Երևանի ամենաթույն աղբանոցը
Նուբարաշենի աղբավայրի մուտքի մոտ մեզ դիմավորում են սոված շները, հրդեհի ծուխը, գլխապտույտ առաջացնող հոտը, ճանճերն ու արագիլները։ Մուտքի մոտ նստած է հերթապահը, որը կարծես հարմարվել է հոտին ու էլ չի նեղվում։ Նա գրանցում է աղբ բերող ավտոմեքենաների համարանիշերը։ Տաս րոպեն մեկ մի բեռնատար է մտնում ՝ բերելով աղբ Երևանի տարբեր մասերից։ Մուտքուելք են անում նաև ջրատար ու հողատար մեքենաներ, որոնք պատուհանները փակած մտնում են հրդեհը հանգցնելու։
Մեզ արգելում են մտնել բուն աղբավայր առանց քաղաքապետարանի թույլտվության։ Զիբիլանոցը համարվում է անվտանգային օբյեկտ, աղբը՝ արժեք, որը պիտի դառնա եկամտի աղբյուր։
Աղբը փողի վերածելու ծրագրեր են փնտրում արդեն 20 տարի։ 2010-ականներին մեթան գազը էլեկտրաէներգիայի վերածելու ծրագիր է ներկայացրել ճապոնական մի ընկերություն, քաղաքապետարանը մերժել է՝ առաջարկը համարելով «ոչ եկամտաբեր»։ Դրանից հետո Հայաստանը 8 միլիոն եվրոյի վարկ է փոխառել Եվրոպական վերակառուցման և Զարգացման բանկից՝ 1% տոկոսադրույքով, և 8 միլիոն եվրո Եվրոպական ներդումային բանկից՝ 0.34% տոկոսադրույքով։ Նախագծի համար Հայաստանը նաև 10 միլիոնի եվրոպական դրամաշնորհներ է ստացել։ Նոր աղբավայր կառուցելու փոխարեն անցած 10 տարիների ընթացքում «գիտելիք է կուտակվել»՝ ավելի վաղ հայտարարել է Երևանի քաղաքապետ Ավինյանը։
IMG_2110
IMG_2107
Իսկ մինչ այդ Նուբարաշենի աղբավայրը շարունակում է ընդարձակվել: Այն արդեն 58 հեկտար տարածք ունի։
Այստեղ հանդիպում ենք մեկին, ով անկաշկանդ հարցազրույց է տալիս։ Նա գիտի, թե որքան եկամուտ է բերում աղբը․ օրեկան տասը ժամ մետաղաջարդոն է հավաքում և հանձնում վերամշակման։ «Աղբավայրը փակ ձմերուկ է, մի անգամ սաղ օր ֆռաս՝ մի կիլո բան չես հավաքի, մյուս օրը կարողա գտնես միանգամից մի տաս կիլո։ Ամսական եկամուտը տատանվում է 300-900 հազար դրամի միջակայքում», - ասում է նա։
IMG_2132
Մեր զրուցակիցը մոտ երեսուն տարեկան է, ասում է՝ իր պես մետաղ հավաքող մի տասնհինգ հոգի էլ կա։ Մեկ այլ խումբհավաքում է պլաստիկ։ Ապակին հավաքվում է մինչ Նուբարաշեն հասնելը։
«Մենք եթե չլինեինք, հրդեհները շատ ավելի վատ չափերի կհասնեին։ Ուղղակի մենք միշտ մեջն ենք, շուտ ենք տեսնում բոցը, արագ զանգում ենք 911: Հիմնականում ապակուց է բոցը սկսվում, կամ էլեկտրական սիգարետների մարտկոցներից։ Եթե թույլ է բոցը, ինքներս ենք հանգցնում, էլ չենք զանգում հրշեջների։ Մեր քաղաքն է, մենք դա անում ենք կամավոր», - ասում է նա։
IMG_2137
Նուբարաշենը չունի իր պահակներն ու դիտակետերը, ուստի հրդեհի բացահայտման հույսը տեսակավորվող աղբ որոնողների վրա է։
