Daily Archives: Ապրիլ 29, 2016
Այսպիսով տեսնում ենք, որ վեպի ավարտին, պասիվ հոգևոր դինամիկայով Օլիվերը առայժմ «մանուկ» գրական մտքի արտացոլանքն է։ -
Վալերի Պերմյակովը պնդել է՝ իր վրա ճնշումներ չեն եղել
Վալերի Պերմյակովն ասել է, որ ցուցմունքներ տալու ընթացքում իր վրա ճնշումներ չեն եղել։ Նա ևս մեկ անգամ ընդունել է... -
Թուրքական ապրանքների ներմուծման արգելքից կտուժի Հայաստանը․ պատգամավոր
«Սա այն դեպքն է, որ նման սանկցիաներ կիրառելիս հիմնականում կտուժենք մենք: Մենք քիչ բան ենք նշանակում թուրքական արտադրողի... -
Իրավապաշտպանները պահանջում են դադարեցնել խոշտանգումը «Նուբարաշենի» կալանավորի նկատմամբ
Կազմակերպությունը դիմել է Արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանին, ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանին... -
Հայաստանի մշտական բնակչության թիվը շարունակում է նվազել․ ԱՎԾ
Մշտական բնակչության քանակը ավելացել է միայն մայրաքաղաքում՝ 2200-ով և դարձել 1 մլն 73 հազ. 700 բնակիչ... -
ՀԵՑ-ի վճարած հարկերի ծավալը նվազել է. «Ժողովուրդ»
«Սա առնվազն տարօրինակ է, քանի որ պաշտոնական վիճակագրության համաձայն՝ այս տարվա առաջին եռամսյակում էլէներգիայի...

Daily Archives: April 29, 2016
We don't mean much to the Turkish producer. However, we do indeed feed on the Turkish budget, and giving it up would be the most stupid decision. When the government takes on jingoism, it means that it has nothing to offer... -
Armenia’s Population Continues to Decline, National Statistical Service Says
The Armenian capital of Yerevan is the country's only area to have recorded an increase in population – at the start of this year, Yerevan's population totaled 1,073,700, up 2200 persons from the same period last year... -
Mother of Armenian MIA Soldier Deprived of Survivor’s Pension for Lack of Certificate on Circumstances of Death
What if it was the warehouse manager?” the judge sneered, before adjourning the hearing due to the ministry representative's inability to give coherent answers to any of the questions... -
Kotayk Governor Convinced Villagers’ Issues Require No Media Coverage, Promises to ‘Take Care’ of Issue Himself
The woman added that Guloyan has also expressed a desire to see her: “I received a call from the village administration and was told that [the governor] wanted to talk to me. I replied that I had...