Նախկին վարչապետների արածը չաշխատեց․ Քոչարյանը կմնա կալանքի տակ
Մարտի 1-ի գործով մեղադրյալ, Հայաստանի և Ղարաբաղի նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը կմնա կալանքի տակ: Մայիսի 13-ի նիստին դատավոր Աննա Դանիբեկյանը հայտարարեց, որ դատարանը մերժում է պաշտպանների միջնորդությունը` խափանման միջոց կալանքը անձնական երաշխավորությամբ փոխելը:
Անցած ուրբաթ դատարան էին եկել Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի նախկին վարչապետները՝ երաշխավորելով սահմանադրական կարգի տապալման և կաշառք ստանալու մեջ մեղադրվող Քոչարյանի ազատության համար։
Հայաստանի նախկին վարչապետներ Կարեն Կարապետյանը, Խոսրով Հարությունյանը, Վազգեն Մանուկյանը և Ղարաբաղի կառավարության նախկին ղեկավար Անուշավան Դանիելյանը իրենց երաշխավորության մեջ նշել էին, որ Քոչարյանը ազատության մեջ կդրսևորի պատշաճ վարքագիծ և չի խուսափի վարույթն իրականացնող մարմին ներկայանալուց։
Տևական ժամանակ հիվանդանցում գտնվող Քոչարյանը նախօրեին վիրահատվել է։ Թե ինչ առողջական խնդիր է նա ունեցել, չի ասվում։

Инициатива бывших премьер-министров не сработала. Кочарян останется в тюрьме
Основной обвиняемый по делу о 1 марта, бывший президент Армении и Карабаха Роберт Кочарян останется за решеткой. На заседании 13 мая судья Анна Данибекян сообщила о решении суда отклонить ходатайство адвокатов об изменении меры пресечения под их личное поручительство.
В прошлую пятницу в суд прибыли бывшие главы армянского и карабахского правительств, поручившихся за обвиняемого в свержении конституционного строя и получении взятки Кочаряна.
Карен Карапетян, Хосров Арутюнян, Вазген Манукян и бывший премьер Карабаха Анушаван Даниелян отметили в тексте поручительства, что на свободе Роберт Кочарян будет придерживаться надлежащего поведения и не станет уклоняться от явки в орган, осуществляющий производство.
Накануне Кочарян, который долгое время провел в больнице, был прооперирован. О подробностях не сообщается.