Ոմանք պետք է շնորհակալ լինեն, որ Հայաստանում հավաքներ անելու հնարավորություն չկա․ Փաշինյան
«Արտակարգ դրության ռեժիմի մասին» օրենքով՝ հավաքներ անցկացնել չի կարելի, բայց ո՞վ է ասել, որ էդ պոտենցիալ հավաքի մասնակիցները պիտի պարտադիր դժգոհություն արտահայտեին գործող կառավարությունից։ Ո՞վ է ասել, որ այդ պոտենցիալ հանրահավաքի 5 կամ 10, կամ 20, 100 անգամ ավելի մեծ թվով մասնակիցներ դժգոգություն չպիտի արտահայտեին որոշ կոռուպցիոներների գործունեության հետ կապված», - այսօր պարետատան հերթական նիստից հետո ուղիղ եթերում, պատասխանելով, մասնավորապես, Գագիկ Ծառուկյանի թիմակիցների քննադատության մասին հարցին, ասել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Վերջիններիս գնահատմամբ, կառավարությունն օգտագործում է կորոնավիրուսով պայմանավորված և արդեն երեք անգամ երկարաձգված արտակարգ դրությունը քաղաքական հարցեր լուծելու համար։
«Կարծում եմ, պետք է շնորհակալ լինեն ոմանք, որ Հայաստանում արտակարգ դրություն է, և հավաքներ անելու հնարավորություն չկա, հակառակ դեպքում, հեղափոխության կոմնակիցներն առնվազն մի քանի դեպքերում զանգվածային հավաքներ կանցկացնեին և իրենց խոսքը կասեին մի շարք կոնկրետ դեպքերի, անձանց և շրջանակների գործունեության կապակցությամբ։
Թույլ տվեք նաև արձանագրել, որ որոշ այդ կարգի մեկնաբանություններ տվող շրջանակներ գերագնահատում են Հայաստանում հանրահավաքներ իրականացնելու իրենց ուժը, որովհետև եթե հանրահավաք ասելով նրանք նկատի ունեն սահմանափակ թվով մարդկանց 10 հազար դրամով հրապարակ բերելը և նրանց հույսը դրա վրա է, ապա նրանց հույսերը շատ արագ կփլուզվեն՝ արտակարգ դրության ժամանակ, թե դրա ավարտից հետո, դա որևէ կապ չունի», - հայտարարել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Նշենք, որ Գագիկ Ծառուկյանին անձեռնմխելիությունից զրկելուց և ընտրակաշառք բաժանելու դեպքերով հարուցված քրեական գործով որպես մեղադրյալ ներգրավելու փորձից հետո, «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավորներ Վահե Էնֆիաջյանն ու Իվետա Տոնոյանը հայտնել էին Սահմանադրական դատարան դիմելու մտադրության մասին։ Նրանք ցանկանում են վիճարկել արտակարգ դրության պայմաններում հավաքների կազմակերպման հետ կապված որոշման իրավաչափությունը։ Բացի դա, հայտարարեցին կորոնավիրուսի կանխարգելման, հետևանքների վերացման աշխատանքների կազմակերպման հանգամանքներն ուսումնասիրող ԱԺ քննիչ հանձնաժողով ստեղծելու մասին։

Кое-кто переоценивает свои возможности в вопросе организации митингов - Пашинян
«По закону «О чрезвычайном положении», проводить собрания нельзя, но кто сказал, что потенциальные участники этих собраний должны были непременно выражать недовольство правительством? Кто сказал, что потенциальные участники митинга, которых может быть больше в 5, 10 или 20, 100 раз, не выражали бы недовольство деятельностью некоторых коррупционеров?», – об этом в прямом эфире после очередного заседания Комендатуры заявил премьер-министр Никол Пашинян, отвечая на вопрос о критике оппонентов, в частности, сторонников олигарха Гагика Царукяна, по мнению которых, правительство использует объявленный в связи с пандемией коронавируса режим ЧП для решения политических вопросов. С такими заявлениями они начали выступать после обысков в особняке Царукяна и квартирах некоторых его сторонников, а также лишения лидера партии депутатской неприкосновенности.
«Думаю, кое-кто должен быть рад тому, что в Армении чрезвычайное положение, и нет возможности проводить собрания, в противном случае, сторонники революции как минимум по нескольким эпизодам провели бы массовые собрания и выразили свое мнение о деятельности конкретных лиц и кругов.
Позвольте также констатировать, что некоторые круги, выступающие с подобными комментариями, переоценивают свою способность организовать митинги в Армении, потому что если под митингами они подразумевают привод на площадь за 10 000 драмов ограниченное число людей, - на это они и надеются, - то эти надежды очень быстро разрушатся, и не имеет никакого значения - во время чрезвычайного положения или после его завершения», - заявил премьер.
После лишения Царукяна депутатской неприкосновенности и процесса по привлечению его в качестве обвиняемого в рамках уголовного дела о раздаче взяток депутаты от «Процветающей Армении» заявили о намерении обратиться в Конституционный суд. Они хотят обжаловать правомерность решения касательно организации собраний в условиях режима ЧП.