Ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող զինծառայողը մահացել է
Հուլիսի 23-ին Պաշտպանության նախարարության կենտրոնական կլինիկական զինվորական հոսպիտալում (ՊՆ ԿԿԶՀ) մահացել է հուլիսի 14-ին ծանր վիրավորում ստացած ժամկետային զինծառայող, շարքային Արթուր Բագրատի Մուրադյանը (ծնված 2001թ., Երևանի թիվ 1 ԶԿ), հայտնում է Պաշտպանության նախարարությունը։
«Շարքային Արթուր Մուրադյանը ծանր վիրավորում էր ստացել Հայաստանի հյուսիսարևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասում, տեղափոխվել էր ՊՆ ԿԿԶՀ և գտնվում էր ծայրահեղ ծանր վիճակում: Չնայած զինվորական հոսպիտալի բժիշկների գործադրած ջանքերին, Արթուր Մուրադյանի կյանքը չի հաջողվել փրկել», - ասված է ՊՆ հաղորդագրությունում։
Իրավիճակը Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանի Տավուշի հատվածում կտրուկ սրվել է հուլիսի 12-ից։ Հուլիսի 13-ից սկսած՝ դիրքերից բացի հրետանակոծվում էին նաև բնակելի համայնքները։ Կիրառվում էր հրետանի, անօդաչու թռչող սարքեր և այլ զինտեխնիկա։
Հայկական կողմը հայտնել էր 4 զոհերի և 36 վիրավորների մասին, որոնցից մեկը՝ շարքային Արթուր Մուրադյանը, տեղափոխվել էր հիվանդանոց ծայրահեղ ծանր վիճակում, ևս 9 զինծառայող՝ միջին ծանրության վիրավորումներով։ Նրանցից 4-ը դուրս է գրվել, 5-ը, ըստ վերջին տվյալների, դրական դինամիկայով շարունակում է բուժումը։ Հիվանդանոց էր տեղափոխվել նաև ռազմական գործողությունների արդյունքում վիրավորված՝ Չինարի գյուղի Չինարի գյուղի 48-ամյա բնակիչ Արամայիս Հովակիմյանը։ Վերջինիս կյանքին վտանգ չի սպառնում։
Ադրբեջանական կողմից նախորդ շաբաթվա ռազմական գործողությունների արդյունքում զոհվել է 12 զինվորական, այդ թվում՝ գեներալ, գնդապետ և այլ բարձրաստիճան սպաներ, և մեկ խաղաղ բնակիչ։

Soldier Critically Wounded in Military Escalation Dies in Hospital
Ministry of Defense of Armenia reports that conscript Artur Muradyan (born in 2001) that received critical injuries on July 14 has died. "Despite the efforts of the military hospital's doctors, it was not possible to save Artur Muradyan's life," reads the MoD statement.
The situation on the border of Armenia and Azerbaijan around Tavush region has suddenly escalated since July 12 with bombs thrown not only on military posts but on residential communities across the border. Artillery, remotely controlled drones and other heavy weapons were put into use.
Armenia reports of 5 casualties and 35 injured military personnel, of which 9 have mild injuries and some of them have been discharged already. Armenia also reports of one civilian injured man, Aramayis Hovakimyan, resident of Chinari village whose condition is not life-threatening.
Azerbaijan reports of 12 military casualties, including men of high military ranks, and 1 civilian death.
The situation on the border is comparatively calm in the recent days despite the attempt of attack on July 22 reported by Armenia's Ministry of Defense.