Դատապարտելի գործելաոճ․ ԲՀԿ-ն ուզում է «դրսից տղա բերել»
Վերջին օրերին Հայաստանում կատարվող գործընթացները բացահայտում են չափազանց ցավալի ու վտանգավոր մի իրողություն՝ նպատակներին հասնելու համար միջոցների մեջ խտրություն չդնելու ցավագին իրողություն։ Դրա վկայությունն է այն, ինչը այսօր մենք տեսնում ենք օտարերկրյա հեռուստաընկերությունների, առավելապես՝ ռուսական եթերում։ Այս մասին խորհրդարանի ամբիոնից հայտարարել է անկախ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանը։
Նշենք, որ օրերս «Բարգավաճ Հայաստան»-ի ներկայացուցիչները հայտնվել էին ռուսաստանյան հայտնի պրոպագանդիստ Վլադիմիր Սոլովյովի եթերներից մեկում։ Սոլովյովը հանդես է գալիս որպես լրագրող, միաժամանակ սերտ համագործակցելով Պուտինի ադմինիստրացիայի հետ։ Նրա հետ կապված լրագրողական հետաքննությունները բացահայտել են անբացատրելի ծագում ունեցող մեծ ֆինանսական կարողություն, մասնավորապես, իտալական Կոմոյում ունեցած երկու դղյակ։
«Ազգային ժողովի ընդդիմադիր մեր գործընկերները, քաղաքական հստակ ուղղվածություն ունեցող քաղաքագետներն ու փորձագետները ռուսական հեռուստաեթերից ուղղակի լուտանքներ են թափում Հայաստանի, Հայաստանի պետականության նկատմամբ։ Այս ամենը տեղավորվում է պարզագույն «դրսից տղա բերելու» էժանագին ու հակապետական տրամաբանության մեջ։
Այդ սխեման շատ պարզ է՝ սկզբում նրանք վազում են իրենց հովանավորյալ երկրի դեսպանատուն, Հայաստանի վերաբերյալ բողոքի չափաբաժինը ներկայացնում դեսպանին, ապա հայնտնվում են ռուսական եթերում, որը լցնում են ո՛չ միայն սեփական երկրի դեմ ուղղված իրենց կեղտոտ հայտարարություններով, այլև ռուս հաղորդավարի ցնդաբանություններով։
Սա անթույլատրելի և դատապարտելի գործելաոճ է։ Բոլոր այս սուբյեկտները այս ամբիոնից սեփական ժողովրդի հետ խոսելու փոխարեն նախընտրում են օտարներին՝ ցույց տալով, որ չունեն իրենց երկրում տեր զգալու ու հայրենիքի անգամ չնչին զգացողություն։
Պարոնա՛յք, այս իրադարձություններն անցնելու են, սակայն այն հետքը, որ դուք թողնում եք այս օրերին ձեր հակապետական գործունեությամբ, մնալու է, չի ջնջվելու հասարակության և, իհարկե, մեր բոլորի հիշողությունից», - ասել է պատգամավորը։
Իսկ ավելի վաղ Ռուսաստանի Դաշնության դեսպանատունը հայտարարություն տարածեց ԲՀԿ-ականների հետ տեղի ունեցած հանդիպման մասին։
Նշվում է, որ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը հանդիպել է Ազգային ժողովի «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավորներ Վահե Էնֆիաջյանի և Միքայել Մելքումյանի հետ։
«Խորհրդարանականները կիսվել են նաև հյուրընկալող երկրի ներքաղաքական օրակարգի մի շարք ասպեկտների վերաբերյալ իրենց տեսակետներով», - մասնավորապես, ասված է հաղորդագրությունում։
Հիշեցնենք, որ երեկ սկսվել էր «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության և խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանի կալանքի վերաբերյալ ԱԱԾ միջնորդության քննությունը։ Այն կշարունակվի այսօր՝ հունիսի 18- ին։

Все средства хороши: Партия Царукяна поносит страну и обращается за помощью к России
Процессы, которые в эти дни происходят в Армении, выявляют крайне прискорбный и опасный факт: прискорбный факт отказа от того, чтобы делать различия в средствах достижения цели. Об этом свидетельствует то, что мы видим сегодня в эфире иностранных, преимущественно российских телекомпаний. Об этом с трибуны Национального Собрания заявил независимый депутат Арман Бабаджанян.
На днях представители оппозиционной фракции «Процветающая Армения», лидер которой, олигарх Гагик Царукян попал в центр внимания правоохранительных органов, оказались в эфире знаменитого российского пропагандиста Владимира Соловьева. Пропагандист, представая журналистом, тесно сотрудничает с путинской администрацией. Связанные с ним журналистские расследования раскрыли большое финансовое состояние неопределенного происхождения и имущество, в частности, виллы на озере Комо.
«Наши парламентские оппозиционные коллеги, политологи и эксперты с четкой политической направленностью просто поносят с российского эфира Армению и армянскую государственность. Все это умещается в простейшей дешевой и антигосударственной логике «привести пацанов из-за пределов страны».
Схема очень проста: сначала они бегут в посольство покровительствующей им страны, представляют послу жалобы на Армению, затем оказываются в российском эфире, который заполняют не только грязными заявлениями о собственной стране, но и чушью, которую несет российский телеведущий.
Подобный стиль действий недопустим и заслуживает порицания. Все эти субъекты предпочитают чужаков общению с этой трибуны с собственным народом, демонстрируя, что у них нет ни малейшего чувства родины, они не ощущают себя хозяевами своей страны.
Господа, эти события канут в лету, но след, который вы оставляете в эти дни своей антигосударственной деятельностью, останется, он не сотрется из памяти общества и, конечно, из нашей памяти», – заявил Бабаджанян.
Посольство РФ в Ереване сообщило о состоявшейся встрече с представителями «Процветающей Армении». Отмечается, что посол Сергей Копыркин встретился с депутатами ППА Ваге Энфиаджяном и Микаэлом Мелкумяном.
«Парламентарии поделились своими мнениями о ряде аспектов внутриполитической повестки принимающей страны», – в частности, говорится в сообщении.
Напомним, что вчера вечером суд рассматривал ходатайство об аресте лидера ППА, олигарха Гагика Царукяна. Рассмотрение продолжился сегодня, 18 июня.
Ранее парламент дал согласие на арест олигарха, но прежде его лишили депутатской неприкосновенности, что позволит привлечь его в качестве обвиняемого в рамках одного из заведенных уголовных дел.