Խոցելի խմբերի վատթարացող վիճակը՝ կորոնավիրուսի պայմաններում
2020 թվականի մարտի 11-ին Չինաստանում գրանցված և հետագայում ամբողջ աշխարհում տարածված նոր կորոնավիրուսով (COVID-19) պայմանավորված՝ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության կողմից հայտարարվեց համավարակ։ Համավարակի հայտարարումը ոչ միայն նոր մարտահրավեր էր առողջապահական համակարգի համար, այլև՝ առավել ակներև դարձրեց այն բոլոր քաղաքական, սոցիալական և համակարգային խնդիրները, որոնք պահանջում են պետության կողմից գործողությունների իրականացում։ Համավարակի պատճառով ինչպես մի շարք երկրներում, այնպես էլ Հայաստանում հայտարարվեց արտակարգ դրություն, որի պայմաններում, ըստ «Ընդդեմ կանանց դեմ բռնության կոալիցիա»-ի, կանանց նկատմամբ բռնությունը շարունակում է մնալ հանրային առողջապահական գլոբալ խնդիր ողջ աշխարհում։
Արտակարգ դրության պայմաններում «Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության կոալիցիա» ՀԿ (Կոալիցիա) անդամ կազմակերպությունների թեժ գծերին ստացված հեռախոսազանգերի թիվը մարտ ամսին կազմել է 803, որից 172-ն ընտանեկան բռնության վերաբերյալ, ապրիլ ամսին՝ 750 զանգ, որից 250-ն ընտանեկան բռնության վերաբերյալ և մայիս ամսին արձանագրվել է 915 զանգ, որից 256-ն ընտանեկան բռնության վերաբերյալ։
«Համեմատելով և վերլուծելով այս ցուցանիշը` կարող ենք հստակ նկատել, որ ավելացել են ընտանեկան բռնության թեժ գծերի հեռախոսազանգերը. եթե մարտ ամսին փետրվարի համեմատ 30% աճ էր գրանցվել, ապա ապրիլին այն կազմում էր 40%, իսկ մայիսին՝ համապատասխանաբար 50%։
Ընդ որում, կանայք զանգահարում են թե՛ բռնության վերաբերյալ խորհրդատվության, թե՛ սոցիալական աջակցության համար։
Կոալիցիայի անդամ կազմակերպությունները մինչ այժմ սոցիալական աջակցության փաթեթներ են տրամադրել առավել խոցելի վիճակում հայտնված ավելի քան 300 շահառուի և այդ գործընթացը շարունակվում է։
Հատուկ դրության հաստատման և տանը մնալու կարգադրության արդյունքում կանայք ավելի են տուժում՝ ընտանեկան բռնության, կենցաղում հոգսերի անհավասար բաշխման, սահմանափակ նյութական հնարավորությունների և աղքատության պատճառով։
Կոալիցիայի անդամ կազմակերպությունների դիտարկմամբ՝ կորոնավիրուսի հետևանքով հաստատված արտակարգ դրության պայմաններում, ի թիվս այլնի, նկատվել են տարբեր խմբերի անձանց սոցիալական և տնտեսական վիճակի վատթարացում, արձանագրվել են նաև այլ խնդիրներ, ինչպիսին են կապի միջոցների մատչելության խնդիր, տրանսպորտային համակարգի խնդիր, ոստիկանության աշխատակիցների զգայունության պակաս։
Սոցիալական վիճակի վատթարացում.
