Դաշնակից, թե՞ ահաբեկիչ․ ցույց՝ Պուտինի երևանյան այցի կապակցությամբ
Նոյեմբերի 23 Վլադիմիր Պուտինը այցելում է Հայաստանի մայրաքաղաք Երևան՝ մասնակցելու Մոսկվայի առաջնորդած Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) գագաթնաժողովին, որի նախագահը Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էր։ Գագաթնաժողովն անցկացվում է շարունակական հիասթափության մթնոլորտում՝ այն բանից հետո, երբ սեպտեմբերին Հայաստանի սուվերեն տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական հարձակման ժամանակ ՀԱՊԿ-ը մերժեց աջակցություն տրամադրելու Հայաստանի պահանջը։ Կոնֆլիկտի վերջին էսկալացիան՝ ամենամեծը 2020 թվականի հրադադարից ի վեր, գրեթե 300 կյանք է խլել:
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի 4-րդ հոդվածի համաձայն, ցանկացած անդամ պետության նկատմամբ ագրեսիան համարվում է ագրեսիա ՀԱՊԿ բոլոր երկրների նկատմամբ: Այնուամենայնիվ, ռազմական որևէ օգնություն Հայաստանին ՀԱՊԿ-ի կողմից չի ցուցաբերվել։
Երևանը հյուրընկալում էր Ռուսաստանի նախագահին, նրա հետ մեկտեղ՝ ռազմական դաշինքի մյուս անդամ երկրների ներկայացուցիչներին՝ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյին, Ղազախստանի նախագահ Կասիմ Ժոմարտ-Տոկաևին, Ղրղզստանի նախագահ Սադիր Ժապարովին և Տաջիկստանի նախագահ Էմոմալի Ռահմոնին։ Այցը Հայաստան, որը դաշինքի միակ ժողովրդավարական պետությունն է, Ուկրաինա ներխուժումից ի վեր Պուտինի 6-րդ արտասահմանյան ճամփորդությունն է. մինչ այս նա եղել է Տաջիկստանում, Թուրքմենստանում, Ուզբեկստանում, Ղազախստանում և Իրանում: Հայաստանի կառավարության պաշտոնական ընդունելության հետ մեկտեղ՝ նրան Երևանում դիմավորել են հանրային ցույցերով:
Նոյեմբերի 22-ի երեկոյան տեղի ունեցավ Ազգային ժողովրդական բևեռի՝ ընդդեմ ՀԱՊԿ-ի և անվանապես Ռուսաստանի նախագահի բողոքի ցույցը։
Մեկ այլ քաղաքացիական ակցիա կազմակերպվեց գագաթնաժողովի օրը՝ նոյեմբերի 23-ին։ Հարյուրավոր մարդիկ հավաքվել էին Երևանի կենտրոնում՝ ցույց տալու իրենց անհամաձայնությունը Հայաստանի վրա Ռուսաստանի ազդեցության և ՀԱՊԿ անդամակցության հետ։ Ցուցարարների շրջանում ոչ միայն Հայաստանի, այլև Ուկրաինայի և Ռուսաստանի քաղաքացիներ էին, որոնք լքել են իրենց հայրենիքը փետրվարի 24-ից՝ Ուկրաինա ներխուժումից հետո։ Կողք կողքի կարելի էր տեսնել հայկական, ուկրաինական, եվրոպական և ամերիկյան դրոշներ՝ «Ռուսաստանը ահաբեկչական պետություն է», «Պուտինը մարդասպան է» և «ՀԱՊԿ-ը սպանում է մեր զինվորներին» պաստառների հետ միասին։
«Ես դեմ եմ պատերազմին», - ասում է ցույցի մասնակից 55-ամյա Մարիամը, - «Նախ և առաջ, ես դեմ եմ այն պատերազմին, որ տեղի ունեցավ այստեղ 2020 թվականին։ Պուտինը պետք է պատասխան տա ոչ միայն Ուկրաինայում, այլև Հայաստանում կատարած հանցագործությունների համար»։
Ստեփան Գրիգորյանը՝ Երևանում հիմնված Գլոբալիզացիայի և տարածաշրջանային համագործակցության վերլուծական կենտրոնի նախագահը և ցույցի խոսնակներից մեկը, հայտարարել է․ «30 տարի է՝ բոլոր միջազգային կառույցներում մենք քվեարկում էինք այնպես, ինչպես ուզում էր Ռուսաստանը։ Մենք դա անում էինք՝ հույս ունենալով, որ մեր անվտանգությունը կպաշտպանի Ռուսաստանը։ Մինչդեռ Ռուսաստանին չեն հետաքրքրում իր գործընկերոջ շահերը և նա նույնիսկ աջակցում է Թուրքիայի և Ադրբեջանի նման երկրներին, որոնք բացահայտ կերպով հարձակվում են մեր վրա»։
