Ռուսական ռազմաբազայում Ավետիսյանների քառասունքի օրը տոնախմբություն է նախատեսվում․ «Ժողովուրդ»
Վերջին օրերին լուրեր են շրջանառվում, թե Գյումրիում տեղակայված ռուսական ռազմաբազայի հրամանատարները պատրաստվում են ռուսական «մասլենիցայի» կապակցությամբ փետրվարի 22-ին մեծ տոնախմբություն անցկացնել, ինչը հարուցել է բազմաթիվ գյումրեցիների վրդովմունքը, գրում է «Ժողովուրդ»-ը։
Թերթը նշում է, որ հենց փետրվարի 22-ին է լրանում Ավետիսյանների քառասունքը, և ռուսների կողմից ուրախ միջոցառում անցկացնելն այդ օրն անթույլատրելի է դիտվում: Շրջանառվող լուրերի համաձայն՝ տեղական իշխանությունները խնդրով մտահոգված են, սակայն վախենում են դիմել ռուսական հրամանատարությանը:
Քաղաքապետարանի լրատվության և հասարակայնության հետ կապի բաժնից թերթին տեղեկացրել են, որ Ավետիսյանների քառասունքը փետրվարի 21-ին է և ոչ թե 22-ին, իսկ թե ինչ միջոցառումների շարք է նախատեսում ռուսական սպայակազմը փետրվարի 22-ին, դեռևս քաղաքապետարանին էլ է անհայտ: Ամեն դեպքում, Գյումրիի քաղաքապետարանում մտահոգվելու կամ հարցի շուրջ ռուսական ռազմաբազայի ղեկավարությանը դիմելու առիթ չեն տեսնում:
Թերթը փորձել է կապ հաստատել նաև ռուսական ռազմաբազայի մամլո ծառայության աշխատակցի՝ Անդրեյ Դոբրոլյուբովի հետ՝ ճշտելու ռուսական կողմի մտադրությունները, սակայն մամլո աշխատակցի հեռախոսն անդադար զբաղված էր:

In recent days, news has been circulating about the commanders of the Russian military base in Gyumri planning to celebrate a Russian church holiday Maslenitsa (last week before Great Lent) on February 22, which has made many Gyumri residents outraged, writes Zhoghovurd daily.
The daily notes that the Avetisyan family’s 40th day after death also falls on February 22nd, and for the Russians to conduct a joyous event on that day is unacceptable. According to the circulating news, the local authorities are concerned about the issue, however, they are afraid to appeal to the Russian commanders.
The municipalities press and public relations division had informed the paper that the Avetisyan family’s 40th day falls on February 21st and not on the 22nd, while the municipality is not certain as to what events will be taking place at the Russian base on February 22. In any event, the municipality sees no reason to be concerned and or approach the Russian base’s leadership over the issue.
The daily also tried to reach the Russian military base’s press service employee Andrey Dobrolyubov, in order to confirm the Russian side’s intentions, however the press service’s phone was continually busy.