Daily Archives: Նոյեմբեր 22, 2017
Հայաստանյան մեդիադաշտը ողողված է սեքսիստական հրապարկումներով և կանանց նկատմամբ բռնության տեսարաններ պատկերող... -
Լիբերալից ֆաշիստ դառնալը երկու քայլ է՝ հատկապես Հայաստանի պայմաններում
Բարի նժդեհականները պայքարում են չար նժդեհականների դեմ՝ վիճարկելով ճիշտ նժդեհականի կերպարն ու վարքագիծը... -
Դատապարտյալը հացադուլ է հայտարարել, քանի որ դատարանն առանց իրեն նիստ է անցկացրել
«Կոշ» ՔԿՀ-ի դատապարտյալ Հարություն Պողոսյանը հացադուլ է հայտարարել՝ բողոքելով իր վաղաժամ ազատման դիմումը մերժելու, և դատարանում... -
Լոռիում հանքարդյունաբերողն ուզում է շահագործել հանքը՝ գյուղի բնակիչների կամքին հակառակ
Արդվիի վարչական տարածքում գտնվող 146 հեկտարն ընկերությունը նախագծից դուրս է բերել՝ փոխարենը թողնելով Մղարթ համայնքի... -
Ուսանողները առաջարկում են բանակում ծառայելու նոր տարբերակ
- 4 տարվա բակալավրի ընթացքում բախշենք 1.5 տարվա ծառայությունը, այսինքն մեկ տարվա ընթացքում 4 ամիս՝ երկու֊երկու ամսով․․․ -
Երեք զինծառայողներ մահացել են ականի պայթյունից․ ևս մեկի վիճակը ծանր է
Զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասում ականապայթյունային մահացու վիրավորումներ են ստացել զինծառայողներ Գեղամ Կորյունի Զաքարյանը

Daily Archives: November 22, 2017
The Armenian media field is filled with sexist publications and TV series/movies with scenes depicting violence against women. In addition to representing a woman... -
Prisoner Goes On Hunger Strike to Protest Against Parole Refusal
Gor Ghlechyan, spokesperson for the penitentiary department at Armenia’s Justice Ministry, told Epress.am on Wednesday that following the launch of the hunger... -
Company Wants to Exploit Mine in Armenia Through Cheating, Locals Insist
The Ardvi-Lori initiative group has written an open letter-application from to Lori province MPs on behalf of Ardvi residents, asking for... -
Students Propose Alternative Form of Military Service
This step, according to Petrosyan, would replenish the army with literate and educated people, and would allow students to get familiar with the problems of the army... -
Three Soldiers Killed, One Wounded in Karabakh
Three servicemen of the Nagorno-Karabakh defense army were killed and another one was seriously wounded at around 7pm on Tuesday in a mine explosion... -
Monetization of Soldiers’ Lives and Society’s Militarization: Discussion on ‘Nation -Army’ Concept
We need to do our best to abolish the ‘nation-army’ concept in Armenia. Armenia should be developing, combat-ready and so on, but it should not be possessed with the terrible...