Դաշնակից, թե՞ ահաբեկիչ․ ցույց՝ Պուտինի երևանյան այցի կապակցությամբ
Նոյեմբերի 23 Վլադիմիր Պուտինը այցելում է Հայաստանի մայրաքաղաք Երևան՝ մասնակցելու Մոսկվայի առաջնորդած Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) գագաթնաժողովին, որի նախագահը Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էր։ Գագաթնաժողովն անցկացվում է շարունակական հիասթափության մթնոլորտում՝ այն բանից հետո, երբ սեպտեմբերին Հայաստանի սուվերեն տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական հարձակման ժամանակ ՀԱՊԿ-ը մերժեց աջակցություն տրամադրելու Հայաստանի պահանջը։ Կոնֆլիկտի վերջին էսկալացիան՝ ամենամեծը 2020 թվականի հրադադարից ի վեր, գրեթե 300 կյանք է խլել:
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի 4-րդ հոդվածի համաձայն, ցանկացած անդամ պետության նկատմամբ ագրեսիան համարվում է ագրեսիա ՀԱՊԿ բոլոր երկրների նկատմամբ: Այնուամենայնիվ, ռազմական որևէ օգնություն Հայաստանին ՀԱՊԿ-ի կողմից չի ցուցաբերվել։
Երևանը հյուրընկալում էր Ռուսաստանի նախագահին, նրա հետ մեկտեղ՝ ռազմական դաշինքի մյուս անդամ երկրների ներկայացուցիչներին՝ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյին, Ղազախստանի նախագահ Կասիմ Ժոմարտ-Տոկաևին, Ղրղզստանի նախագահ Սադիր Ժապարովին և Տաջիկստանի նախագահ Էմոմալի Ռահմոնին։ Այցը Հայաստան, որը դաշինքի միակ ժողովրդավարական պետությունն է, Ուկրաինա ներխուժումից ի վեր Պուտինի 6-րդ արտասահմանյան ճամփորդությունն է. մինչ այս նա եղել է Տաջիկստանում, Թուրքմենստանում, Ուզբեկստանում, Ղազախստանում և Իրանում: Հայաստանի կառավարության պաշտոնական ընդունելության հետ մեկտեղ՝ նրան Երևանում դիմավորել են հանրային ցույցերով:
Նոյեմբերի 22-ի երեկոյան տեղի ունեցավ Ազգային ժողովրդական բևեռի՝ ընդդեմ ՀԱՊԿ-ի և անվանապես Ռուսաստանի նախագահի բողոքի ցույցը։
Մեկ այլ քաղաքացիական ակցիա կազմակերպվեց գագաթնաժողովի օրը՝ նոյեմբերի 23-ին։ Հարյուրավոր մարդիկ հավաքվել էին Երևանի կենտրոնում՝ ցույց տալու իրենց անհամաձայնությունը Հայաստանի վրա Ռուսաստանի ազդեցության և ՀԱՊԿ անդամակցության հետ։ Ցուցարարների շրջանում ոչ միայն Հայաստանի, այլև Ուկրաինայի և Ռուսաստանի քաղաքացիներ էին, որոնք լքել են իրենց հայրենիքը փետրվարի 24-ից՝ Ուկրաինա ներխուժումից հետո։ Կողք կողքի կարելի էր տեսնել հայկական, ուկրաինական, եվրոպական և ամերիկյան դրոշներ՝ «Ռուսաստանը ահաբեկչական պետություն է», «Պուտինը մարդասպան է» և «ՀԱՊԿ-ը սպանում է մեր զինվորներին» պաստառների հետ միասին։
«Ես դեմ եմ պատերազմին», - ասում է ցույցի մասնակից 55-ամյա Մարիամը, - «Նախ և առաջ, ես դեմ եմ այն պատերազմին, որ տեղի ունեցավ այստեղ 2020 թվականին։ Պուտինը պետք է պատասխան տա ոչ միայն Ուկրաինայում, այլև Հայաստանում կատարած հանցագործությունների համար»։
Ստեփան Գրիգորյանը՝ Երևանում հիմնված Գլոբալիզացիայի և տարածաշրջանային համագործակցության վերլուծական կենտրոնի նախագահը և ցույցի խոսնակներից մեկը, հայտարարել է․ «30 տարի է՝ բոլոր միջազգային կառույցներում մենք քվեարկում էինք այնպես, ինչպես ուզում էր Ռուսաստանը։ Մենք դա անում էինք՝ հույս ունենալով, որ մեր անվտանգությունը կպաշտպանի Ռուսաստանը։ Մինչդեռ Ռուսաստանին չեն հետաքրքրում իր գործընկերոջ շահերը և նա նույնիսկ աջակցում է Թուրքիայի և Ադրբեջանի նման երկրներին, որոնք բացահայտ կերպով հարձակվում են մեր վրա»։
