Ձեռնարկվում են միջոցներ Նարեկ Սարդարյանին Ադրբեջանից վերադարձնելու ուղղությամբ․ ԱԱԾ
Հայաստանի ազգային անվտանգության ծառայությունը հայտնում է, որ հուլիսի 8-ին Նախիջևանի հետ սահմանակից Սյունիքի մարզում սեփական անասուններն արածացնելիս անհայտ կորած` Ներքին Խնձորեսկ գյուղի բնակիչ, 1990 թ. ծնված ՀՀ քաղաքացի Նարեկ Սարդարյանը անասունները որոնելու արդյունքում մոլորվել և անցել է Նախիջևանի տարածք, որտեղ գերեվարվել է:
«Սարդարյանը բնութագրվում է որպես հայրենասեր, հանգիստ և աշխատասեր անձնավորություն, տեղական ինքնակառավարման և իրավապահ մարմինների հետ երբևիցե խնդիրներ չի ունեցել: Սարդարյանն ունի ընտանիք և անչափահաս երեխաներ, որոնց հոգսերը հոգում է ինքը: Ներկայումս ձեռնարկվում են համապատասխան միջոցներ` Նարեկ Սարդարյանին ՀՀ վերադարձնելու ուղղությամբ», - ասված է հայտարարության մեջ:
Անցած շաբաթ Հայաստանի ոստիկանության Սիսիանի բաժինը հայտնել էր, որ որոնում է Ներքին Խնձորեսկի 30-ամյա բնակիչ Նարեկ Սարդարյանին։
Բաքուն հայտարարել էր, թե Սարդարյանն ինքնակամ հատել է սահմանն ու անցել Նախիջևանի ինքնավար հանրապետության տարածք։ Տեղի հեռուստաընկերությունը ցուցադրել էր Սարդարյանի հետ հարցազրույցը՝ պնդելով, թե նա խնդրել է իրեն Ադրբեջանի քաղաքացիություն տրամադրել։

Служба нацбезопасности пытается вернуть из Азербайджана Нарека Сардаряна
Служба нацбезопасности сообщает, что уроженец села Неркин Хндзореск Сюникской области Армении Нарек Сардарян 1990 года рождения заблудился 8 июля, когда искал отбившийся от стада скот, пересек границу и попал в азербайджанский плен.
«Сардаряна, - говорится в официальном сообщении, - характеризуют как патриота, спокойного и трудолюбивого человека, у которого никогда не было проблем с органами местного самоуправления и правоохранительными органами. У Сардаряна семья и несовершеннолетние дети, забота о которых лежит на нем. В настоящее время осуществляются соответствующие меры для возвращения Нарека Сардаряна в Республику Армения».
На прошлой неделе Сисианский отдел полиции Армении сообщил о поиске 30-летнего уроженца Неркин Хндзореска Нарека Сардаряна.
Азербайджанская сторона сообщила, что мужчина пересек границу умышленно. В эфире местного телеканала было показано интервью, в ходе которого Сардарян якобы просит предоставить ему гражданство Азербайджана.