«Մենք եկել ենք, որովհետև մենք նույնպես համաձայն չենք Պուտինի քաղաքականության և Ուկրաինայում պատերազմի հետ, - ասում է 27-ամյա Դմիտրին, որը Ռուսաստանից Հայաստան է եկել սեպտեմբերի․ - Հաճելի է տեսնել, որ այստեղ կարող ես ազատ արտահայտել քո կարծիքը։ Ռուսաստանում հնարավոր չէր լինի այս տեսակ ցույցեր անել։ Ի տարբերություն Ռուսաստանի՝ այստեղ ոստիկանները ցույց են տալիս իրենց դեմքերը և պաշտպանում հավաքը։ Իմ հայրենիքում նրանք սաղավարտներ կհագնեին ու չէին թողնի մեզ ազատ արտահայտվել»։
Հայաստանի միգրացիոն ծառայության տվյալներով՝ ավելի քան 370 հազար ռուսաստանցիներ են Հայաստան ժամանել այս տարվա առաջին վեց ամիսների ընթացքում։ Միայն սեպտեմբերին, երբ Ռուսաստանում զորահավաք հայտարարվեց, երկրորդ ալիքը՝ ավելի քան 132 հազար Ռուսաստանի քաղաքացիներ, ժամանեց Հայաստան։ Հայերի 87%-ը դրական է վերաբերվում ռուսաստանցիների ներհոսքին, բայց միջազգային MPG LLC կազմակերպության հայկական մասնաճյուղի կողմից ապրիլին անցկացված հարցման տվյալներով՝ Ուկրաինա Ռուսաստանի ներխուժմանը չի աջակցում հայաստանյան հասարակության գերակշռող զանգվածը։
Համազգային հարցումը, որը 2022 թվականի հունիսին կազմակերպել էր ԱՄՆ-ում տեղակայված Միջազգային հանրապետական ինստիտուտը, ցույց տվեց, որ հայերի միայն 13%-ն է հավատում, որ Ուկրաինայում պատերազմի համար ամենամեծ պատասխանատվությունը կրում է Ռուսաստանը կամ Վլադիմիր Պուտինը, 17%-ը հավատում են, որ ամենամեծ պատասխանատվությունը կրում է ԱՄՆ-ն։ Չնայած 18%-ը համաձայն է պատերազմի հետևանքով Ռուսաստանի դեմ կիրառվող տնտեսական պատժամիջոցների հետ, 52%-ը կտրուկ դեմ է դրանց։ Քանի որ Հայաստանը մեծապես կախված է ռուսական տնտեսությունից, զարմանալի չէ, որ պատժամիջոցները ծանր ազդեցություն ունեն նաև Հայաստանի քաղաքացիների վրա։
Հայաստանը անհարմար դրության մեջ է Ռուսաստանի հետ իր հարաբերությունների առումով, վերջինս այս հետխորհրդային երկրի ամենամտերիմ դաշնակիցն է՝ 1991 թվականի անկախությունից ի վեր։ Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ Ադրբեջանի հետ 1990-ականների սկզբերին ծագած կոնֆլիկտից հետո, երբ Թուրքիան որպես հետևանք փակեց Հայաստանի հետ սահմանը, Ռուսաստանը դարձավ ամենավստահելի գործընկերը հետանկախության շրջանի հայկական իշխանության համար։ Այսօր ոչ միայն հսկայական ռազմավարական կառույցներ, ներառյալ՝ հայկական երկաթուղին, պատկանում են ռուսական սեփականատերերին, այլև Ռուսաստանում են աշխատում ավելի քան 500 հազար Հայաստանի քաղաքացիներ՝ հաճախ այնտեղ գտնելով իրենց ընտանիքներին աջակցելու ավելի լավ հնարավորություններ։ Ավելի քան մեկ միլիոն էթնիկ հայեր ՌԴ քաղաքացիներ են։ Հայաստանի երկրորդ ամենամեծ քաղաքում՝ Գյումրիում, տեղակայված է Ռուսաստանից դուրս գտնվող ամենամեծ ռուսական ռազմաբազաներից մեկը․ մոտ 3 300 ռուսաստանցի զինվորներ մշտապես գտնվում են հայկական հողի վրա։ 2020-ի Ադրբեջանի հետ հակամարտությունից հետո ռուսական ռազմական ներկայությունը ավելի է ընդարձակվել։