«Կանանց աջակցման կենտրոն» ՀԿ (ԿԱԿ) դիտարկամբ՝ Կորոնավիրուսի հետևանքների պատճառով կանայք այժմ հայտնվել են առավել խոցելի վիճակում: Շատերը օրավարձով և չգրանցված աշխատողներ են, որոնք այսօր անգործության են մատնվել և մնացել առանց եկամտի։ Թեպետ ընտանեկան բռնություն վերապրած կանայք հաղթահարել են շատ դժվարություններ, անցել հոգեբանական վերականգնման շրջան ու հաճախ, չունենալով աշխատանքային փորձ և հմտություններ, փորձել են աշխատաշուկայում գտնել իրենց տեղը, այնուամենայնիվ, օրավարձով ապրող կանայք այժմ գտնվում են ծայրահեղ ծանր դրության մեջ։ Նշված իրավիճակի հնարավոր մեղման նպատակով՝ ԿԱԿ-ն իր շահառուներին տրամադրել է առաջնային օգնություն, սակայն կա մտավախություն, որ սահմանափակումների երկարատևության դեպքում նրանք ևս չեն կարողանա ողջ ծավալով սոցիալական աջակցություն տրամադրել և կանայք կհայտնվեն առավել խոցելի իրավիճակում [Հայաստանում արտակարգ դրության ժամկետը երկարաձգվել է ևս մեկ ամսով՝ մինչև հուլիսի 13-ը]։
Կապի միջոցների մատչելիության խնդիր.
Կանայք այս օրերին ունեն հեռախոսակապից օգտվելու դժվարություն, քանի որ համավարակի հետևանքով բռնության ենթարկվող անձն ամբողջ օրը գտնվում է բռնարարի հետ նույն տարածքում։ Հարցի կապակցությամբ մեր դիտարկումները վկայում են, որ ընտանեկան բռնության ենթարկվող կանանց հեռախոսահամարները մեծ մասամբ իրենց ամուսինների անունով են գրանցված և խիստ վերահսկվում են նրանց կողմից։ Այժմ, երբ բոլորը տանն են, վերահսկողությունն է՛լ ավելի է մեծացել և կանայք հաճախ չեն կարողանում նույնիսկ անհրաժեշտ զանգ կատարել տանից։
Տրանսպորտային միջոցների խնդիր.
Տրանսպորտային խնդիրների հետևանքով՝ այն դեպքերում, երբ կանայք ցանկանում են բարձրաձայնել ընտանիքում առկա բռնության մասին, նրանք չեն կարողանում հասնել նույնիսկ տեղամասային ոստիկանություն կամ մոտակա աջակցման կենտրոն։
ԿԱԿ գրանցված վերջին դեպքերից մեկով՝ 25 տարի շարունակ ամուսնու կողմից բռնության ենթարկված կինն ուղղակի ոտքով դուրս է եկել տանից՝ այս օրերին սակավ տրանսպորտի պատճառով և մոտեցել առաջին իսկ հանդիպած ոստիկանին՝ աջակցության ակնկալիքով։ Վերջինս առաջարկել է կնոջը դիմել տեղամասային ոստիկանություն, իսկ կնոջ հարցին, թե ինչպես հասնել այնտեղ, պատասխանել է, թե իր գործը չէ։ Կինը հուզված մոտեցել է պատահական տաքսու վարորդի և խնդրել, որ օգնի իրեն։ Ի վերջո, կարեկից մարդկանց աջակցությամբ կինը հայտնվել է ԿԱԿ ապաստարանում։
Ոստիկանության աշխատակիցների զգայնության պակաս.
Նկարագրված դեպքը մեկ անգամ ևս փաստում է, որ նման իրավիճակները կարող են կրկնվել և հանրային վայրերում հսկողություն իրականացնող ոստիկանները պետք է զգայուն լինեն ընտանեկան բռնության հարցերի վերաբերյալ, տիրապետեն ուղղորդման մեխանիզմներին, ինչպես նաև հասանելիություն ունենան հասարակական կազմակերպությունների «թեժ գծի» համարներին և, ըստ անհրաժեշտության, ահազանգեն կամ ուղղորդեն բռնության ենթարկված անձին։
ՄԻԱՎ ունեցող անձանց իրավիճակի վատթարացում.
