikol Pashinyan congratulated workers and called on them to demand employers to officially register them as a step enabling the government protect their working rights. Pashinyan emphasized, that despite the sudden crisis, the government will "consistently continue to pursue economic development boosting work and working people", while he also said that the stimulus program adopted by the government to tackle the coronavirus pandemic was primarily targeted at companies that did not violate tax and labor legislation. He said that this was in a way a "gratitude" to working people, but also an opportunity to "easily identify people in need of support, as it was easier to identify registered people." He concluded that having an officially registered job is an important safeguard to working rights.
The plight of the Prime Minister is definitely welcome, as the shadow labor market and tradition of unregistered labor have been a disaster both for the state and the workers before the coronavirus crisis and will be after it. But the festive wishes and toothless calls have no potential to change the situation as long as the state's toolkit in coordinating the labor sector is limited to plights and gratitude.
The extremely vague privileges of registered workers and their lack of protections make the borderline between being registered and unregistered even more murky. This is especially true about laborers and service sector workers. The pandemic has marked an exception and not a rule that for the first time the fact of being a registered worker has been valued in the form of state benefits (to replace lost income). Before, this would only have been perceived as an opportunity or a chance that does not give anything more and does not protect from anything.
To get registered, means to count taxes off the wages. A worker earning 100.000 AMD (close to 200 USD) per month may listen to the Prime Minister's call and require job registration (and reduce the wages by 23 percent by transferring it to the state budget).
The government, however, does not have any leverages to protect. In the unequal duel between the employer and employee, the government has taken the role of an invited mediator who offers some norms, but does not enforce them.
Aside from accentuating state kindliness, the pandemic made it bare how miserable the labor market is and so is the capacity of the state in face of large employers, CEOs of enterprises and local feudalists.
Businessmen with huge capacities overtly circumvent their legal obligations. Look at MP and oligarch Gagik Tsarukyan publicly stating that he had no intention to make idle pays (including to registered workers). And of course, he did not, in violation of the Labor Code. Even worse, at "Arinj Mall" owned by him, workers were forced to pay space rental fees despite the fact that the mall was closed. Deputy CEO of the mall and member of Yerevan municipal council, Armen Nersisyan called this "a warm family environment" where he requested "not to poke a stick between the finger and the ring." At "Sas Group" a retail chain, workers were allegedly forced to sign requests of unpaid vacation. Former MP and oligarch Samvel Alexanyan's workers at food business (including retail supermarket chains) were forced to work double time, 16 hours, often 18 hours often in return for miserable 2000 AMD overtime pay. Large or small, businesses would send workers on unpaid idleness. These illegalities were many, however none of them received the appropriate characterization. To mitigate the situation, the government decided to pay what the oligarchs wouldn't pay. And that came, again, from the pockets of workers eventually, from taxpayers' money.
Zaruhi Batoyan, Minister of Labor and Social Issues, made a frank response to this arrangement of life. On March 21, she reflected on the manipulations employed by businesses on her Facebook page by writing: "Although we have drafted amendments to the Labor Code, the law even now regulates employer-employee relations, the Ministry of Labor and Social Issues has no power to oversee them." She invited persons suffering from arbitrary actions of employers to turn to Sakunts office . In the comments, she clarified that the Ministry indeed cannot help, citizens are advised to turn to court. She deleted this post on the next day.
Apparently, no powers are assigned to the Health and Labor Inspectorate under the Prime Minsiter too. This body is entitled to only oversee occupational health and safety norms at workplaces. Other norms of occupational rights, including wages and their payment, is still out of the inspectorate's scope of work.
Minister Batoyan's explanations and the statute of the Inspectorate reflect the state of exception formed in Armenia way before the pandemic, at least since 2013 when laws were adopted to deprive labor-regulating state bodies from real powers to regulate.
To outline the paucity of the status of these bodies, it is important to remind that for 13 years after the breakdown of the Soviet Union, Armenia did not even have a Labor code. In a country building market economy at astronomical speed, the Soviet Labor Code was in force until 2004 where market economy was outright banned. Armenia did not have a Labor Ministry either and the Social Security Ministry was only renamed to meet the formal demands of the International Labor Organization as a requirement for joining it. In oligarchic Armenia, a State Labor Inspectorate operated until 2013, empowered by inspections at workplaces and requiring compliance with laws, however it was dismantled in 2013 and merged to the Health Inspectorate. The invisible hand of the market erased the powers to inspect labor regulations from the new inspectorate's statute.
Thus, if an employer is violating your working rights, is refusing to pay the earned wages, is not paying overtime and is depriving of earned holidays, then the Ministry of Labor and Social Issues and the Health and Labor Inspectorate cannot help indeed. If during the pandemic, there is a slight hope that the state will provide minimal benefits to only those that happen to be registered workers, then after the pandemic this hope will disappear. What will remain is the state encouragement to demand… or turn to Sakunts office to assist with litigation (normally after being dismissed from work already).
Armenia's employers have a dislike for employees turning to courts. The Armenian state does not have powers to respond to this dislike with legal safeguards that would protect "demanding" workers from the arbitrariness of employers.
The "on call" holiday wishes and calls to self-protect, demand and, if needed, fight in courts expressed by responsible agencies, are void of content, as is made apparent here.
While Nikol Pashinyan's wholehearted concerns do not yet rise suspicions, as the unprecedented social programs and anti-crisis support were convincing, however real labor changes have not been carried out in the post-revolutionary two years. Perhaps, because the government is unable to clash with the local oligarchy and criteria to attract foreign investors for whom Armenia is attractive by extractive resources and unprotected laborforce. But maybe because there is no ample political will too.
Z. H.
In December 2019, one and a half years after the Revolution, amendments were made to the Labor Code by which the labor inspectorate was going to be charged with powers to oversee compliance with labor regulations and labor protecting norms and labor contracts. The new amendments will be enforced only starting July 1, 2021. Delay in enforcement is explained by lack of human, financial and institutional capacities needed for the inspectorate, therefore by that time, capacity building will be carried out.
The only visible "capacity building" noticeable since May 2018, has been appointment of a new head to the Health and Labor Inspectorate. Among his beliefs are statements such as, worker rights 'should not be so fetishized", "it is better for the worker rights suffer a bit, rather than business," investors avoid countries with protected workers, where "their lives are doomed not only by the tax but also labor inspectorates."