«Ես ուղղակի ունեմ բիզնես մտածողություն։ Գիտեմ՝ որտեղից կարելի է փող աշխատել։ Օրինակ, քայլում եմ օրեկան մի տաս ժամ աղբավայրում մետաղ գտնելու համար, քաշեցի էդ հավելվածը, որը շատ քայլողներին կրիպտովայլուտա է տալիս։ Այսօր, օրինակ, քայլել եմ 600000 քայլ, կստանամ 3 ՆՖՏ (non-fungible token) և կփոխեմ դրամի ֆաստ բանկում»։
Գործից հետո Գ.-ն գնում է մարզասրահ, այդտեղ էլ է քայլերը հաշվում առողջ ապրելակերպ խրախուսող հավելվածով։ Նա պատմում է իր գործից, բայց խնդրում է չլուսանկարել. «Եթե դուք աղբ հավաքող լինեիք, կուզեի՞ք նկարվել գործի տեղը»։
IMG_2095
IMG_2090
Երևանի քաղաքապետարանը ավելի մեծ եկամուտների հույս ունի։ Վերջերս ասուլիսի ժամանակ Տիգրան Ավինյանը հայտարարեց, որ շուտով կլինի նոր մրցույթ՝ աղբը վերամշակող ընկերությունների համար։ «Աղբը ինքն իրենով ունի որոշակի արժեք, ով ճիշտ կկարողանա ուտիլիզացնել, մասնավորապես, էներգիայի տեսքով, նա էլ կշահի», - ասել է Ավինյանը։
Բացի կառուցապատողի համայնքային մրցույթից, կառավարությունն էլ է փորձում նոր միջազգային վարկեր գտնել։
Առաջնային խնդիրը սակայն Նուբարաշենի աղբավայրի կոնսերվացումն է, ընդունել է Ավինյանը։ Բայց այս պահին չկա հստակ պլան՝ երբ է Նուբարաշենը փակվելու։
IMG_2097
IMG_2080
«Էկոլուր» կազմակերպության փորձագետ Ռոզա Ջուլհակյանի խոսքով՝ Երևանին կից մի քանի աղբավայրեր մեր գլխին շուտով կդառնան նոր Նուրաբաշեն, եթե ոչինչ չարվի։ «Նուբարաշեն» ասելով նկատի ունի մեթան գազեր արտադրող աղբավայր։ Մյուս աղբավայրերը դեռ այդ չափսերի չեն հասել։ Դյուրավառ մեթան գազը առաջանում է մեծ ծավալներով տնտեսական աղբում և դա է հրդեհների տարածման պատճառը։ Այս տարի ամռանը միայն մոտ 10 հրդեհ է եղել։ Վտանգավոր է ոչ թե մեթանի, այլ աղբավայրի պլաստիկ և այլ նյութերի այրումը։
Ըստ նրա՝ դա միֆ է, որ աղբը մեծ փող է, միայն շատ հարուստ երկրները կարող են թույլ տալ իրենց աղբից փող սարքել․ «Մենք ավելի ճիշտ կլինի կենտրոնանանք անվտանգ՝ մեմբրանի թաղանթով աղբավայր սարքելու վրա»։

2026 г. 9 июня, вторник
У свалки в Нубарашене нас встречают голодные собаки, дым от пожара, зловоние, мухи и аисты. У ворот сидит дежурный, который, похоже, уже привык к запаху и не обращает на него внимания. Он записывает номера машин, привозящих мусор. Каждые десять минут на свалку заезжает грузовик, доставляющий отходы из разных районов Еревана. Периодически приезжают водовозы и самосвалы с землей. Их окна закрыты, они едут тушить пожар.
Нам запрещают войти на полигон без разрешения мэрии. Свалка считается охраняемым объектом, а мусор — ценностью, которая должна превратиться в источник дохода.
