Հնդկաստանից խոպանչիներին Իջևանում բարելավում են խոստացել․ գործադուլը դադարեցվել է
Իջևանի «Գրանդ տեքստիլ» ֆաբրիկայի 205 հնդիկ աշխատողները վաղվանից կվերադառնան աշխատանքի․ օգոստոսի 6-ին մեկնարկած գործադուլը այսօրվա բանակցություններից հետո ավարտվել է։ Բողոքի դուրս եկած մարդիկ համարում են, որ աշխատանքային կոնֆլիկտը հանգուցալուծվել է մեդիա աղմուկի շնորհիվ։ Տնօրենությունը, որն առաջ բռնությամբ էր ստիպում նրանց վերադարձնել աշխատանքի, հիմա խոստացել է ուղղվել, աշխատողների վրա էլ ատրճանակ չպահել և ամենակարևորը՝ տալ 3 ամսվա չվճարված աշխատավարձը։
Այսօրվա բանակցություններին մասնակցել է Հայաստանում Հնդկաստանի դեսպանատան ներկայացուցիչը․ մինչ այս դեսպանատունը հնդիկ աշխատողների խնդրանքներին չէր արձագանքում։ Ֆաբրիկա էին ժամանել նաև Աշխատանքի տեսչական մարմնի, Օմբուդսմենի գրասենյակի ներկայացուցիչները։ Տարածքում ոստիկաններ էլ կային։
Գործադուլի մասնակիցները Epress.am-ին պատմել են, որ տնօրենը բանակցությունների ժամանակ խոսք է տվել երկու օրվա ընթացքում վճարել 3 ամսվա աշխատավարձերը և բարելավել աշխատանքային պայմանները։
Կարի ֆաբրիկան գտնվում է նախկին հանրախանութի տարածքում։ Բանվորները այստեղ ոչ միայն աշխատում են, այլ նաև ապրում և սնվում։ Նրանց շուրջօրյա հետևում են 41 տեսախցիկների և բազմաթիվ հսկիչների միջոցով։ Մուտքն ու ելքը սահմանափակված է, հնդիկ աշխատողներին արգելվում է անձնական հարաբերություններ ունենալ, գարեջուր խմել, գնալ Իջևանի կենտրոնական սրճարաններ և այլն։
Աշխատանքային պայմաններն էլ են «խիստ»․ 10 ժամ կարի մեքենայի դիմաց, մեկ ժամ ընդմիջում և երկու կոֆե-բրեյք առավելագույնը 15 րոպեով։ Բանվորների խոսքով՝ եթե գրաֆիկից շեղվում էիր կամ դանդաղ աշխատում, տնօրենությունը դիմում էր բռնությունների և սպառնալիքների։ Դեպքեր են եղել, երբ բանվորների վրա զենք են պահել։ «5 հատ զենք ունեին, հենց դանդաղ էիր աշխատում՝ հանում, ցույց էին տալիս, ասում էին՝ շուտ-շուտ կարի», - Epress.am-ին պատմել են գործադուլի մասնակիցներից մի քանիսը։ «Շուտ-շուտ կարի» արտահայտությունը միակն է, որ բոլորը գիտեն և ասում են հայերենով։
Այսօրվա բանակցությունների ժամանակ տնօրենությունը խոստացել է, որ աշխատողներին էլ զենքով չի սպառնա և չի դիմի ֆիզիկական բռնության։ Նախկինում պահանջում էին, որ բանվորներից յուրաքանչյուրն օրական առնվազն 5 համազգեստ կարի։ Հիմա խոստացել են, որ կբավարարվեն 3-4-ով։ Դա արդեն իսկ մեծ ծանրաբեռնվածություն է։
Տնօրենը խոստացել է նաև, որ կբարձրացնի աշխատավարձը 50 դոլարով։ Պաշտոնապես հայտարարվում է, որ աշխատողները ամսական 400 դոլար են ստանում։ Պայմանագրի համաձայն, նրանց բուժսպասարկման ծախսերը պետք է հոգա ընկերությունը։ Նախկինում դա չի արվել։ Ֆաբրիկայի տնօրենը ասել է, որ հիմա կսկսեն անել։
Բանվորները սա հաջողություն են համարում, չնայած կասկածներ ունեն, որ վարչակազմը հետ է կանգնելու խոստումներից։ Հնդկաստանի դեսպանատան ներկայացուցիչը նրանց առաջարկել է խնդիրների դեպքում զանգել հենց իրեն։
Ի դեպ, սա առաջին դեպքը չէ, երբ «Գրանդ տեքստիլում» աշխատող միգրանտները ահազանգում են գերշահագործման և բռնությունների մասին։ Իրավապաշտպան Գևորգ Քոթանջյանի տվյալներով, դեռ 2022 թվին ֆաբրիկայից մի խումբ հնդիկներ էին փախել․ նրանք դիմել էին ոստիկանություն, դիմումի հիման վրա քրեական գործ էր հարուցվել թրաֆիքինգի հատկանիշներով։ Բողոքողները աշխատանքի էին անցել Վանաձորի «Գլորիա» ֆաբրիկայում, աշխատավարձ ստանալուց հետո՝ լքել Հայաստանը և վերադարձել Հնդկաստան։ Իջևանում մնացած նրանց գործընկերների համար էլ Հնդկաստան վերադարձի տոմսեր էր գնել տնօրենությունը։ Դրա շնորհիվ քրեական գործը կարճվել էր՝ բողոքողների ֆիզիկական բացակայության հիմքով։

