Daily Archives: Հունվար 17, 2011
Այսօրվա խաղում Ղազարյանը խաղադաշտ մտավ առաջին իսկ րոպեներից և մեկնարկային խաղակեսի ընթացքում նա բավական ակտիվ էր: -
10 տարի անց Ղարաբաղը Հայաստանի համար նույնքան կարևոր չի լինի. փորձագետ
Այսօր իշխանության ղեկին գտնվող մարդկանց տեսանկյունից դա, փաստորեն, անվերջություն է... -
«Գագարինը» կկապի Մոսկվան Երևանի հետ
«Յուրի Գագարինը» գործելու է «Երևան-Մոսկվա» երթուղով: Միևնույն ժամանակ... -
Միջազգային կառույցները միացել են հայ բնապահպաններին` ընդդեմ Դելֆինարիումի
«Վայրի բնությունից կտրված են դելֆինները, մինչև 100 կիլոմետր է իրենց օրական լողալու չափը, սակայն հիշեցնեմ, որ Երևանի Դելֆինարիումի... -
Հայաստանն ափսոսում է Թուրքիայի վարքի համար. Կիպրոսն աջակցում է հայերին
Սերժ Սարգսյանը և Դեմետրիս Խրիստոֆիասը համատեղ հռչակագիր են ստորագրել Հայաստանի Հանրապետության և Կիպրոսի Հանրապետության... -
Լևոն Արոնյանի գերարագ ոչ-ոքիների շարքը ձգվում է
Հայաստանցի շախմատիստ Լևոն Արոնյանը Վեյկ-ան-Զեեում անցկացվող շախմատային գերմրցաշարում ավարտեց իր երրորդ պարտիան... -
Լեհաստանը Լուկաշենկոյին պերսոնա նոն-գրատա է հայտարարել
Լեհաստանում կազմել են Բելառուսի իշխանությունների այն ներկայացուցիչների ցուցակը, ում մուտքն իրենց երկիր արգելված է... -
Քաղբանտարկյալների ազատ արձակումը միայն Հայաստանի գործը չէ. իրավապաշտպան
Կոմիտեի համակարգող, իրավապաշտպան Վարդան Հարությունյանը Eprees.am-ի հետ զրույցում ասել է, որ պիկետի հիմնական... -
Facebook-ում առաջացած նախաձեռնությունը մեծ ներուժ կհաղորդի Շարժմանը. Արզումանյան
«Սա մի նախաձեռնություն է, որը փորձելու է վիրտուալ տարածքում օգտագործել այն ներուժը, որ կա ազատականների շրջանում... -
Փաշինյանը նամակներ չի ուղարկել. Արդարադատության նախարար
Ծառայողական քննության արդյունքերի մի մասը կա, ամբողջությամբ ինձ չի գոհացնում, կնշանակեմ նոր ծառայողական...

Daily Archives: January 17, 2011
"We will be demanding that members of European agencies monitor their demands, because the issue of political prisoners... -
Facebook-Created Armenian Initiative will Give Only Great Potential to the Movement: Arzumanyan
The creation of the Online Liberals Alliance is a welcoming initiative, said Armenia's former foreign minister... -
Let Pashinyan Send his Letters to Me, I’ll Make Sure to Forward Them: Armenia’s Justice Minister
RA Minister of Justice Hrair Tovmasyan didn't want to respond to the question of whether stricter measures have been applied to chief editor of... -
Armenian Justice Minister’s New Plans: Prisoners to be Deprived of Mobile Phone Use
"It's been one month since I've been occupying the position of justice minister. The objectives of today's meeting are few: first, the Ministry of Justice, as... -
Armenian Political Prisoners to be Released after Hammarberg’s Visit: Opinion
Speaking about Council of Europe (CoE) Commissioner for Human Rights Thomas Hammarberg's Jan. 18 visit to Armenia... -
Armenian Egg Shortage Because of Over-Purchasing or Mismanagement?
In 2010, Manase Yepremyan said if the Armenian public doesn't contain its passion for eggs, there will be imports into Armenia in... -
Armenian Environmentalists Preparing to Physically Prevent Cutting Down of 50,000 Trees
Armenia-based mining company Deno Gold Mining CJSC, a subsidiary of Canadian-based international mining company Dundee Precious Metals Inc.... -
Justice Minister Denies Existence of Political Prisoners in Armenia
From a legal perspective, no such terms exist in Armenia, they existed during the Soviet era, said RA Minister of Justice Hrair Tovmasyan... -
In a Sign of Friendship, Saakashvili’s First Visit in 2011 will be to Armenia
"It is important that the president's first visit in 2011 will take place in Armenia because it emphasizes the friendship between... -
World Bank to Support Creation of Preschools in Armenia’s Regions
According to Armenia's Minister of Education and Science, at present, there are no preschools and only one kindergarten serving...