Այդ ամենը, այնուամենայնիվ, չի նշանակում, որ Հայաստանը անվերապահորեն աջակցում է Մոսկվայի ռեժիմին, առավել ևս՝ 2018-ի Թավշյա հեղափոխությունից հետո, որը տապալեց նախկին ղեկավարությանը և իշխանության բերեց Փաշինյանին։ Փաշինյանի կառավարութունը ամենասկզբից հասկացրեց, որ Ռուսաստանը շարունակում է մնալ նրա ամենակարևոր ռազմավարական գործընկերը, միաժամանակ՝ փորձելով ուժեղացնել դիվանագիտական կապերը այլ կողմերում՝ Եվրոպայի, ԱՄՆ-ի, Իրանի, Չինաստանի կամ Հնդկաստանի հետ։
Ինքը՝ Փաշինյանը, զգուշությամբ է անդրադառնում Ուկրաինայի պատերազմին, անվանելով այն ո՛չ «պատերազմ», ո՛չ էլ «հատուկ ռազմական օպերացիա», փոխարենը՝ խոսելով «Ուկրիաինայում իրավիճակի» կամ «ուկրաինական խնդրի» մասին։
«Վերջին երկու տարիների ընթացքում ՀԱՊԿ անդամ Հայաստանը առնվազն երեք անգամ հարձակման է ենթարկվել Ադրբեջանի կողմից, - ասել է Փաշինյանը գագաթնաժողովի ժամանակ․ - Ես շատ մտահոգիչ եմ համարում այն, որ Հայաստանի անդամակցությունը ՀԱՊԿ-ին Ադրբեջանին հետ չի պահել հարձակողական քայլերից, և առավել ևս այն, որ մենք ՀԱՊԿ-ից մինչ օրս չենք կարողացել Հայաստանի վրա Ադրբեջանի հարձակման վերաբերյալ արձագանք ստանալ»։
ՀԱՊԿ-ի անգործությանը անդրադառնալու փոխարեն՝ գագաթնաժողովի ընթացքում Վլադիմիր Պուտինը խոսել է դաշինքի միասնության մասին։ Բայց դաշինքի կողմից արձագանքի բացակայությունը հարց է բարձրացնում՝ ինչքանով է ՀԱՊԿ-ը պատրաստ ապահովել իր անդամների անվտանգությունը և ինչքանով է այն ծառայում ուղղակի որպես ՌԴ շահերը պաշտպանող գործիք։

Союзник или террорист? Митинг по случаю визита Путина в Ереван
23 ноября Владимир Путин приехал в Ереван на ежегодное заседание ОДКБ (Организация Договора о коллективной безопасности), в которой председательствует премьер-министр Армении Никол Пашинян. Заседание проходит на фоне разочарования от ОДКБ после отказа Армении в помощи во время сентябрьской атаки Азербайджана на территорию Армении. Эта эскалация между Арменией и Азербайджаном, крупнейшая после прекращения огня 2020 года, унесла почти 300 жизней.
Согласно 4-ой статье соглашения, агрессия против любого члена Организации является агрессией против всех участников договора. Однако Армения не получила от ОДКБ никакой военной помощи.
Ереван принял у себя лидеров стран-участников Договора: президентов РФ Владимира Путина, Беларуси Александра Лукашенко, Казахстана Касым-Жомарта Токаева, Киргизии Садыра Жапарова и Таджикистана Эмомали Рахмона. Визит Путина в Армению, единственную демократическую страну договора, является его шестым зарубежным визитом после начала вторжения в Украину. Первые пять визитов были в Таджикистан, Туркменистан, Узбекистан, Казахстан и Иран. Одновременно с официальным приемом в Ереване также проходят протесты.
Вечером прошел митинг против Путина и ОДКБ, организованный Национально-демократическим Полюсом.