ՄԻԱՎ-ով ապրող մարդկանց խնդիրներին վերաբերող ահազանգերը 50 տոկոսով ավելացել են, որը մեկ ամսվա ընթացքում կազմել է 589 զանգ։ ՄԻԱՎ-ով ապրող անձինք ունեն դեղորայքի ստացման հասանելիության, սննդի և խնամքին առնչվող բազմաթիվ խնդիրներ, որոնց լուծման համար «Իրական Աշ­խարհ, Իրական Մարդիկ» ՀԿ-ի կողմից ձեռնարկվել են հրատապ քայլեր։ Ցավոք, համավարակի ընթացքում գրանցվել է նաև ՁԻԱՀ-ի փուլում գտնվող Կորոնավիրուսով վարակված անձի մահվան դեպք։
Կորոնավիրուսի համավարակով պայմանավորված՝ առավել դժվար է դարձել ՄԻԱՎ ունեցող անձանց բժշկական սպասարկման իրացումը, քանի որ ներկայումս բազմապրոֆիլ ծառայություններ մատուցող այն հիվանդանոցները, որոնք, ըստ ՀՀ օրենսդրության, կարող են բժշկական բազմապրոֆիլ ծառայություններ մատուցել նաև ՄԻԱՎ ունեցող անձանց, վերապրոֆիլավորվել են կորոնավիրուսով վարակված անձանց ծառայությունների մատուցման համար և ստեղծված իրավիճակում առավել բարդ է դարձել ՄԻԱՎ ունեցող անձանց համար բժշկական օգնություն և սպասրակում ստանալը։
Լեսբի, բիսեքսուալ կանանց ու տրանս անձանց իրադրությունը.
Կորոնավիրուսի համավարակի ընթացքում «Փինք» իրավապաշտպան հասարակական կազմակերպությունը շարունակել է տրամադրել իրավական ու սոցիալ-հոգեբանական աջակցություն լեսբի և բիսեքսուալ (ԼԲ) կանանց ու տրանս մարդկանց։ Այս շրջանում կազմակերպությունն արձանագրել է սեռական կողմնորոշման և/կամ գենդերային ինքնության հիմքով 8 իրավախախտումներ՝ ներառյալ ընտանեկան բռնության բազմակի դեպքերը ԼԲ կանանց ու տրանս անձանց նկատմամբ, ինչպես նաև սեռական կողմնորոշման հիմքով աշխատանքից հեռացման դեպք։
Երկրում սահմանված արտակարգ դրությունն այս շրջանում ԼԲ կանանց ու տրանս անձնանց խոցելի դարձրեց, առավելապես սոցիալ-տնտեսական պաշտպանվածության առումով՝ հատկապես այն կանանց, որոնք նախկինում ենթարկվել են ընտանիքում կամ հարազատների կողմից ֆիզիկական, հոգեբանական, տնտեսական բռնության և այդ պատճառներով հեռացել են տանից և ապրում են առանձին։ ԼԲ կանանց և տրանս անձանց մեծամասնությունը նախքան արտակարգ դրությունն աշխատել է սպասարկման ոլորտում, որի գործունեության ժամանակավոր դադարի ընթացքում զրկվել է աշխատանքից և ապրուստի միջոց վաստակելու հետագա հնարավորությունից։
Հաշվի առնելով այն, որ ԼԲ կանանց ու տրանս մարդկանց մեծ մասը թաքցնում է իր սեռական կողմնորոշումն ու գենդերային ինքնությունն ընտանիքի անդամներից՝ խուսափելով ընտանիքի հետ ընդհարումներից կամ նրանց կողմից ճնշումների ենթարկվելուց և այլ խնդիրներից, նրանք հայտնվել են նաև սոցիալապես ծանր վիճակում՝ չունենալով հնարավորություն աջակցություն ստանալ ընտանիքի անդամներից ու հարազատներից։
Հաշմանդամություն ունեցող կանանց և աղջիկների վիճակի վատթարացում․
Կորոնավիրուսի համավարակն ուղղակի և անուղղակի կերպով իր ազդեցությունն ունեցավ հաշմանդամություն ունեցող շատ աղջիկների և կանանց վրա: Հաշմանդամություն ունեցող կանայք և աղջիկները անհամաչափորեն ավելի են տուժում աշխատանքի կորստի պարագայում: Նրանցից շատերը ոչ ֆորմալ զբաղվածություն ունեն, ինչը նշանակում է, որ եկամտի որոշակի աղբյուրը, որով նրանք պետք է հոգային իրենց կարիքները, կարող է վերանալ, մինչդեռ ենթադրվում է, որ նրանք ունեն ավելի քիչ խնայողություններ՝ կապված ավելի ցածր աշխատավարձի և կեցության համար անհրաժեշտ ավելի մեծ ծախսերի հետ:
Կան հաշմանդամություն ունեցող աղջիկներ, որոնք զբաղվում էին ձեռագործությամբ տանից. իրենց եկամտի աղբյուր էր հանդիսանում տարբեր իրեր կարելն ու գործելը: Բայց լինելով տանը մեկուսացված և փակված՝ նրանք չէին կարող դուրս գալ` գնելու աշխատանքային հումք, և այժմ չկա շուկա նրանց արտադրանքը վաճառելու համար: Որոշ աղջիկներ տանը պատրաստում էին մաքրամե և ուլունքներից զարդեր, սակայն խանութների փակ լինելու ժամանկահատվածում նրանք զրկված էին իրենց եկամտի աղբյուրից: Իսկ նրանք, ովքեր ունեն հոգեբանական խնդիրներ և ընկճվածություն, հիմա ավելի շատ գումար են ծախսում դեղամիջոցների վրա, շատերը չեն կարող գնալ պոլիկլինիկա կամ հիվանդանոց՝ իրենց դեղորայքը ստանալու համար: Շատերը զրկված են վերականգնողական ծառայություններից և առողջության համար խիստ անհրաժեշտ բժշկական ծառայություններից:
