Հայաստանցիները մնացել են փակ Ռուսաստանում
Ռուսաստանն ապրիլի 4-ից դադարեցրել է բոլոր միջազգային թռիչքները, այդ թվում` չարտերայինները, որոնք տարհանում էին օտարերկրյա քաղաքացիներին կամ Ռուսաստան վերադարձնում արտերկրում մնացած ռուսաստանցիներին: Մարտի 30-ից փակվել էին նաև Ռուսաստանի ցամաքային սահմանները։ Մինչև ապրիլի 30-նն ընկած ժամանակահատվածը հայտարարվել էր ոչ աշխատանքային։
Ռուսաստանում մնացած հարյուրավոր արտագնա աշխատողներ, որոնց մեծ մասը կարանտինի բերումով զրկվել է աշխատանքից, զգալի մասը՝ չլինելով գրանցված աշխատող, մնացել է առանց եկամուտի, շատերը՝ փողոցում հայտվելու վտանգի տակ, այժմ սպասում են Հայաստան վերադառնալու հնարավորության։
Ռուսաստանի օդային և ցամաքային սահմանները փակ են։ Հայաստանի արտգործնախարարությունն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ ապրիլի 6-ին Հայաստանի քաղաքացիների համար, այնուամենայնիվ, չարտերային թռիչք կկազմակերպվի։ Մոսկվա-Երևան չարտերային թռիչքի համար «Ռեդ Վինգս» ավիաընկերությունը Ռուսաստանի կառավարությունից մեկանգամյա թույլտվություն է ստացել, որը, Հայաստանի Արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Աննա Նաղդալյանի փոխանցմամբ, դեռևս ուժի մեջ է։
«Չվերթը նախատեսված է բացառապես Հայաստանի քաղաքացիների համար։ Տոմսերի վաճառքով զվաղվում էր թռիչքն իրականացնող ավիաընկերությունը։ Ընկերության ձեռքբերած մեկանգամյա թույլտվությունը դեռ գործում է։
Հայաստանի ԱԳՆ-ն և Ռուսաստանում ՀՀ դեսպանությունը շաբաթներ շարունակ հորդորել են հայաստանցիներին վերադառնալ հայրենիք, նախազգուշացրել հնարավոր զարգացումների և դրանցից բխող դժվարությունների մասին։ Վերջին նման հորդորը տարածվել է մարտի 17-ին, երբ սահմանները դեռ փակ չէին։ Հիմա՝ ստեղծված պայմաններում, իրավիճակն ամեն պահի կարող է փոխվել, բարդ է որևէ բան կանխատեսել», - Epress.am-ի հետ զրույցում ասում է արտգործնախարարության խոսնակը։
Դեսպանությունում այս պահին հյուպատոսական հաշվառման է կանգնած մոտ 2000 ՀՀ քաղաքացի։ Հայաստանի դեսպանություն դիմող, կացության, նյութական կամ այլ օգնության կարիք ունեցող քաղաքացիների հետ դեսպանատան աշխատակիցները մշտական կապի մեջ են։ Խնդիրները, ասում է Նաղդալյանը, գրանցվում են, գնահատվում են կարիքները, օգնելու կամ աջակցելու հնարավորությունները։
Նախատեսվում է, որ մոտակա ժամանակներում Դոնի Ռոստովում ժամանակավոր կացարան կապահովվի Հայաստանի այն քաղաքացիների համար, որոնք համավարակային սահմանափակումների բերումով չեն կարող վերադառնալ Հայաստան և մնացել են անօթևան։ ԱԳՆ-ն ապրիլի 4-ին հայտարարություն էր տարածել՝ կոչ անելով բոլոր նրանց, ովքեր կացարանի կարիք ունեն և գտնվում են Դոնի Ռոստով և Կրասնոդար քաղաքներում, շտապ կապ հաստատել ՀՀ գլխավոր հյուպատոսության հետ՝ +7(863)253-67-45 կամ +7 (961) 408 - 44 - 23( WhatsApp/Viber) հեղախոսահամարներով։
Դեսպանությունը, ասում է Նաղդալյանը, հնարավորությունների սահմաններում փորձում է լուծել նաև այլ քաղաքներում անօթևան մնացած քաղաքացիների հարցը։ Ինչ վերաբերում է ապրիլի 2-ին J7 ավիաընկերության կողմից չեղարկված չվերթին, որի պատճառով տասնյակ քաղաքացիներ մինչև ուշ գիշեր մնացել էին «Դոմոդեդովո» օդանավակայանում, Նաղդալյանն ասում է՝ նրանցից 18-ին դեսպանությունը տեղավորել է հյուրանոցներում։ Հետագայում ապահովվել է ևս 11-ի կացության հարցը։ Քաղաքացիների մի մասի կացության հարցն էլ լուծվել է Մոսկվայում բնակվող հայերի օգնությամբ։
Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպանությունն այս պահին աշխատում է ևս մեկ չվերթի համար թույլտվություն ստանալու ուղղությամբ։ Նաղդալյանի խոսքերով, եթե նման հնարավորություն ընձեռնվի, դեսպանությունը և Հայաստանի ԱԳՆ-ն հանդես կգան առանձին հայտարությամբ։

Граждане Армении застряли в закрытой России
С 4 апреля Россия приостановила все международное авиасообщение, в том числе - чартерные рейсы, которыми улетали иностранные граждане или возвращались застрявшие в других странах россияне. 30 марта закрылись и сухопутные границы. Период до 30 апреля объявлен нерабочим.
В настоящее время возможности вернуться в Армению ждут сотни людей, отправившиеся на заработки и застрявшие в РФ, большинство которых лишилось работы из-за карантина, а значительная часть, не будучи зарегистрированными сотрудниками, осталась без заработка, многие - под угрозой оказаться на улице.
Воздушные и сухопутные границы России закрыты. Ранее МИД Армении заявил, что 6 апреля для граждан страны, тем не менее, организуют чартерный рейс. Российская авиакомпания «Ред Вингс» получила от правительства России разрешение на один чартерный рейс Москва-Ереван, которое, по словам пресс-секретаря министерства иностранных дел Армении Анны Нагдалян, остается в силе.
«Рейс предназначен исключительно для граждан Армении. Продажей билетов занималась авиакомпания. Полученное компанией разовое разрешение все еще действует.
МИД Армении и посольство в России на протяжении нескольких недель призывали граждан вернуться на родину, предупреждали о возможном развитии событий и последствиях. Последний подобный призыв прозвучал 17 марта, когда границы еще не были закрыты. Теперь, в сложившихся условиях, ситуация может измениться в любой момент, сложно прогнозировать», – сказала Нагдалян в беседе с Epress.am.
На консульском учете в посольстве стоит порядка 2000 граждан. Сотрудники диппредставительства поддерживают постоянную связь с теми, кто обращается в посольство по вопросам места проживания, за материальной и иной помощью. По словам собеседницы, все обращения регистрируются, оцениваются нужды, а также возможность оказать помощь.
В ближайшее время предусматривается обеспечить временным жильем в Ростове-на-Дону граждан Армении, которые в связи с ограничениями, вызванными пандемией коронавируса, не могут вернуться домой и остались без крова. 4 апреля МИД выпустил заявление, призвав всех, кто находится в Ростове-на-Дону и Краснодаре и нуждается в жилье, срочно связаться с генконсульством по номерам телефона +7(863)253-67-45 или +7 (961) 408 – 44 – 23 ( WhatsApp/Viber).
Посольство, по словам Нагдалян, пытается в рамках своих возможностей решить вопрос жилья граждан и в других российских городах. Что касается отмененного авиакомпанией J7 рейса, намеченного на 2 апреля, в результате чего десятки граждан Армении до поздней ночи оставались на территории московского аэропорта «Домодедово», пресс-секретарь заявила, что 18 из них посольство разместило в гостиницах. Впоследствии жильем обеспечили еще 11 человек. Другим помогли проживающие в Москве армяне.
В настоящее время посольство Армении в РФ работает над получением разрешения на дополнительный рейс. Если это удастся сделать, говорит Нагдалян, посольство и МИД выступят с соответствующим заявлением.