«Մենք եկել ենք, որովհետև մենք նույնպես համաձայն չենք Պուտինի քաղաքականության և Ուկրաինայում պատերազմի հետ, - ասում է 27-ամյա Դմիտրին, որը Ռուսաստանից Հայաստան է եկել սեպտեմբերի․ - Հաճելի է տեսնել, որ այստեղ կարող ես ազատ արտահայտել քո կարծիքը։ Ռուսաստանում հնարավոր չէր լինի այս տեսակ ցույցեր անել։ Ի տարբերություն Ռուսաստանի՝ այստեղ ոստիկանները ցույց են տալիս իրենց դեմքերը և պաշտպանում հավաքը։ Իմ հայրենիքում նրանք սաղավարտներ կհագնեին ու չէին թողնի մեզ ազատ արտահայտվել»։
Հայաստանի միգրացիոն ծառայության տվյալներով՝ ավելի քան 370 հազար ռուսաստանցիներ են Հայաստան ժամանել այս տարվա առաջին վեց ամիսների ընթացքում։ Միայն սեպտեմբերին, երբ Ռուսաստանում զորահավաք հայտարարվեց, երկրորդ ալիքը՝ ավելի քան 132 հազար Ռուսաստանի քաղաքացիներ, ժամանեց Հայաստան։ Հայերի 87%-ը դրական է վերաբերվում ռուսաստանցիների ներհոսքին, բայց միջազգային MPG LLC կազմակերպության հայկական մասնաճյուղի կողմից ապրիլին անցկացված հարցման տվյալներով՝ Ուկրաինա Ռուսաստանի ներխուժմանը չի աջակցում հայաստանյան հասարակության գերակշռող զանգվածը։
Համազգային հարցումը, որը 2022 թվականի հունիսին կազմակերպել էր ԱՄՆ-ում տեղակայված Միջազգային հանրապետական ինստիտուտը, ցույց տվեց, որ հայերի միայն 13%-ն է հավատում, որ Ուկրաինայում պատերազմի համար ամենամեծ պատասխանատվությունը կրում է Ռուսաստանը կամ Վլադիմիր Պուտինը, 17%-ը հավատում են, որ ամենամեծ պատասխանատվությունը կրում է ԱՄՆ-ն։ Չնայած 18%-ը համաձայն է պատերազմի հետևանքով Ռուսաստանի դեմ կիրառվող տնտեսական պատժամիջոցների հետ, 52%-ը կտրուկ դեմ է դրանց։ Քանի որ Հայաստանը մեծապես կախված է ռուսական տնտեսությունից, զարմանալի չէ, որ պատժամիջոցները ծանր ազդեցություն ունեն նաև Հայաստանի քաղաքացիների վրա։
Հայաստանը անհարմար դրության մեջ է Ռուսաստանի հետ իր հարաբերությունների առումով, վերջինս այս հետխորհրդային երկրի ամենամտերիմ դաշնակիցն է՝ 1991 թվականի անկախությունից ի վեր։ Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ Ադրբեջանի հետ 1990-ականների սկզբերին ծագած կոնֆլիկտից հետո, երբ Թուրքիան որպես հետևանք փակեց Հայաստանի հետ սահմանը, Ռուսաստանը դարձավ ամենավստահելի գործընկերը հետանկախության շրջանի հայկական իշխանության համար։ Այսօր ոչ միայն հսկայական ռազմավարական կառույցներ, ներառյալ՝ հայկական երկաթուղին, պատկանում են ռուսական սեփականատերերին, այլև Ռուսաստանում են աշխատում ավելի քան 500 հազար Հայաստանի քաղաքացիներ՝ հաճախ այնտեղ գտնելով իրենց ընտանիքներին աջակցելու ավելի լավ հնարավորություններ։ Ավելի քան մեկ միլիոն էթնիկ հայեր ՌԴ քաղաքացիներ են։ Հայաստանի երկրորդ ամենամեծ քաղաքում՝ Գյումրիում, տեղակայված է Ռուսաստանից դուրս գտնվող ամենամեծ ռուսական ռազմաբազաներից մեկը․ մոտ 3 300 ռուսաստանցի զինվորներ մշտապես գտնվում են հայկական հողի վրա։ 2020-ի Ադրբեջանի հետ հակամարտությունից հետո ռուսական ռազմական ներկայությունը ավելի է ընդարձակվել։
