Կորոնավիրուսային հիվանդության իրավիճակը Հայաստանում 12։00-ի դրությամբ
Մարտի 17-ին, ժամը 12:00-ի դրությամբ իրականացված կորոնավիրուսային հիվանդության թեստավորման արդյունքում հաստատվել է ևս 12 դեպք, որոնցից 6-ը փոխկապակցված է Էջմիածնի նշանդրեքի մասնակիցների հետ, իսկ մյուս 6-ը` Երևանի արտադրամասի: Վերջններս ի սկզբանե եղել են մեկուսացված:
Հանրագումարով, այս պահին ունենք հաստատված 64 դեպք, որոնցից 1-ը՝ առողջացել է, հայտնում է առողջապահության նախարարությունը և կրկին կոչ անում`
✅Խուսափե'լ շնչառական վարակներով հիվանդների հետ շփումից, անհնարինության դեպքում` օգտագործե'լ անհատական պաշտպանիչ միջոցներ (դիմակներ)
✅Հաճախակի լվանալ ձեռքերը` առնվազն 20 վայրկյան տևողությամբ, հատկապես սնունդ ընդունելուց առաջ և տուն մտնելուց հետո
✅Գրիպանման երևույթների առկայության դեպքում, չզբաղվել ինքնաբուժմամբ, դիմե'լ բժշկի:
✅Հիշեցնենք, որ առողջապահության նախարարությունում գործում է շուրջօրյա «թեժ գիծ» ծառայություն` 8003 և «օպերատիվ զանգերի կենտրոն»` 060838300 հեռախոսահամարներով:
Նշենք, որ այս պահին հաստատված 64 վարակվածներից առնվազն 37-ը, այդ թվում՝ դպրոցահասակ երեխան, Էջմիածնի նշանդրեքի մասնակիցներն են կամ նրանց հետ սերտ շփում ունեցած մարդիկ։ Նրանք արդեն 6 օր է՝ մեկուսացված են։ Դեպքերի մի զգալի մասն էլ կապված է մարտի 15-ին Երևանի արտադրամասերից մեկում հայտնաբերված դեպքերի հետ։
Վարակվածներից 2-ը թոքաբորբ ունեն, մնացածի առողջական վիճակը գնահատվում է բավրար։
Հիշեցնենք, որ Կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելելու համար Կառավարությունն մարտի 16-ին որոշեց Հայաստանի ամբողջ տարածքում մեկ ամսով արտակարգ դրություն հայտարարել։
Արտակարգ դրությամբ պայմանավորված արգելքների և սահմանափակումների մասին ավելի մանրամասն՝ այստեղ, կանխարգելիչ այլ միջոցառումների մասին՝ այստեղ։

Ситуация на положение полудня – коронавирус в Армении
17 марта на положение 12:00 в Армении подтвердилось еще 12 случаев заражения коронавирусом, 6 из них связаны с уже небезызвестной помолвкой в Эчмиадзине, другие 6 – с сотрудниками одного из ереванских цехов. В каком именно, не уточняется. Они с самого начала были изолированы.
На данный момент подтвержденных случаев 64, один из которых – прибывший в начале марта из Ирана 28-летний мужчина – уже выздоровел, сообщает Минздрав и снова призывает:
✅ Избегать общения с лицами, имеющими респираторные вирусные инфекции; если это невозможно, использовать медицинские маски и иные средства индивидуальной защиты;
✅часто мыть руки, каждое мытье должно длиться как минимум 20 секунд, особенно до приема пищи и по прибытии домой;
✅при наличии симптомов гриппа не заниматься самолечением, а обратиться к врачу;
✅напомним, что в министерстве здравоохранения круглосуточно действует «горячая линия» (8003) и Центр оперативных звонков (060838300).
37 из подтвержденных 64 случаев – в том числе ребенок школьного возраста – участники помолвки в Эчмиадзине или люди, общавшиеся с ними. Все они были изолированы 6 дней назад. Часть случаев заражения связана с действующим в Ереване цехом.
У 2-х инфицированных пневмония. Состояние остальных оценивается как удовлетворительное.
С целью предотвратить распространение коронавируса правительство приняло решение о введении на всей территории страны режима чрезвычайной ситуации с вечера 16 марта.