Հայաստանցիները մնացել են փակ Ռուսաստանում
Ռուսաստանն ապրիլի 4-ից դադարեցրել է բոլոր միջազգային թռիչքները, այդ թվում` չարտերայինները, որոնք տարհանում էին օտարերկրյա քաղաքացիներին կամ Ռուսաստան վերադարձնում արտերկրում մնացած ռուսաստանցիներին: Մարտի 30-ից փակվել էին նաև Ռուսաստանի ցամաքային սահմանները։ Մինչև ապրիլի 30-նն ընկած ժամանակահատվածը հայտարարվել էր ոչ աշխատանքային։
Ռուսաստանում մնացած հարյուրավոր արտագնա աշխատողներ, որոնց մեծ մասը կարանտինի բերումով զրկվել է աշխատանքից, զգալի մասը՝ չլինելով գրանցված աշխատող, մնացել է առանց եկամուտի, շատերը՝ փողոցում հայտվելու վտանգի տակ, այժմ սպասում են Հայաստան վերադառնալու հնարավորության։
Ռուսաստանի օդային և ցամաքային սահմանները փակ են։ Հայաստանի արտգործնախարարությունն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ ապրիլի 6-ին Հայաստանի քաղաքացիների համար, այնուամենայնիվ, չարտերային թռիչք կկազմակերպվի։ Մոսկվա-Երևան չարտերային թռիչքի համար «Ռեդ Վինգս» ավիաընկերությունը Ռուսաստանի կառավարությունից մեկանգամյա թույլտվություն է ստացել, որը, Հայաստանի Արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Աննա Նաղդալյանի փոխանցմամբ, դեռևս ուժի մեջ է։
«Չվերթը նախատեսված է բացառապես Հայաստանի քաղաքացիների համար։ Տոմսերի վաճառքով զվաղվում էր թռիչքն իրականացնող ավիաընկերությունը։ Ընկերության ձեռքբերած մեկանգամյա թույլտվությունը դեռ գործում է։
Հայաստանի ԱԳՆ-ն և Ռուսաստանում ՀՀ դեսպանությունը շաբաթներ շարունակ հորդորել են հայաստանցիներին վերադառնալ հայրենիք, նախազգուշացրել հնարավոր զարգացումների և դրանցից բխող դժվարությունների մասին։ Վերջին նման հորդորը տարածվել է մարտի 17-ին, երբ սահմանները դեռ փակ չէին։ Հիմա՝ ստեղծված պայմաններում, իրավիճակն ամեն պահի կարող է փոխվել, բարդ է որևէ բան կանխատեսել», - Epress.am-ի հետ զրույցում ասում է արտգործնախարարության խոսնակը։
Դեսպանությունում այս պահին հյուպատոսական հաշվառման է կանգնած մոտ 2000 ՀՀ քաղաքացի։ Հայաստանի դեսպանություն դիմող, կացության, նյութական կամ այլ օգնության կարիք ունեցող քաղաքացիների հետ դեսպանատան աշխատակիցները մշտական կապի մեջ են։ Խնդիրները, ասում է Նաղդալյանը, գրանցվում են, գնահատվում են կարիքները, օգնելու կամ աջակցելու հնարավորությունները։
Նախատեսվում է, որ մոտակա ժամանակներում Դոնի Ռոստովում ժամանակավոր կացարան կապահովվի Հայաստանի այն քաղաքացիների համար, որոնք համավարակային սահմանափակումների բերումով չեն կարող վերադառնալ Հայաստան և մնացել են անօթևան։ ԱԳՆ-ն ապրիլի 4-ին հայտարարություն էր տարածել՝ կոչ անելով բոլոր նրանց, ովքեր կացարանի կարիք ունեն և գտնվում են Դոնի Ռոստով և Կրասնոդար քաղաքներում, շտապ կապ հաստատել ՀՀ գլխավոր հյուպատոսության հետ՝ +7(863)253-67-45 կամ +7 (961) 408 - 44 - 23( WhatsApp/Viber) հեղախոսահամարներով։
Դեսպանությունը, ասում է Նաղդալյանը, հնարավորությունների սահմաններում փորձում է լուծել նաև այլ քաղաքներում անօթևան մնացած քաղաքացիների հարցը։ Ինչ վերաբերում է ապրիլի 2-ին J7 ավիաընկերության կողմից չեղարկված չվերթին, որի պատճառով տասնյակ քաղաքացիներ մինչև ուշ գիշեր մնացել էին «Դոմոդեդովո» օդանավակայանում, Նաղդալյանն ասում է՝ նրանցից 18-ին դեսպանությունը տեղավորել է հյուրանոցներում։ Հետագայում ապահովվել է ևս 11-ի կացության հարցը։ Քաղաքացիների մի մասի կացության հարցն էլ լուծվել է Մոսկվայում բնակվող հայերի օգնությամբ։
Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպանությունն այս պահին աշխատում է ևս մեկ չվերթի համար թույլտվություն ստանալու ուղղությամբ։ Նաղդալյանի խոսքերով, եթե նման հնարավորություն ընձեռնվի, դեսպանությունը և Հայաստանի ԱԳՆ-ն հանդես կգան առանձին հայտարությամբ։

Armenians Locked in Russia
Hundreds of Armenian labor migrants wishing to return to Armenia are now locked in Russia. Many of these labor migrants lost their jobs in Russia due to the lockdown. A significant part of them were unregistered labor force and now are faced with losing their existing shelters.
Russia's air and land borders are closed. Armenia's Foreign Affairs Ministry declared earlier that on April 6th, a charter flight would be organized for citizens of Armenia. "Red Wings" air company received a one-time permission from the Russian government to operate the Moscow-Yerevan flight․ Foreign Ministry spokesperson Anna Naghdalyan confirms that the agreement is still in force.
"The flight is planned solely for the citizens of Armenia. The air company was in charge of ticket sales. The one-time flight permission is still valid. Armenian Foreign Ministry and the Embassy of Armenia in Russia have been calling on citizens of Armenia to return to homeland as later it would be difficult. We made our last call on March 17 when the borders were still open. Given the situation at the moment, things can change at any moment, it is difficult to predict anything," said Naghdalyan to Epress.am.
The Embassy of Armenia in Russia has registered 2000 citizens of Armenia awaiting return. The embassy is in constant contact with those that have difficulties related to shelter, finances and need other kinds of assistance.
A temporary shelter is planned to open in Rostov-on-Don for those citizens of Armenia who have been unable to return to Armenia and are left without a shelter due to the pandemic. Ministry of Foreign Affairs has released a statement calling on citizens of Armenia located in Rostov-on-Don and Krasnodar to immediately contact the consulate by contacting +7(863)253-67-45 or +7 (961) 408 – 44 – 23( WhatsApp/Viber) phone numbers.
Spokesperson Naghdalyan says that the Embassy is also attempting to resolve shelter-related issues for citizens locked down in other cities of Russia. As for the flight of J7 canceled on April 2, out of the dozens of citizens left overnight in Domodedovo airport, 18 were accommodated by the Embassy in hotels, with another 11 accommodated later.
Others found accommodation with relatives living in Russia.
The embassy of Armenia in Russia is negotiating permission for another flight. According to Naghdalyan, if such a chance is given, the Embassy and Ministry will release a separate statement.