Ախպորս մի տարի առաջ էրեխա ծնվեց։ Աղջիկ վերագրեցին։ Նայում եմ իրան ու մտածում․ «Իրան է՞լ են ոնց ինձ շներով վախացնելու, որ հավերժ ուշ ժամի վախենա դուրսը լինել։ Իրա ձեռքից է՞լ  են ծանրությունը խլելու, որ բազուկները չզորեղանան»:
Մայրանուշ
Ձեն Ձենի ցուցահանդես
Վաղ 2000-ականների սովորական հայկական ընտանիքի մի հին տեսանյութի մեջ մեծ ու խելացի աչքերով փոքրիկ մի աղջիկ կա, որ երեխայություն է անում. արագ-արագ խմում է մեծ շշից, ջուր լցնում իր փոքր եղբոր վրա կամ թուղթը պահում օդորակիչի առաջ, որ տեսնի՝ ինչ կլինի: Հետին պլանում խոսում են մեծերը՝ մի՛ արա: Սխալ ես անում: Աղջկա անունը Լիլիթ է, նա այն ութ կին արվեստագետներից մեկն է, ովքեր ցուցադրում են իրենց աշխատանքները նոր՝ Ձեն Ձենի ցուցահանդեսում, որի կազմակերպիչն ու կուրատորը Կրեոպիան է․ ստեղծագործական կազմակերպության, որի նպատակը Հայաստանի երրորդ ամենախոշոր քաղաք Վանաձորում սոցիալական խնդիրների վրա ուշադրություն հրավիրելն է:
«Ես հասկանում եմ, որ նրանք պետք է ասեն քեզ՝ ինչ անել և ինչ չանել, հասկանալի է։ Բայց ես նաև գիտակցում եմ, որ դա քո վրա ազդեցություն է ունենում, և դարձնում այնպիսին, ինչպիսին կաս, - ասում է Լիլիթը․ - Հեշտ է ուղղակի ընդունել այն, ինչ նրանք ասում են, ավելի դժվար է կռիվ տալ»։
Վանաձորի համար Ձեն Ձենիի նման ցուցահանդեսը աննախադեպ մի բան է։ Ութ տեղացի արվեստագետները, ովքեր սերտորեն համագործակցել են նախապատրաստական աշխատանքների երեք ամիսների ընթացքում, կիսում են հասարակության հետ իրենց շատ ինտիմ և անձնական պատկերացումները մայրության, պատերազմի և Հայաստանում որպես աղջիկ մեծանալու ու որպես կին ապրելու մասին։ Ձեն Ձենի ցուցահանդեսը, որը անգլերեն մոտավոր կարելի է թարգմանել որպես՝ «voices united», ցուցադրում է մի քանի աուդիովիզուալ աշխատանքներ և ինստալյացիաներ՝ արդեն գրված պոեմները նկարազարդելու ու ավարտին հասցնելու համար։
Բացման օրը՝ շաբաթ երեկոյան, լիքն էր այցելուներով։
«Թեև մեր ծնողների սերունդը դեռևս շատ պահպանողական է, մեր սերունդը սկսում է բացվել։ Այսպես մենք կարող ենք ինչ-որ բան տեղից շարժել», - ասում է Կրեոպիայի համահիմնադիր Լուսինեն։ Ֆրանսիայում «շրխկան պոեզիայի» (slam poetry) երեկույթին այցելելուց հետո նա ոգևորվել էր նմանատիպ մի բան իր ծննդավայրում՝ Վանաձորում, կազմակերպելու մտքից։ «Կրեոպիայում մենք ուզում ենք արվեստի միջոցով խոսել սոցիալական խնդիրների մասին, և գենդերային արդարությունը մեր հիմնական ուղղվածությունն է։ Ես գիտեի, որ ուզում էի հասկանալ՝ ինչպես խոսել հայրիշխանության և մեր հասարակությունում կնոջ դիրքի մասին։ Պոեզիան միջոցներից մեկն է»։
«Սկզբում մենք մտածում էինք շրխկան պոեզիայի մասին, - ասում է ցուցադրվող արվեստագետներից Մեգին, - բայց հետո այն փոխակերպվեց այն ֆորմատի, որն այսօր տեսնում եք։ Շուրջ երեք ամիս մենք միասին հանդիպում էինք ուրիշ կին արվեստագետների հետ։ Սկզբում ուղղակի կիսվում էինք մեր անձնական փորձով։ Որոշեցինք տեսքստեր գրել, որոնք կանդրադառնային այս անձնական պատմություններին։ Հետո, երբ գրվածքները պատրաստ էին, մտածում էինք՝ ինչով ուղեկցել դրանք»։
Մեգին իր աշխատանքում մայրության թեմային է անդրադառնում։ Հսկայական վարդագույն հեշտոցի նկարը լրացնում է նրա պոեմը վերքի մասին, որ շարունակում է ցավացնել ծննդաբերելուց հետո։ Մեկ ուրիշ պոեմ ցուցադրված է ձեռք չտված մի աման խավիծի (հասարակ շիլայանման ուտեստ) կողքին։
