Ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող զինծառայողը մահացել է
Հուլիսի 23-ին Պաշտպանության նախարարության կենտրոնական կլինիկական զինվորական հոսպիտալում (ՊՆ ԿԿԶՀ) մահացել է հուլիսի 14-ին ծանր վիրավորում ստացած ժամկետային զինծառայող, շարքային Արթուր Բագրատի Մուրադյանը (ծնված 2001թ., Երևանի թիվ 1 ԶԿ), հայտնում է Պաշտպանության նախարարությունը։
«Շարքային Արթուր Մուրադյանը ծանր վիրավորում էր ստացել Հայաստանի հյուսիսարևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասում, տեղափոխվել էր ՊՆ ԿԿԶՀ և գտնվում էր ծայրահեղ ծանր վիճակում: Չնայած զինվորական հոսպիտալի բժիշկների գործադրած ջանքերին, Արթուր Մուրադյանի կյանքը չի հաջողվել փրկել», - ասված է ՊՆ հաղորդագրությունում։
Իրավիճակը Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանի Տավուշի հատվածում կտրուկ սրվել է հուլիսի 12-ից։ Հուլիսի 13-ից սկսած՝ դիրքերից բացի հրետանակոծվում էին նաև բնակելի համայնքները։ Կիրառվում էր հրետանի, անօդաչու թռչող սարքեր և այլ զինտեխնիկա։
Հայկական կողմը հայտնել էր 4 զոհերի և 36 վիրավորների մասին, որոնցից մեկը՝ շարքային Արթուր Մուրադյանը, տեղափոխվել էր հիվանդանոց ծայրահեղ ծանր վիճակում, ևս 9 զինծառայող՝ միջին ծանրության վիրավորումներով։ Նրանցից 4-ը դուրս է գրվել, 5-ը, ըստ վերջին տվյալների, դրական դինամիկայով շարունակում է բուժումը։ Հիվանդանոց էր տեղափոխվել նաև ռազմական գործողությունների արդյունքում վիրավորված՝ Չինարի գյուղի Չինարի գյուղի 48-ամյա բնակիչ Արամայիս Հովակիմյանը։ Վերջինիս կյանքին վտանգ չի սպառնում։
Ադրբեջանական կողմից նախորդ շաբաթվա ռազմական գործողությունների արդյունքում զոհվել է 12 զինվորական, այդ թվում՝ գեներալ, գնդապետ և այլ բարձրաստիճան սպաներ, և մեկ խաղաղ բնակիչ։

Погиб 19-летний армянский солдат, получивший ранение на границе с Азербайджаном
23 июля в военном госпитале при Минобороны Армении скончался 19-летний военнослужащий срочной службы, рядовой Артур Мурадян, получивший тяжелое огнестрельное ранение 14 июля. Об этом сообщает оборонное ведомство.
«Рядовой Артур Мурадян получил тяжелое ранение в одной из военчастей, дислоцированных на северо-западном направлении Армении, был доставлен в центральный военный клинический госпиталь и находился в крайне тяжелом состоянии. Несмотря на усилия врачей, спасти жизнь Артура Мурадяна не удалось», – говорится в официальном сообщении.
Ситуация на армяно-азербайджанской государственной границе (на участке Тавушской области Армении) обострилась 12 июля. С 13 июля велся обстрел и по населенным пунктам. Применялись артиллерия, беспилотники и другая военная техника.
Армянская сторона сообщила о 4 жертвах и 36 раненых: Артур Мурадян был доставлен в госпиталь в крайне тяжелом состоянии, еще 9 военнослужащих - с ранениями средней степени тяжести. Четверо уже выписались, пятеро, по последним данным, продолжают получать лечение. В больницу был доставлен получивший ранение в результате боевых действий 48-летний житель приграничного села Чинари Арамаис Овакимян. Его жизнь вне опасности.
С азербайджанской стороны погибло 12 военных, в том числе - генерал, полковник и другие высокопоставленные офицеры, а также один мирный житель.