ՀՀԿ֊ականը սպառնում է․ Արամ Մանուկյանի վրա հարձակվողին ազատել են ստորագրության դիմաց (թարմացված)
41-ամյա Արշակ Սվազյանը, ով ոստիկանության բաժին է բերման ենթարկվել ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանի վրա դեկտեմբերի 11-ին հարձակում կատարելու կասկածանքով, ազատ է արձակվել չհեռանալու մասին ստորագրության դիմաց։ Այս մասին Epress.am֊ի հետ զրույցում ասել է ՀՀ քննչական կոմիտեի հասարակայնության հետ կապերի ղեկավար Սոնա Տռուզյանը։  Նա նշել է, որ Սվազյանը գործով ներգրավված է որպես կասկածյալ, նրա նկատմամբ արդեն իսկ քննչական գործողություններ են իրականացվել։ Կասկածյալը տարվել է դեպքի վայր, որտեղ նա պատմել է, թե ինչպես է դարանակալել, հարձակվել պատգամավորի վրա և հարվածել դեմքին։ Ըստ Տռուզյանի, Սվազյանը նաև պատմել է, թե ինչ հագուստ է եղել իր հագին այդ օրը։
Սվազյանը ՀՀԿ֊ական պատգամավոր Առաքել Մովսիսյանի (Շմայս) վարորդներից մեկն է, գրում է Ilur.am֊ը՝ հղում կատարելով իր աղբյուրներին։
«Ըստ մեր հայթայթած առաջին տեղեկությունների, Սվազյանը եղել է Շմայսի մեքենաներից մեկի վարորդը, սակայն պաշտոնապես ձևակերպված չի եղել որպես վարորդ։ Նշենք, որ ժամանակին Սվազյանի վրա քրեական գործ է հարուցված եղել, որը կապված էր թանկարժեք քարերի մաքսանենգության հետ», ֊ գրում է կայքը:
Slaq.am֊ի հետ զրույցում Առաքել Մովսիսյանը (լուսանկարում) ասել է, որ ինքը Արշակ Սվազյան անուն֊ազգանունով վարորդ չի ունեցել։ Ըստ կայքի՝ Արշակ Սվազյանը Արագածոտնի մարզի Թաթուլ գյուղի բնակիչ է:
«Կարող է 100 հոգու էլ ձերբակալեն որպես կասկածյալ, ինչ խնդիր կա: Ինքն ընդհանրապես նման բաներից հեռու մարդ է եղել, իր գործով իր աշխատանքով աշխատել: Գյուղում էլ է աշխատել, բայց վերջին տարիներին դուրս էր գնում»,- Slaq.am-ի հետ զրույցում ասել է Թաթուլ համայնքի ղեկավար Ալբերտ Հարոյանը։
News.am կայքի աղբյուրների համաձայն, «Արշակը պատմել է, որ ինքը ընդամենը «հայրենասիրական ապտակ» է հասցրել Արամ Մանուկյանին․ նախապես իմացել է պատգամավորի տեղը, դարանակալել և հարվածել դեմքին»: Կայքում տեղադրված նյութի նախնական տարբերակում նաև նշված է եղել, որ Ռուսաստանում աշխատելու ժամանակ թուրքերը և ադրբեջանցիները հայերին ծաղրել են՝ ասելով, թե «ձեր երկրում տղամարդ չկա, վիրավորում և հայհոյում են նախագահին: Արշակը պատմել է, որ այդ խոսքերը իրեն «թասիբի են գցել» և, տեսնելով Արամ Մանուկյանի ելույթները և հնչեցրած խոսքերը ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հասցեին՝ որոշել է ՀԱԿ պատգամավորին «մի լավ դաս տալ»: Հետագայում նյութից ադրբեջանցիների կողմից ծաղրի ենթարկվելու մասը հանվել է։
Նշենք, որ Սվազյանին բերման ենթարկելու մասին տեղեկությունը հայտնվելուց մի քանի ժամ առաջ News.am֊ը զրուցել էր Առաքել Մովսիսյանի հետ՝ հարցնելով վերջին օրերին ազատամարտիկների նկատմամբ իրականացված բռնության դեպքերի մասին։
«Ոչ մի բան էլ չկա սրա հետևում: Ով ինչ անի, իրա պատասխանը պիտի ստանա՝ անկախ նրանից՝ ազատամարտիկ ա, սովորական քաղաքացի ա, թե պաշտոնյա ա: Ով որ իրան նորմալ չի կարում պահի, մենք կարող ենք հանգստացնել», - սպառնացել է Առաքել Մովսիսյանը։

Сайт удалил “азербайджанцев, пристыдивших армянина, который потом напал на депутата”
Личность напавшего на депутата оппозиционного Армянского национального конгресса Арама Манукяна установлена, 14 декабря подозреваемый был задержан, сообщала полиция Армении. Версии мотивов преступления разнятся в зависимости от отношений медиа-ресурсов с различными ветвями власти. Зафиксирован случай, когда с информационного сайта без объяснений удалили слова самого подозреваемого о причинах, побудивших его к насилию.
Пока данный материал готовился к публикации, стало известно, что подозреваемый был выпущен под подписку о невыезде. Об этом корреспонденту Epress.am сообщила пресс-секретарь Следственного комитета Сона Трузян.
Член парламента Арам Манукян был атакован неизвестным мужчиной 11 декабря возле подъезда своего дома. В результате инцидента у потерпевшего диагностировано сотрясение мозга.
По данным полиции Армении, депутата бил Аршак Свазян, 1973 года рождения. Он был задержан в Ереване по адресу Адмирала Исакова, 30. Позиция подозреваемого, его родственников или защиты относительно данных следствия пока неизвестна.
Близкий к АНК информационный ресурс Ilur.am со ссылкой на свои источники сообщает, что задержанный работает водителем у депутата от правящей Руспубликанской партии Аракела Мовсисяна, более известного под прозвищем Шмайс (на фото). Он водил один из автомобилей народного избранника, однако зарегистрирован как работник не был. Журналистам также удалось выяснить, что Свазян проходил по делу о контрабанде драгоценных камней.
Лояльный к Полиции и республиканцам Slaq.am пишет, что Свазян является жителем села Татул области Арагацотн, а депутат Мовсисян опроверг наличие у себя водителя с таким именем и фамилией.
News.am, ссылаясь на свои источники, приводит слова подозреваемого. Позже этот абзац без объяснений был удален с сайта. Там приводились слова 41-летнего Аршака Свазяна о том, что, будучи на заработках в России, он общался с азербайджанцами. Последние якобы стыдили его тем, что в Армении не осталось мужчин, которые могут проучить оппозиционного депутата, оскорбляющего президента Армении. Это место с News.am удалено, однако в комментариях оно в той или иной форме попрежнему фигурирует.
На сайте, однако оставлены слова подозреваемого о том, что он “всего лишь отвесил “патриотическую затрещину” Араму Манукяну”. Свазян рассказал также, что заранее узнал о месте жительства депутата Манукяна, подстерег его и напал.
News.am также приводит угрозы упомянутого выше республиканца Аракела Мовсисяна, комментирующего участившиеся нападения на ветеранов Карабахской войны и других критиков власти: “За этим ничего нет. Каждый должен ответить за сказанное, будь он ветераном-добровольцем, простым гражданином либо чиновником. Тот, кто не умеет себя прилично вести, мы можем того успокоить”.