«Մեզ փոքրուց ճաշ են տալիս, հույս են տալիս, որ ապագայում ԼԱՎ ՄԱՄԱ լինենք։
հետո դառնում ենք մամա․ իրանց համար հաստատ որակումով՝ լավ կամ վատ։
ԼԱՎԸ, եթե դու չկաս, չես երևում, ուտում ես էնքան, ինչքան երեխուդ ա պետք՝ ո՛չ ավել, ո՛չ պակաս, խնամում ես քեզ, ինչքանով ամուսնուդ ա պետք՝ ո՛չ ավել, ո՛չ պակաս։
ՎԱՏԸ, եթե ընդամենը մի բան ավել ես արել կամ պակաս», - գրում է Մեգին։
Մեկ այլ գործ կենտրոնանում է պատերազմի առկայության կամ դրա հավանականության հետ հաշտվելու վրա․ մի բան, որ Հայաստանում բոլորին ծանոթ է։ Շուշանիկը որոշել է անդրադառնալ ռազմական պաստառներին, որոնք կոչ են անում մայրերին լավ զինվորներ մեծացնել կամ ցույց են տալիս ռազմական համազգեստով փոքր երեխաների՝ հանդերձանք գովազդելու համար։
Չէ՛ որ դու մայր ես,
Հոգատա՛ր եղիր,
Զավակ ունեցի՛ր,
Բանակ ուղարկի՛ր,
Երազի՛ր, որ հետ գա։
Ինչպես հայկական Կանանց աջակցման կենտրոն հասարակական կազմակերպությունն է ձևակերպում․ «Հայաստանը հայրիշխանական հասարակություն է, այսինքն՝ ավանդական մշակութային համոզմունքները սովորաբար կանանց դնում են տղամարդկանցից քիչ իշխանություն ունեցող դիրքում։ Երբեմն, վերահսկելու վարքագիծը սովորեցվում է շատ փոքր տարիքից, երբ հայկական ընտանիքների տղաներից ակնկալվում է վերահսկել, թե իրենց քույրը և երբեմն անգամ մայրը որտեղ են կամ ինչ են անում»։
Հայաստանում սեռով պայմանավորված աբորտների տարածված խնդրի մասին բազմաթիվ ուսումնասիրություններ կան։ Դրանցից մեկի համաձայն՝ հայերը 6 անգամ ավելի հակված են նախընտրելու տղա երեխաներին՝ աղջիկների փոխարեն․ «այս պարագայում, ըստ հաշվարկների, յուրաքանչյուր 10 աբորտից առնվազն 1-ը կատարվում է տղա երեխաներ նախընտրելու պատճառով»։ Մինչ օրս մարդիկ հաճախ մաղթում են ապագա ծնողներին տղա ունենալ, և ոչ աղջիկ։
«Կարծում եմ այս ցուցահանդեսը արձագանք է գտնում բազմաթիվ կանանց սրտերում։ Որովհետև մենք ուղղակի ինչ-որ տեսություններով չենք կիսվում։ Մենք կիսվում ենք մեր սեփական փորձով», - ասում է Մեգին։
Ցուցահանդեսը աջակցվում է տեղի դրամաշնորհ տրամադրող կազմակերպության՝ Հայաստանում կանանց հիմնադրամի կողմից, և մոտակա օրերին բաց է լինելու Վանաձորում՝ Կրեոպիայում։

One year ago a child was born to my brother's family. They assigned M female. I look at M and wonder: "Will they scare M with dogs, just like they did with me, so that M forever was afraid to stay out late? Will they always offer to carry for M heavy things, just like they did with me, so that M's arms don’t get stronger? *
Mayranush, exhibition Dzen Dzeni
On an old footage from a common Armenian household from the early 2000s, there is a small girl with big smart eyes, being a child: drinking hastily from a big bottle, spilling water on her little brother or trying what a paper does when put in front of an air conditioner. In the background, the adults are speaking: don’t do this! You are doing it wrong. The girl’s name is Lilith and today, she is one of eight women artists presenting their work at a new exhibition Dzen Dzeni, organized and curated by Creopia, a creative organization focused on shedding light on social issues, based in Armenia’s third largest city, Vanadzor.
