ՀՀԿ֊ականը սպառնում է․ Արամ Մանուկյանի վրա հարձակվողին ազատել են ստորագրության դիմաց (թարմացված)
41-ամյա Արշակ Սվազյանը, ով ոստիկանության բաժին է բերման ենթարկվել ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանի վրա դեկտեմբերի 11-ին հարձակում կատարելու կասկածանքով, ազատ է արձակվել չհեռանալու մասին ստորագրության դիմաց։ Այս մասին Epress.am֊ի հետ զրույցում ասել է ՀՀ քննչական կոմիտեի հասարակայնության հետ կապերի ղեկավար Սոնա Տռուզյանը։  Նա նշել է, որ Սվազյանը գործով ներգրավված է որպես կասկածյալ, նրա նկատմամբ արդեն իսկ քննչական գործողություններ են իրականացվել։ Կասկածյալը տարվել է դեպքի վայր, որտեղ նա պատմել է, թե ինչպես է դարանակալել, հարձակվել պատգամավորի վրա և հարվածել դեմքին։ Ըստ Տռուզյանի, Սվազյանը նաև պատմել է, թե ինչ հագուստ է եղել իր հագին այդ օրը։
Սվազյանը ՀՀԿ֊ական պատգամավոր Առաքել Մովսիսյանի (Շմայս) վարորդներից մեկն է, գրում է Ilur.am֊ը՝ հղում կատարելով իր աղբյուրներին։
«Ըստ մեր հայթայթած առաջին տեղեկությունների, Սվազյանը եղել է Շմայսի մեքենաներից մեկի վարորդը, սակայն պաշտոնապես ձևակերպված չի եղել որպես վարորդ։ Նշենք, որ ժամանակին Սվազյանի վրա քրեական գործ է հարուցված եղել, որը կապված էր թանկարժեք քարերի մաքսանենգության հետ», ֊ գրում է կայքը:
Slaq.am֊ի հետ զրույցում Առաքել Մովսիսյանը (լուսանկարում) ասել է, որ ինքը Արշակ Սվազյան անուն֊ազգանունով վարորդ չի ունեցել։ Ըստ կայքի՝ Արշակ Սվազյանը Արագածոտնի մարզի Թաթուլ գյուղի բնակիչ է:
«Կարող է 100 հոգու էլ ձերբակալեն որպես կասկածյալ, ինչ խնդիր կա: Ինքն ընդհանրապես նման բաներից հեռու մարդ է եղել, իր գործով իր աշխատանքով աշխատել: Գյուղում էլ է աշխատել, բայց վերջին տարիներին դուրս էր գնում»,- Slaq.am-ի հետ զրույցում ասել է Թաթուլ համայնքի ղեկավար Ալբերտ Հարոյանը։
News.am կայքի աղբյուրների համաձայն, «Արշակը պատմել է, որ ինքը ընդամենը «հայրենասիրական ապտակ» է հասցրել Արամ Մանուկյանին․ նախապես իմացել է պատգամավորի տեղը, դարանակալել և հարվածել դեմքին»: Կայքում տեղադրված նյութի նախնական տարբերակում նաև նշված է եղել, որ Ռուսաստանում աշխատելու ժամանակ թուրքերը և ադրբեջանցիները հայերին ծաղրել են՝ ասելով, թե «ձեր երկրում տղամարդ չկա, վիրավորում և հայհոյում են նախագահին: Արշակը պատմել է, որ այդ խոսքերը իրեն «թասիբի են գցել» և, տեսնելով Արամ Մանուկյանի ելույթները և հնչեցրած խոսքերը ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հասցեին՝ որոշել է ՀԱԿ պատգամավորին «մի լավ դաս տալ»: Հետագայում նյութից ադրբեջանցիների կողմից ծաղրի ենթարկվելու մասը հանվել է։
Նշենք, որ Սվազյանին բերման ենթարկելու մասին տեղեկությունը հայտնվելուց մի քանի ժամ առաջ News.am֊ը զրուցել էր Առաքել Մովսիսյանի հետ՝ հարցնելով վերջին օրերին ազատամարտիկների նկատմամբ իրականացված բռնության դեպքերի մասին։
«Ոչ մի բան էլ չկա սրա հետևում: Ով ինչ անի, իրա պատասխանը պիտի ստանա՝ անկախ նրանից՝ ազատամարտիկ ա, սովորական քաղաքացի ա, թե պաշտոնյա ա: Ով որ իրան նորմալ չի կարում պահի, մենք կարող ենք հանգստացնել», - սպառնացել է Առաքել Մովսիսյանը։

41-year old Arshak Svazyan, who had been taken into custody with suspicion for the attack on Armenian National Congress party secretary Aram Manukyan on December 11th, was released on a pledge not to flee, Investigative Committee's Public Relations head Sona Truzyan told Epress.am. She stated that the Svazyan is considered a suspect in the case and is already being investigated. The suspect has been taken to the place of the incident, where he explained how he ambushed and attacked the MP. According to Truzyan, Svazyan also told what clothes he was wearing the day of the attack.
According to ilur.am's sources, Svazyan is one of Republican Party MP Arakel Movsisyan’s (aka Shmice) drivers.
“According to the first information we obtained, Svazyan was a driver of one of Shmice’s cars, however he was not registered as a driver officially. Note, that a criminal case has previously been initiated on Svazyan in connection with smuggling gemstones,” writes the website.
Arakel Movsisyan (pictured) told Slaq.am that he has never had a driver with the first and last name of Arshak Svazyan. According to the website, Arshak Svazyan is a resident of the village of Tatul in Aragatsotn province.
“They could take a 100 people into custody for suspicion, what’s the issue here. Generally, he (Svazyan) has had no connection to such things before, he spends his time doing his work,” said Tatul village head Albert Haroyan when speaking to Slaq.am.
According to News.am’s sources, “Arshak said that he just gave a “patriotic slap” to Aram Manukyan; he initially found out the MP's location, ambushed and punched him.”
Note, just a few hours before the information about Svazyan’s detainment spread, News.am spoke to Arakel Movsisyan about the attacks against veterans during the past week. “There is no force behind these incidents. Whoever does anything wrong, they will get what theu deserve regardless of them being a veteran, ordinary citizen, or an official. To those who cannot behave themselves, we can calm them down,” threatened Arakel Movsisyan.