Рабочие иджеванской фабрики «Гранд текстиль» - трудовые мигранты из Индии - с завтрашнего дня вернутся к работе. Вечером 11 августа, после переговоров с начальством, было объявлено о завершении забастовки, продолжавшейся чуть меньше недели. По словам протестующих, трудовой конфликт удалось урегулировать благодаря огласке в медиа.
Ранее руководство пыталось силой вернуть рабочих к швейным машинам. Теперь администрация обещает «исправиться»: больше не направлять на сотрудников оружие, не применять физическую силу и, главное, выплатить зарплату за последние три месяца.
В переговорах с руководством участвовал представитель посольства Индии в Армении, которое до этого не реагировало на обращения рабочих. На место также прибыли и местные чиновники: сотрудники офиса омбудсмена и Инспекционного органа по вопросам труда. У ворот дежурили полицейские.
Как рассказали Epress.am участники забастовки, директор фабрики пообещал в течение двух дней погасить задолженность по зарплате и улучшить условия труда.
Фабрика «Гранд Текстиль» расположена в здании бывшего универмага. Здесь рабочие не только трудятся, но и живут, находясь под круглосуточным наблюдением охраны. В помещении установлено более сорока камер. Рабочим запрещено поздно выходить из здания, заводить личные отношения, пить пиво, посещать центральные кафе Иджевана и т. п.
Условия труда тоже жёсткие: минимум 10-часовой рабочий день за швейной машиной, часовой перерыв и два кофе-брейка не дольше 15-ти минут. По словам работников, за отставание от графика руководство прибегает к угрозам и насилию. Бывали случаи, когда на рабочих направляли оружие. «У них пять стволов: если шьёшь медленно, достают оружие и говорят: “Шут-шут кари”», — рассказали бастующие. Эта единственная фраза на армянском, которую здесь знают все, означает «шей быстрее».
По словам рабочих, администрация на переговорах пообещала отказаться от угроз и насилия. Дневную норму на человека обещают снизить с пяти комплектов спецформы до трёх–четырёх: это всё еще большая нагрузка. Директор пообещал также прибавить к зарплате 50 долларов. Руководство фабрики утверждает, что рабочие здесь получают 400 долларов в месяц. По контракту компания должна оплачивать медицинское обслуживание сотрудников, но до сих пор этого не делала. Теперь гарантуют выполнять все обязательства.
Рабочие считают достигнутое соглашение успехом, хотя сомневаются, что администрация сдержит слово. Представитель посольства Индии предложил им в случае новых проблем обращаться напрямую к нему.
Это далеко не первый случай жалоб мигрантов на эксплуатацию и насилие в «Гранд текстиле».
По данным правозащитника Геворга Котанджяна, в 2022 году с фабрики сбежала группа индусов. Они обратились в Полицию, и на основании их заявления было возбуждено уголовное дело по признакам торговли людьми. Бежавшие устроились на фабрику «Глория» в Ванадзоре, а получив зарплату, покинули Армению. Для их коллег, оставшихся в Иджеване, директор фабрики лично купил обратные билеты в Индию. Уголовное дело тогда было закрыто «за отсутствием пострадавших», а полиция проигнорировала свидетельства работников.