На другую акцию протеста на площади Свободы собралалось более тысячи человек, чтобы высказать свое несогласие с отношением России к Армении и с членством страны в ОДКБ. Среди протестующих были также граждане Украины и России, которые покинули свои страны после начала войны в Украине 24 февраля. Собравшиеся несли флаги Армении, Украины, Евросоюза и Соединенных Штатов и плакаты “Россия - страна-террорист”, “Путин - убийца”, “ОДКБ убивает наших солдат”.
“Я против войны”, - говорит 55-летняя Мариам, участница демонстрации. “Во-первых против войны, которая произошла здесь в 2020 году. Путин должен ответить за свои преступления не только в Украине, но и в Армении”.
Степан Григорян, глава аналитического Центра глобализации и регионального сотрудничества, в своей речи сказал: “30 лет во всех межгосударственных собраниях мы поддерживаем и голосуем за интересы России в надежде получить гарантии безопасности. Тем временем России абсолютно безразличны интересы своего союзника, более того, она открыто поддерживает сотрудничество с такими странами, как Турция и Азербайджан, которые атаковали нас”.
“Мы пришли, потому что мы тоже не согласны с путинской политикой и войной в Украине”, - говорит другой участник демонстрации, 27-летний Дмитрий, который приехал в Армению в сентябре. “Приятно видеть, что здесь можно свободно высказать свое мнение. В России такие демонстрации были бы невозможны. В отличие от российских полицейских, здешние не закрывают свои лица и обеспечивают безопасность демонстрации. У нас они бы носили шлемы и не давали нам свободно высказаться”.
Согласно Миграционной службе Армении, более 370 000 русских приехало в Армению в первую половину года. Только в сентябре, когда началась мобилизация в России, вторая волна принесла 132 000 российских граждан. В то время как 87% армян оценивают приток россиян положительно, согласно апрельскому опросу, сделанному армянским филиалом международной компании MPG LLC, очень малая часть населения осуждает вторжение России в Украину.
В другом опросе, организованном в июне 2022 года американским Международным Республиканским Институтом, 13% населения считает, что ответственность за войну в Украине лежит на Путине и России, а 17%  верят, что наибольшую ответственность за конфликт несут США. Тем временем только 18% одобряют экономические санкции против России, а 52% - осуждают. Очевидно, что санкции негативно сказываются и на Армении, которая экономически сильно зависима от России, обеспечивающей почти треть экспорта страны.
Имея Россию в качестве ближайшего союзника в период независимости, Армения оказалась в затруднительном положении. После начала конфликта с Азербайджаном в Нагорном Карабахе в начале девяностых и после закрытия турецкой границы Россия была самым надежным партнером для армянских властей. Сегодня у России монополия на газ, большинство стратегических структур, таких, как железные дороги, а более 500 000 армян работают в России, где им легче найти возможность обеспечивать свои семьи. Более миллиона коренных армян являются гражданами РФ. В Гюмри, втором по величине городе Армении, находится одна из самых больших российских военных баз за пределами РФ, где служат около 3300 военных. После конфликта 2020 года их число увеличилось.
Но это совсем не означает, что Армения безоговорочно поддерживает московский режим, особенно после Бархатной революции 2018 года, которая свергла прежнюю власть и привела Пашиняна на пост премьер-министра. Правительство во главе с Пашиняном изначально дало понять, что Россия все еще остается самым важным стратегическим партнером, но в то же время оно пыталось укрепить дипломатические связи с европейскими странами, США, Ираном, Индией и Китаем.
Пашинян говорит о войне в Украине с осторожностью, не называя конфликт ни “войной”, ни “специальной военной операцией”, а “ситуацией в Украине” или “украинским вопросом”.
“В течении двух последних лет страна-член ОДКБ Армения как минимум три раза подверглась агрессии со стороны Азербайджана”, - сказал Пашинян во время заседания. “Удручает то, что членство Армении в ОДКБ не сдержало Азербайджан от агрессивных действий и, тем более, что фактически до сегодняшнего дня нам не удалось прийти к решению по поводу реакции ОДКБ на агрессию Азербайджана против Армении”.
Вместо обсуждения бездействия ОДКБ, Владимир Путин говорил о сплоченности Организации. Но отсутствие реакции Организации порождает вопрос, в какой мере ОДКБ собирается обеспечивать безопасность своих членов и в какой мере она является инструментом, служащим интересам России.