“I understand that they need to tell you what to do and what not to do, it makes sense. But I also understand that it creates a reaction in you, and that makes you who you are,” Lilith says. “It is easy to just take what they say, and it is harder to fight back.”
For Vanadzor, an exhibition like Dzen Dzeni is something unprecedented. The eight local artists, who were closely cooperating during the three-month process of preparation, share with the public their very intimate and personal perspectives on motherhood, war or growing up as a girl and living as a woman in Armenia. The exhibition Dzen Dzeni - the name can be roughly translated to English as “voices united” - presents multiple audiovisual works and installations, composed to illustrate and complete the written poems.
The opening on Saturday evening was packed with visitors.
“While the generation of our parents is still very conservative, our generation starts to open up. This is how we can get things moving,” says Lusine, a co-founder of Creopia. While visiting a slam poetry evening in France, she was excited by the idea to organize something similar in her hometown, Vanadzor. “What we want to do in Creopia is to talk through art about social issues and gender justice is our main focus. I knew I wanted to figure out how to talk about the patriarchy and the position of the women in our society. Poetry is one of the ways to do it.”
“We were thinking about slam poetry at first,” says Maggie, one of the exhibiting artists. “but later it developed into the format you can see today. For around three months, we were meeting together with other women artists. At first, we simply started to share our individual experiences. We decided to write texts that would reflect these personal stories. Then, once the writings were ready, we were thinking about how to accompany them.”
Maggie herself deals with the topic of motherhood in her work. A painting of a giant pink vagina accompanies her poem about a wound, which keeps hurting after giving birth. Another poem is exhibited side by side with an untouched plate of khavits, a simple Armenian porridge meal. “From childhood, they feed us, they tell us what is right and wrong, they give us hope that we will become good mothers in the future,“ writes Maggie. „Then - we become mothers. With specific characteristics - either good or bad. Good, if you do not exist, if you are not visible, you eat not more not less than your child needs, you care about yourself not more not less than your husband needs. Bad, if you did just a thing more or a thing less.“
Another artwork is focused on dealing with the presence of war, or with the possibility of war - something everyone in Armenia knows all too well. Shushanik decided to reflect on military posters, calling on mothers to raise good soldiers, or featuring small children wearing a military uniform to promote military clothes and gear.
Aren’t you a mother?
Be caring,
Give a birth to a son,
Send him to the army,
Dream that he will ever come back.**
As the Armenian non-profit organization Women's Support Center puts it: “Armenia is a patriarchal society, meaning that traditional cultural beliefs usually place women in positions of less power than men. Sometimes controlling behaviors are learned from a very young age, where it is expected for boys in Armenian families to control the actions and whereabouts of his sisters and even sometimes his mother.”
There are numerous studies on the prevailing issue of sex-selective abortions in Armenia - according to one of them, Armenians are 6 times more likely to prefer baby boys to girls – “a circumstance that accounts for at least one of ten abortions out of a preference for male children.” Until now, people would often wish parents-to-be to have a boy, rather than a girl.
“I think this exhibition speaks to the hearts of the majority of women. Because we do not just share some theories. We share our own experience,” says Maggie.
The exhibition is supported by Women's Fund Armenia, a local grant-making organization, and is open in Creopia, Vanadzor, for a couple of coming days.