ԱԱԾ հրավիրված Վանեցյանը չի բացառում, որ կհանդիպի Ռոբերտ Քոչարյանի և Սերժ Սարգսյանի հետ
ՀՀ ԱԱԾ-ում  ծառայողական քննություն է իրականացվել՝ Ծառայությունում ավագ խմբի պաշտոնում (բաժնի պետ) նախկին ծառայողին նշանակելու հանգամանքները պարզելու նպատակով, որի ընթացքում ձեռք են բերվել փաստական տվյալներ այն մասին, որ ՀՀ ԱԱԾ նախկին տնօրենը, անտեսելով ՀՀ «Ազգային անվտանգության մարմիններում ծառայության մասին» օրենքի 16-րդ հոդվածով սահմանված տարիքային սահմանափակումները, 2018 թ. հուլիսի 18-ի հրամանով Ծառայությունում պաշտոնի է նշանակել 51 տարեկան և փոխգնդապետի զինվորական կոչումով նախկինում ծառայությունից արձակված անձին: Նշենք, որ այդ ժամանակ ԱԱԾ տնօրենի պաշտոնն էր զբաղեցնում Արթուր Վանեցյանը։
Ըստ պաշտոնական հաղորդագրության, պարզվել է, որ փոխգնդապետի զինվորական կոչումով, նախկինում ծառայությունից արձակված անձը դիմել է ՀՀ ԱԱԾ նախկին տնօրենին՝ զինվորական ծառայության կրկին անցնելու խնդրանքով, և այդ պահին  արդեն իսկ լրացել էր նրա 51-ամյակը, ինչից ելնելով, ՀՀ «Ազգային անվտանգության մարմիններում ծառայության մասին» օրենքի 16-րդ հոդվածի պահանջների համաձայն՝ ազգային անվտանգության մարմիններում ծառայության համար սահմանված է հետևյալ տարիքային սահմանափակումը՝ փոխգնդապետի համար 50 տարեկանը։
«Դիմումի կապակցությամբ  իրականացված ստուգման արդյունքները, ինչպես նաև վերը նշված օրենքով նախատեսված սահմանափակումների հանգամանքը զեկուցվել են ՀՀ ԱԱԾ-ի՝ այդ ժամանակահատվածում պաշտոնավարող տնօրենին, սակայն վերջինս ցուցում է տվել, այնուամենայնիվ, պատրաստել ՀՀ ԱԱԾ-ում նրան զինվորական ծառայության ընդունելու հրամանի մասին նախագիծ և ներկայացնել իրեն։ Արդյունքում՝ ԱԱԾ նախկին տնօրենի հրամանով 51 տարին լրացած և փոխգնդապետի զինվորական կոչումով նախկինում ծառայությունից արձակված անձը Ծառայությունում նշանակվել է ավագ խմբի պաշտոնում՝ արդյունքում ստանալով նաև գնդապետի կոչում:
Նկատի ունենալով, որ ծառայողական քննության շրջանակներում ձեռք են բերվել պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու վերաբերյալ առերևույթ փաստական տվյալներ՝ ուստի ծառայողական քննության նյութերը փոխանցվել են ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտ՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 180-181-րդ հոդվածներով նախատեսված կարգով նյութեր նախապատրաստելու և ընթացքը լուծելու համար:
Նյութերի նախապատրաստման ընթացքում անհրաժեշտություն է ծագել բացատրություն ստանալ ՀՀ ԱԱԾ նախկին տնօրենից, ինչը հաշվի առնելով, վարույթն իրականացնող մարմինը վերջինիս հրավիրել է քննչական մարմին՝ հնարավորություն տալով գրավոր կերպով ներկայացնելու իր փաստարկումները:
Հարկ է նշել նաև, որ հիշյալ անձի պաշտոնավարման արդյունքում պետությանը պատճառված որևէ վնաս չի վերականգնվել», - մասնավորապես, հայտնում է Ծառայությունը։
Հուլիսի 31-ին «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը հրավիրվել էր ԱԱԾ՝ բացատրություն տալու համար։ Նրա խոսքով՝ որևէ դատավարական կարգավիճակ նա չունի։ Լրագրողների հետ զրույցում Վանեցյանը նշեց, որ բացատրության հրավերը շինծու է և քաղաքական նպատակներ է հետապնդում։
Բացի դա, Վանեցյանն, ով ԱԱԾ տնօրենի պաշտոնից ազատվելուց հետո վարչապետ Փաշինյանի հրաժարականն է պահանջում, հայտարարեց, որ հնարավոր է հանդիպումներ ունենա այլ ուժերի ներկայացուցիչների հետ, մասնավորապես, նախկին նախագահների հետ, հատկապես՝ Ռոբերտ Քոչարյանի և Սերժ Սարգսյանի հետ։
2018 թվականի սեպտեմբերի 11-ին Արթուր Վանեցյանն իր, ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանի և վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մասնակցությամբ սկանդալային ձայնագրության հրապարակումից ժամեր անց հրավիրված մամուլի ասուլիսում հայտարարեց, թե Ռոբերտ Քոչարյանը «Կոնգրես» հյուրանոցը ձեռք է բերել 6 միլիոն դոլար կաշառքի դիմաց․ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպման ձգտող Արթուր Վանեցյանը ԱԱԾ տնօրենի պաշտոնում մեկ այլ ուշագրավ հայտարարություն էր արել։ 2019 թվականին նա ոչ միայն հաստատեց, որ Սերժ Սարգսյանի եղբայրը՝ Սաշիկ Սարգսյանը, խոշոր բիզնեսներում մասնաբաժին է ունեցել, այլ նաև հայտարարեց, թե ժամանակի քաղաքական ղեկավարությունը, ասել է թե՝ Սերժ Սարգսյանը, թույլ չէր տալիս մոտենալ կոռուպցիոն այդ գործերին։