Уже двадцать лет мэрия безуспешно пытается трансформировать мусор в деньги. В 2010-х японская компания предлагала проект по выработке электроэнергии из метанового газа, но мэрия сочла это предложение «недостаточно прибыльным». После этого Армения начала брать кредиты: 8 млн евро у Европейского банка реконструкции и развития (под 1%) и 8 млн евро у Европейского инвестиционного банка (под 0,34%). Было привлечено порядка 10 млн евро западных грантов. Но вместо консервации старой свалки и строительства новой эти деньги ушли, как ранее заявил мэр Еревана Тигран Авинян, на «накопление знаний».
IMG_2110
IMG_2107
А меж тем свалка в Нубарашене продолжает разрастаться։ она занимает уже 58 гектаров.
Здесь мы встречаем человека, который свободно соглашается на интервью. Он знает, сколько денег может приносить обычный мусор: каждый день по десять часов собирает металлолом и сдает его на переработку. «Свалка — как кот в мешке: бывает, целый день ходишь — не соберешь и килограмма, а на следующий — сразу десять. Месячный доход колеблется от 300 до 900 тысяч драмов», — рассказывает наш собеседник.
IMG_2132
Ему около тридцати лет, по его словам, таких сборщиков металлалома, как он, около пятнадцати человек. Другая группа собирает пластик. Стекло отбирают еще до того, как мусор доедет в Нубарашен.
«Если бы не мы, пожары были бы куда масштабнее. Мы всегда тут и раньше всех замечаем огонь, звоним в 911. Как правило, возгорание начинается из-за стекла или батареек от электронных сигарет. Если огонь небольшой, тушим сами, пожарных не вызываем. Это наш город, и мы делаем это добровольно», — говорит он.
IMG_2137
У свалки нет ни охранников, ни наблюдательных пунктов: надежда на обнаружение возгораний возлагается на тех, кто собирает мусор.
«У меня бизнес-мышление. Я всегда знаю, где можно заработать. Например, хожу по свалке по десять часов в день, собираю металлолом, заодно использую приложение, которое за шаги начисляет криптовалюту. Сегодня я, к примеру, сделал 600 000 шагов и получу 3 NFT (невзаимозаменяемых токена), которые обменяю потом в Fast Bank на деньги».
После работы наш собеседник идет в спортзал. Там он тоже считает шаги через приложение для здорового образа жизни. О своей деятельности он рассказывает охотно, но просит не фотографировать: «Если бы вы были сборщиком мусора, вы бы хотели, чтобы вас снимали на рабочем месте?»
IMG_2095
IMG_2090
Мэрия Еревана рассчитывает на более крупные доходы. На недавней пресс-конференции Тигран Авинян заявил, что скоро объявят новый конкурс для компаний по переработке мусора. «Мусор сам по себе имеет определенную ценность. Тот, кто сможет правильно его утилизировать, в частности, превратив в энергию, тот и победит», — сказал Авинян.
Правительство тем временем ищет новые международные кредиты.
Приоритетной задачей по-прежнему остается консервация нубарашенского полигона, это признаеёт и сам Авинян. Но конкретного  плана, когда и как его закроют, пока нет.
IMG_2097
IMG_2080
По мнению Розы Джулхакиян из организации «Эколур», если ничего предпринято не будет, несколько свалок вокруг Еревана вскоре превратятся в новый Нубарашен. Под «Нубарашеном» она имеет в виду крупную свалку, производящую метан. Другие пока не достигли таких масштабов. Легковоспламеняющийся метан образуется в больших количествах в хозяйственных отходах, и именно он становится причиной распространения пожаров. Только этим летом в Нубарашене было как минимум десять пожаров. Опасно не столько выделение метана, сколько горение пластика и других материалов.
По словам Джулхакиян, это миф, что мусор приносит большие деньги: только очень богатые страны могут позволить себе зарабатывать на отходах. «Будет разумнее, если они сосредоточатся на безопасности и построят полигон с мембранной плёнкой».