Առկա իրավիճակն առավել ակներև է դարձնում այն բոլոր քաղաքական, սոցիալական, կառուցվածքային խնդիրները, որոնք պահանջում են համակարգային լուծումներ։ Այդ իսկ պատճառով շատ կարևոր է, որպեսզի պետական մարմինները ձեռնարկեն հրատապ քայլեր և ներառեն հասարակության տարբեր շերտերի կարիքները քաղաքականության և իրավական փոփոխությունների անհրաժեշտ գործընթացներում», - ասված է Կոալիցիայի հետազոտության մեջ։

Telephone Calls To Domestic Violence Hotlines Increased By 50%
On March 11, 2020, due to a new coronavirus (COVID-19) that appeared in China and later spread around the world, the World Health Organization declared a pandemic. The announcement of the pandemic was not only a new challenge for the healthcare system, but also made more obvious all the political, societal and structural problems that  demand state actions.
As a result of the pandemic, a state of emergency was declared in a number of countries as well as in Armenia. It should be noted that in the face of the state of emergency, violence against women remains a global public health problem worldwide. In the state of emergency, the number of phone calls received by member organizations of “Coalition to Stop Violence against Women” NGO (Coalition) on the hotline reached 803 calls in March, 172 of which were about domestic violence, 750 calls in April, 250 of which were about domestic violence, and 915 calls were registered in May, 256 of which were related to domestic violence.
Comparing and analyzing this data, we can clearly see that the number of phone calls to domestic violence hotlines has increased․ If in March there was a 30% increase compared to February, in April it was 40%, and in May 50%․
Moreover, women call for both violence counseling and social assistance questions. To date, Coalition member organizations have provided social assistance packages to more than 300 beneficiaries from the most vulnerable groups, and this process continues.
As a result of the state emergency situation and the lockdown, women suffer more because of domestic violence, unequal distribution of domestic work, limited financial resources and poverty.
According to the Coalition member organizations, as a consequence of the Coronavirus and state emergency situation, among other things, the social and economic situation of people of different groups has deteriorated. Apart from economic challenges and increasing poverty, there have been other challenges registered such as the problem of access to communication, transportation system, the lack of sensitivity of police officers.
• Deterioration of socio-economic conditions:
According to the “Women’s Support Center” NGO (WSC), due to the effects of the Coronavirus, women are now in a more vulnerable position. Many of them are daily wage earners and unregistered workers who lost their jobs and are unemployed today and have no income. Although women who have experienced domestic violence have gone through many hardships, they have gone through a period of psychological recovery and often, having no work experience or skills, have tried to find their place in the labor market. However, women living on daily wages jobs are now in a very difficult situation. In order to alleviate the situation, the WSC provided first aid to its beneficiaries, but there is misgiving that if the restrictions are extended, they will not be able to provide them with full social assistance and women will find themselves in a more vulnerable situation.