Այդ ամենը, այնուամենայնիվ, չի նշանակում, որ Հայաստանը անվերապահորեն աջակցում է Մոսկվայի ռեժիմին, առավել ևս՝ 2018-ի Թավշյա հեղափոխությունից հետո, որը տապալեց նախկին ղեկավարությանը և իշխանության բերեց Փաշինյանին։ Փաշինյանի կառավարութունը ամենասկզբից հասկացրեց, որ Ռուսաստանը շարունակում է մնալ նրա ամենակարևոր ռազմավարական գործընկերը, միաժամանակ՝ փորձելով ուժեղացնել դիվանագիտական կապերը այլ կողմերում՝ Եվրոպայի, ԱՄՆ-ի, Իրանի, Չինաստանի կամ Հնդկաստանի հետ։
Ինքը՝ Փաշինյանը, զգուշությամբ է անդրադառնում Ուկրաինայի պատերազմին, անվանելով այն ո՛չ «պատերազմ», ո՛չ էլ «հատուկ ռազմական օպերացիա», փոխարենը՝ խոսելով «Ուկրիաինայում իրավիճակի» կամ «ուկրաինական խնդրի» մասին։
«Վերջին երկու տարիների ընթացքում ՀԱՊԿ անդամ Հայաստանը առնվազն երեք անգամ հարձակման է ենթարկվել Ադրբեջանի կողմից, - ասել է Փաշինյանը գագաթնաժողովի ժամանակ․ - Ես շատ մտահոգիչ եմ համարում այն, որ Հայաստանի անդամակցությունը ՀԱՊԿ-ին Ադրբեջանին հետ չի պահել հարձակողական քայլերից, և առավել ևս այն, որ մենք ՀԱՊԿ-ից մինչ օրս չենք կարողացել Հայաստանի վրա Ադրբեջանի հարձակման վերաբերյալ արձագանք ստանալ»։
ՀԱՊԿ-ի անգործությանը անդրադառնալու փոխարեն՝ գագաթնաժողովի ընթացքում Վլադիմիր Պուտինը խոսել է դաշինքի միասնության մասին։ Բայց դաշինքի կողմից արձագանքի բացակայությունը հարց է բարձրացնում՝ ինչքանով է ՀԱՊԿ-ը պատրաստ ապահովել իր անդամների անվտանգությունը և ինչքանով է այն ծառայում ուղղակի որպես ՌԴ շահերը պաշտպանող գործիք։

November, 23 - Vladimir Putin visits Armenian capital Yerevan to attend a yearly summit of the Moscow-led Collective Security Treaty Organization (CSTO), currently chaired by Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan. The summit takes place in the atmosphere of a lasting disappointment after the CSTO alliance denied Armenian call for support during September attacks by Azerbaijan on the territory of Armenia proper. This last escalation of the conflict between Armenia and Azerbaijan, the biggest one since the ceasefire in 2020, has claimed almost 300 lives.
According to Article 4 of the Collective Security Treaty, aggression towards any of the member states is considered as aggression against all States Parties to the Treaty. Despite that, no military assistance by the CSTO has been provided to Armenia.
Yerevan hosts the Russian President alongside other CSTO member countries’ representatives -  Belarusian President Alexander Lukashenko, Kazakh President Kassym Jomart Tokayev, Kyrgyz President Sadyr Japarov and Tajik President Emomali Rahmon. The visit to Armenia, which is the only democratic country in the alliance, counts for Putin’s 6th foreign visit since the start of the invasion of Ukraine - the five others being Tajikistan, Turkmenistan, Uzbekistan, Kazakhstan and Iran. Alongside the official reception by the Armenian government, his arrival to Yerevan is met with public protests.
On the evening of Putin’s arrival to Armenia, a demonstration organized by the National Democratic Pole alliance took place, protesting against Vladimir Putin and the CSTO alliance.