Այսօր Factor.am-ի հարցին ի պատասխան՝ թե ինչպե՞ս նա կարող է քաղաքական հանդիպումներ ունենալ անձանց հետ, որոնց ոչ վաղ անցյալում կոռուպցիայի մեջ էր մեղադրում, Վանեցյանն ասաց․ «Էդ հարցը տեղին չէ, և քաղաքական գործընթացները ենթադրում են հանդիպումներ բոլոր քաղաքական ուժերի և քաղաքականության մեջ գործունեություն ծավալող անձանց հետ»։

2026 г. 15 июля, среда
В Службе нацбезопасности Армении провели служебное расследование для установления обстоятельств назначения бывшего служащего на должность начальника отдела в СНБ. Были добыты данные о том, что бывший директор Службы, проигнорировав предусматриваемые статьей 16 закона Армении «О службе в органах Национальной безопасности» возрастные ограничения, указом от 18 июля 2018 года назначил на должность в Службе человека в возрасте 51 года и освобожденного ранее от службы в воинском звании подполковника. В то время директором СНБ был Артур Ванецян.
Согласно официальному сообщению, установлено, что данное лицо обратилось к директору Службы нацбезопасности с просьбой о восстановлении на военной службе. При этом на тот момент ему уже исполнился 51 год.
«О результатах проведенной в связи с заявлением проверки, а также предусматриваемых законом ограничениях было доложено директору СНБ, однако он распорядился, тем не менее, подготовить проект приказа о принятии данного человека на военную службу. В результате приказом экс-директора СНБ лицо, которому исполнился 51 год и который прежде был освобожден от службы в звании подполковника, назначили на должность начальника отдела, в результате он также получил звание полковника.
Учитывая, что в рамках служебного расследования были добыты фактические данные о злоупотреблении должностными полномочиями, материалы служебного расследования были переданы в следственный департамент СНБ для подготовки материалов и определения хода следствия.
В ходе подготовки материалов возникла необходимость получить разъяснения бывшего директора СНБ, с учетом этого орган, осуществляющий производство, пригласил его в следственный орган, предоставив возможность представить свое аргументирование в письменной форме.
Стоит также отметить, что никакой ущерб, нанесенный государству в результате его пребывания в должности директора, не был восстановлен», - в частности, сообщает СНБ.
31 июля председатель партии «Родина», которую он основал после того, как был уволен с должности главы Службы нацбезопасности, Артур Ванецян прибыл в структуру для дачи разъяснений. По его словам, никаким процессуальным статусом он не наделен. Выйдя из здания СНБ, Ванецян в беседе с журналистами назвал приглашение сфабрикованным и преследующим политические цели.
Кроме того, Ванецян, который после увольнения с должности вошел в политику и начал требовать отставки премьер-министра Пашиняна, заявил, что, возможно, проведет встречи с бывшими президентами республики, особенно Робертом Кочаряном и Сержем Саргсяном.
В сентябре 2018 года на пресс-конференции, организованной через несколько часов после публикации скандальной аудиозаписи его телефонного разговора с Николом Пашиняном и начальником Специальной следственной службы Сасуном Хачатряном, Ванецян в частности, говорил о том, что второй президент Кочарян приобрел гостиницу «Конгресс» за взятку в размере 6 млн. долларов. А в 2019 году он не только подтвердил, что брат экс-президента Сашик Саргсян имел долю в разных видах крупного бизнеса, но также заявил, что тогдашнее политическое руководство, то есть Серж Саргсян, не позволяло приближаться к этим коррупционным делам.
Сегодня у здания возглавляемой им некогда структуры Артур Ванецян, отвечая на вопрос о том, как он может иметь политические встречи с теми, кого обвинял в коррупции, заявил: «Это неуместный вопрос, политические процессы предполагают встречи со всеми политическими силами и лицами».