• Problem of accessibility of means of communication:
Women are having a hard time using the phone these days, because as a result of the Coronavirus, women who are being abused are in the same area with the abuser all day.
Our observations on the issue show that the telephone numbers of women victims of domestic violence are mostly registered in the name of their husbands and are strictly controlled by them. Now that everyone is at home, the control has increased and women are often unable to even call from home for help.
• Problems of transport system:
As a result of transport system problems, when women try to report about domestic violence, they are unable to reach the local police station or the nearest support center.
In one of the last cases registered by WSC, the woman, who had been abused by her husband for 25 years, just left the house on foot because of the lack of transportation and approached the first policeman she met with the expectation of support. The latter offered the woman to apply to the precinct police station, and when asked how she could get there, he answered that it was not his job. The woman approached the accidental taxi driver excitedly and asked him to help her. Eventually, with the support of compassionate people, the woman found herself in a WSC shelter.
• Lack of sensitivity of police officers:
This case once again proves that such situations can be repeated, so the police officers in public places must be sensitive to the issues of domestic violence and be informed about referral mechanisms, as well as have access to the hotline numbers of non-governmental organizations and, if necessary, call or refer the person who has been subjected to violence to relevant support circles.
• Deterioration of the situation of people living with HIV:
The number of calls from people living with HIV has increased by 50%, reaching 589 calls in one month. People living with HIV are in a very vulnerable position due to the Coronavirus and the restriction of the right to free movement due to the state of emergency situation.
People living with HIV have many problems with access to medicine, food and care, for the solution of which urgent steps have been taken by “Real World, Real People” NGO. Unfortunately, during the pandemic, there was also a case of death of a person infected with the Coronavirus at the stage of AIDS.
Due to the Coronavirus, it has become more difficult to provide medical care to people living with HIV as under Armenian law the multi-profile hospitals that can provide medical services to people living with HIV, have been re-profiled to provide services to people infected with the Coronavirus, so in the current situation, it has become more difficult for people living with HIV to receive medical care and services.
• The situation of lesbian, bisexual women and trans people:
During the Coronavirus, “Pink” Human Rights Defender non-governmental organization continued to provide legal and social-psychological support to lesbian and bisexual (LB) women and trans people. During this period, the organization recorded 8 cases of rights violations on the grounds of sexual orientation and/or gender identity, including multiple cases of domestic violence against LB women and trans people, as well as case dismissals on the grounds of sexual orientation.
The state of emergency situation in the country has made LB women and trans people more vulnerable in this period, especially in terms of socio-economic protection, especially for women who have been subjected to physical or psychological and economic violence by their relatives and have left home and live separately. Prior to the state of emergency, the majority of LB women and trans people worked in the service sector, but during the temporary cessation of activities, they lost their jobs and the opportunity to earn a living.
Given the fact that the majority of LB women and trans people hide their sexual orientation and gender identity by avoiding family conflicts or family pressures and other problems, they are also in a difficult social situation, unable to receive support from family members and relatives.
• Deterioration of the condition of women and girls with disabilities:
The Coronavirus pandemic has, directly and indirectly, affected many girls and women with disabilities.
Women and girls with disabilities suffer disproportionately in the face of a job loss. Many of them have informal employment, which means that a certain source of income with which they have to take care of their needs may disappear, while it is assumed that they have less savings due to lower wages and greater need for living expenses.
There are girls with disabilities who were engaged in handicrafts from home. Their source of income was sewing and working on various items. But being isolated and closed at home, they could not go out to buy raw materials, and now there is no market to sell their products.
Some girls made jewelry from beads and macramé at home, but they were deprived of their source of income when the shops were closed. And those who have psychological problems and depression now spend more money on medication. Moreover, many are not able to go to a polyclinic or hospital to get their medication and are deprived of rehabilitation services and much-needed medical care.
The current situation makes more obvious all the political, societal, and structural problems that require systemic solutions. This is why it is crucial that state bodies undertake urgent steps and include needs of different societal layers in the necessary processes of policy and legal changes.