Another civil protest took place on the day of the summit. In the center of Yerevan, more than a thousand people gathered to demonstrate their disagreement with the Russian influence in Armenia and with Armenian membership in the CSTO - among them not only Armenians, but also Ukrainian and Russian citizens, who both left their homelands after February 24th, when the invasion of Ukraine started. Armenian, Ukrainian, European and American flags were visible side by side with slogans “Russia is a terrorist state”, “Putin is a killer” or “CSTO is killing our soldiers.”
“I am against the war,” says 55-year old Mariam, participant of the demonstration. “Firstly, I am against the war, which took place here in 2020. Putin should answer for the crimes committed not only in Ukraine, but also in Armenia.”
Stepan Grigoryan, head of Yerevan-based Analytical Centre on Globalization and Regional Cooperation and one of the speakers on the demonstration, stated: “For 30 years, in all international meetings we have been standing and voting for Russian interests, hoping to get defense and security guarantees. Meanwhile, Russia doesn’t care about its partner’s interests, and is even supporting countries like Turkey and Azerbaijan, who openly attack us.”
“We came because we also disagree with Putin’s politics and with the war in Ukraine,” says Dimitri, 27, who came to Armenia from Russia in September. “It is good to see that here, you can express your opinion freely. In Russia, demonstrations like this would not be possible. Unlike in Russia, the policemen here are showing their faces and protecting this gathering. Back home, they would wear helmets and not allow us to speak up freely.”
More than 370 000 Russians arrived in Armenia in the first six months of this year, according to the Armenian Migration Service. In September alone, the month when the mobilization was announced in the Russian Federation, a second wave of more than 132 000 Russian citizens arrived in Armenia. While 87% of Armenians see the influx of Russians as a positive thing, according to a survey conducted in April by the Armenian branch of international MPG LLC company, the disagreement with Russian invasion to Ukraine is a rather outnumbered opinion among the Armenian public.
A nation-wide survey organized in June 2022 by the U.S.-based International Republican Institute showed that only 13% of Armenians believe that Russia or Vladimir Putin holds the most responsibility for the war in Ukraine, as opposed to 17% who believe that it is the U.S. who bears the most responsibility. At the same time, whereas 18% favor the economic sanctions against Russia as a consequence of the war, the overwhelming 52% strongly oppose them. With Armenia being largely dependent on the Russian economy as well as Russia accounting for almost a third of Armenian exports, it comes as no surprise that the sanctions have a heavy impact on the Armenian citizens. At the same time, however, the Armenian economy was positively influenced by the influx of Russian citizens.
Armenia is in an uneasy position regarding its relations with the Russian Federation, who has been the post-Soviet country's closest ally since its independence in 1991. After the conflict with Azerbaijan erupted over Nagorno Karabakh in early 1990s and after Turkey consequently closed its border with Armenia, Russia appeared to be the most reliable partner for the post-independence Armenian leadership. Today, not only do some of the major strategic properties, including the Armenian railways, belong to Russian owners - at the same time, more than 500 000 Armenian citizens work in Russia, where they often find better opportunities to support Armenian families at home. In addition, more than a million ethnic Armenians are citizens of the Russian Federation. Armenian second largest city, Gyumri, also hosts one of the biggest Russian military bases outside of the Russian territory, with around 3 300 Russian soldiers constantly present on Armenian soil. After the 2020 conflict with Azerbaijan, Russian military presence further expanded.
None of that, however, means that Armenia is unconditionally supporting the regime in Moscow, especially after the Velvet Revolution in 2018, which overthrew the old administration and brought Pashinyan to power. Pashinyan’s government made it clear from the beginning that Russia stays its most important strategic partner, while at the same time making efforts to strengthen diplomatic ties elsewhere – with Europe, the United States, Iran, China or India.
Pashinyan himself remains careful when referring to the war in Ukraine, naming it neither “war”, nor a “special military operation”, but rather speaking about the “situation in Ukraine” or the “Ukrainian issue”.
„During the last two years, Armenia, a member of the CSTO, was at least three times subject of aggression from the Azerbaijani side,“ Pashinyan said during the summit. „I find very concerning, that Armenian membership in CSTO haven’t deter Azebaijan from aggressive steps, and moreover, that we in the CSTO were until this day not able to find a response to Azerbaijani aggression towards Armenia.“
Rather than addressing the inaction of the CSTO during the summit, Vladimir Putin spoke about the alliance‘s unity. But the alliance’s lack of responsiveness is still raising the question to what extend is the CSTO willing to support the security of its members, and to what extend it serves as a tool protecting the interests of the Russian Federation.