Մեկ օրում 596 նոր դեպք, 8 մահ
Վերջին մեկ օրում Հայաստանում արձանագրվել է վարակվածության 596 նոր դեպք, 45 հոգի ապաքինվել է, 8 հոգի՝ մահացել․ 7-ը՝ կորոնավիրուսից, 1-ը՝ «այլ պատճառներով», հայտնել է Առողջապահության նախարարությունը։
Հունիսի 5-ի, ժամը 11:00-ի դրությամբ Հայաստանում հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության ընդհանուր 11 817 դեպք, որոնցից 3 513-ը` առողջացած, 252-ը՝ մահվան ելքով․ 183-ի հոգի մահացել է կորոնավիրուսային հիվանդությունից, կորոնավիրուսով վարակված ևս 69 հոգի, ըստ նախարարության, «մահացել է այլ հիվանդության պատճառով»:
Մահվան դեպքերի վերաբերյալ Առողջապահության նախարարությունը հայտնում է, որ պացիենտները եղել են 72 (տղամարդ), 69 (կին), 78 (տղամարդ), 59 (կին), 72 (տղամարդ), 33 (կին), 61 (կին) տարեկան: Բոլորն ունեցել են ուղեկցող քրոնիկական հիվանդություններ։ Արձանագրվել է մահվան մեկ դեպք, երբ պացիենտի մոտ հաստատվել է կորոնավիրուսային վարակ, սակայն մահը վրա է հասել այլ հիվանդության պատճառով:
Փաստացի բուժվում է 8 052 մարդ: Իրականացված թեստավորումների ընդհանուր թիվը 65 161 է (1702 թեստ՝ վերջին մեկ օրում):
418 հոգի՝ ծանր, 81 հոգի՝ ծայրահեղ ծանր վիճակում է, երեկ երեկոյան պարետատան նիստից հետո ճեպազրույցում հայտարարել էր Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը [Նույն օրվա առավոտյան տվյալներով՝ ծայրահեղ ծանր վիճակում էին 59, ծանր՝ 391 հոգի, 15 հոգի միացված էր թոքերի օդափոխության սարքերին]։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ նշել է, որ Կառավարությունն այժմ մի քանի սցենարներ է քննարկում, այդ թվում՝ արգելափակումներին անցնելու սցենարը։ Քննարկվում են նաև տնտեսական հնարավոր հետևանքները․ «Այս համատեքստում է, որ կկայացնենք որոշումներ, այսինքն` հիմա մենք այսօր քննարկում էինք, որ նույնիսկ այդ հաշվարկների արդյունքներով մենք կարող ենք գալ այն եզրակացության, որ տնտեսապես այդ բեռը կլինի անտանելի․․․ Ամեն դեպքում մենք հիմա մի քանի սցենարներ ենք քննարկում, և, այո, այդ սցենարներից մեկով որոշում կկայացվի», - ասել էր վարչապետը։

В Армении продолжается рекордный рост числа инфицированных
Рекордные данные продолжают регистрироваться в Армении: 596 новых случаев заражения коронавирусом за прошедшие сутки, 45 человек выздоровели, 8 скончались: 7 человек - от коронавируса, 1 - по иным причинам, сообщает Минздрав.
По состоянию на 11 часов 5 июня в Армении общее число подтвержденных случаев составило 11 817. Среди них 3 513 выздоровевших и 252 случая с летальным исходом: 183 человека скончались от коронавирусного заболевания, еще 69 инфицированных, согласно ведомству, скончались по причине других болезней.
Что касается случаев смерти, Минздрав сообщает, что не стало 3-х мужчин (двое 72 и один 78 лет), а также 4-х женщин в возрасте от 33 до 69 лет. У всех скончавшихся пациентов были сопутствующие хронические заболевания. В одном случае у пациента была коронавирусная инфекция, однако смерть наступила по причине другой болезни.
В настоящее время лечение получает 8 052 человека.
Общее число проведенных тестов 65 161 (1702 - за последние сутки).
В тяжелом состоянии находятся 418 человек, в крайне тяжелом - 81, об этом после заседания Комендатуры сообщил министр здравоохранения Арсен Торосян [по данным на утро 4 июня, в крайне тяжелом состоянии находились 59, в тяжелом - 39, 15 человек были подключены к аппарату искусственной вентиляции легких].
Тогда же премьер Никол Пашинян заявил, что в настоящее время правительство обсуждает несколько сценариев, в том числе - возвращение к карантину. Отметим, что в стране продолжает действовать режим ЧП.
По словам главы правительства, рассматриваются возможные экономические последствия обсуждаемых сценариев: «В этом контексте мы и будем принимать решения, то есть сегодня мы обсуждали и то, что даже по результатам этих подсчетов можно заключить, что с экономической точки зрения это будет невыносимый груз… В любом случае сейчас обсуждается несколько сценариев, по одному из которых будет принято решение».