Զինծառայողի մահվան պատճառ դարձած վթարի դեպքով քրեական գործ է հարուցվել
Հունիսի 3-ին` ժամը 13:50-ի սահմաններում, Մատաղիս-Մարտակերտ ավտոճանապարհի 17 կմ հատվածում, N զորամասի հաշվեկշռում գտնվող «Ուրալ» մակնիշի զինհամարանիշի ավտոմեքենան, զորավարժությունից վերադառնալիս, դուրս է եկել ճանապարհի երթևեկելի մասից և կողաշրջվել, ինչի հետևանքով թափքում գտնվող պարտադիր ժամկետային զինծառայող, շարքային Սարգիս Մասիսի Ղուլյանը ստացած վնասվածքներից մահացել է, իսկ լեյտենանտ Աբրահամ Տիգրանի Մարուխյանը, պարտադիր ժամկետային զինծառայողներ՝ կրտեր սերժանտ Դավիթ Արմենի Սարգսյանը, շարքայիններ Միքայել Սամվելի Վահանյանը, Ժիրայր Վիկտորի Մանուկյանը, Արման Վահրամի Պողոսյանը և Արտակ Վարդանի Շեկոյանը տարբեր մարմնական վնասվածքներով տեղափոխվել են Մարտակերտի զինվորական հոսպիտալ։
Ըստ Հայաստանի Քննչական կոմիտեի հայտարարության՝ դեպքի առթիվ երրորդ կայազորային քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 377-րդ հոդվածի (մեքենաներ վարելու կամ շահագործելու կանոնները խախտելը) 2-րդ մասով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ և կատարվում է նախաքննություն։

Заведено уголовное дело по факту гибели армянского солдата в ДТП
3 июня военный автомобиль «Урал», возвращавшийся с военных учений, выехал с проезжей части дороги на 17-м километре автомагистрали Матагис-Мартакерт и перевернулся на бок. Находившийся в кузове военнослужащий срочной службы, рядовой Саргис Гулян от полученных травм скончался, а лейтенант Абрам Марухян, рядовые Микаэл Ваганян, Жирайр Манукян, Арман Погосян и Артак Шекоян были доставлены в мартакертский военный госпиталь с телесными повреждениями различной степени тяжести.
По сообщению Следственного комитета Армении, в третьем гарнизонном следственном отделе заведено уголовное дело по статье 377 (Нарушение правил вождения или эксплуатации машин), ведется предварительное следствие.