Հրաժարվել Ղարաբաղի շուրջ քաղցր ստերից
Լեռնային Ղարաբաղի կուռքը, որքան էլ անսասան է հայկական շրջանակներում, և վերջինիս վերաբերյալ կա անքննելիության մշուշ, այնուամենայնիվ, կոնֆլիկտը դեզի մեջ ասեղ չէ, որ կորսվի և հանգիստ մոռացվի: Հակառակ հանրային սպասումներին՝ տասնամյակները չեն հնացնում ղարաբաղյան կոնֆլիկտը, դուրս չեն դնում օրակարգից՝ պարբերաբար բորբոքելով կրքեր և անհանգստություններ առաջ բերելով:
Վերջին այդպիսի առիթը դարձավ Գորչակովի անվան Հանրային դիվանագիտության աջակցման հիմնադրամի ակումբի անդամների հետ տեսակոնֆերանսի ընթացքում Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հայտարարությունը ղարաբաղյան խնդրի առնչությամբ: Դրան անմիջապես հաջորդեցին Հայաստանի արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանի պատասխանը, նախկինում իշխանություն ՀՀԿ, ՀՅԴ կուսակցությունների հայտարարությունները: Ակտիվությունը նկատելի էր նաև սոցիալական ցանցերում և փորձագիտական շրջանակներում: Ի՞նչն էր Լավրովի ասածի մեջ այդքան արտառոց: Ի՞նչն էր, որ Հայաստանում չգիտեին, և Լավրովը պետք է բացահայտեր:
Լավրովը հայտնեց, որ բանակցությունները շարունակվում են Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի հիմնարար սկզբունքների հիման վրա՝ փուլային մոտեցմամբ: Հիմնարար սկզբունքները պարունակում են փոխզիջում, որը հիմնված է ուժի չկիրառման, տարածքային ամբողջականության և հավասար իրավունքների ու ժողովուրդների ինքնորոշման սկզբունքների վրա, որը ենթադրում է` Լեռնային Ղարաբաղը շրջապատող տարածքների վերադարձ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ, Լեռնային Ղարաբաղի ժամանակավոր կարգավիճակ, որը կտրամադրի անվտանգության և ինքնակառավարման երաշխիքներ, Հայաստանը և Լեռնային Ղարաբաղը կապող միջանցք, Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական իրավական կարգավիճակի հետագա որոշում՝ իրավականորեն պարտադիր բնույթ կրող կամարտահայտման՝ հանրաքվեի միջոցով, ներքին տեղահանված և փախստական հանդիսացող բոլոր անձանց` իրենց բնակության նախկին վայրերը վերադառնալու իրավունք, և անվտանգության միջազգային երաշխիքներ, որոնք կներառեն նաև խաղաղապահ գործունեություն:
Բանակցային փաստաթուղթը, այսպիսով, գործողությունների համալիր բազմաշերտ ծրագիր է, որը չի կարող իրագործվել մատի մի շարժումով և միանգամից: Այն նախատեսում է Լեռնային Ղարաբաղի (առանց հարակից շրջանների) ժամանակավոր կարգավիճակի որոշում՝ վերջնական իրավական կարգավիճակի հարցը թողնելով ապագային և մինչև 1989 թ. Ղարաբաղում բնակության իրավունք ունեցած քաղաքացիների կամարտահայտմանը:
Այս սկզբունքների առաջարկով Մինսկի խումբը հանդես է եկել դեռևս 1993 թ. նոյեմբերի 2-8-ը Վիեննայում տեղի ունեցած ԵԱՀԽ Մինսկի խորհրդաժողովը նախապատրաստող Իննյակի անպաշտոն խորհրդակցության ժամանակ. դրանք ուղղված էին հրադադարի հաստատմանը, գրավյալ տարածքներից զորքերի ետքաշմանը, փախստականների ու տեղահանվածների վերադարձին, շրջափակումների վերացմանն ու բանակցությունների միջոցով ԼՂ կարգավիճակի ճշտման նպատակով Մինսկի խորհրդաժողովի բացմանը:
1996 թ. դեկտեմբերին Լիսաբոնյան գագաթնաժողովում հետընթաց է արձանագրվում այս առաջարկներից: Գագաթնաժողովի անդամ երկրները հանդես են գալիս հայտարարությամբ՝ ճանաչելու Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը և վերջինիս կազմում Լեռնային Ղարաբաղին ինքնավարություն շնորհելու: Այս սկզբունքները արժանանում են Մինսկի խմբի բոլոր անդամների հավանությանը` բացի մեկից: Հայաստանի նախագահը օգտագործում է իր վետոյի իրավունքը՝ դառնալով միակ երկիրը, որ դեմ է քվեարկում այս հայտարարությանը:
Հայկական պատվիրակությունը հանդես է գալիս սեփական հայտարարությամբ՝ հավատարիմ մնալու Մինսկի խմբի մանդատի էությանը և ԵԱՀԿ Նախարարների խորհրդի որոշմանը, համաձայն որի` ԼՂ կարգավիճակը պետք է որոշվի Մինսկի խորհրդաժողովի ժամանակ՝ քաղաքական համաձայնության հաստատումից հետո:
1998-ի վերջին ի հայտ է գալիս Ընդհանուր պետության առաջարկը, ըստ որի՝ Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջանի հետ միասին կազմավորելու էր «Ընդհանուր պետություն»` նրա միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններում: Ղարաբաղը անվանապես կոչվում էր հանրապետություն, բայց ավելի շատ օժտված էր ինքնավարությամբ: Դրանից հետո Ադրբեջանը և Ղարաբաղը որպես երկու հավասար միավոր պետք է ճշգրտեին հարաբերությունները և ԼՂ կարգավիճակը:Հայկական կողմը ոչ միայն ընդունել է այս առաջարկը, այլև ակտիվորեն ջատագովել, առաջարկը մերժվել է Ադրբեջանի կողմից:
2001-ի Քի Ուեսթի բանակցությունների արդյունքում հրապարակված որոշ տեղեկատվության համաձայն՝ առաջարկվել էր կարգավորման հետևյալ տարբերակը՝ Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի տարածքը անցնում էր Հայաստանի ինքնիշխանության ներքո: ԼՂ կարգավիճակը սահմանվում էր Հայաստանի ներքո: Ադրբեջանն ուղիղ կապի հնարավորություն պետք է ունենար Նախիջևանի հետ՝ Մեղրու տարածքով, փոխարենը Ադրբեջանը ճանաչելու էր Լաչինի միջանցքի՝ Հայաստանին պատկանելու փաստը: Հայաստանի այն ժամանակվա արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը ափսոսանքով այս փաստաթուղթը կոչել է «չիրացված հնարավորություն», որը հայկական կողմի համար անսպասելիորեն չի ընդունվել Ադրբեջանի նախագահ Հեյդար Ալիևի կողմից:
2007 թվականին արդեն, ի դեմս Մադրիդյան սկզբունքների, կարգավիճակի հարցում վերադարձ եղավ բանակցային գործընթացի սկզբի տրամաբանությանը: Ինչպես երևում է, ԼՂ վերջնական կարգավիճակի հարցը չի լուծվել քննարկված սկզբունքներից և ոչ մեկի ժամանակ: Թերևս գաղտնազերծվածից կարելի է կռահել, որ միայն Փարիզյան սկզբունքներն էին Հայաստանին տալիս հնարավորություն Մեղրին հանձնելու դիմաց իրեն կցել Ղարաբաղը:
Փուլայի՞ն, թե՞ փաթեթային շփոթը, այսպիսով, հայկական քաղաքականության կոնսպիրոլոգիան է, քան առնչություն ունի ռեալ քաղաքականության հետ: Հայտնի է, որ 1998 թ. սկզբին Հայաստանի առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, լինելով հարցի կարգավորման փուլային տարբերակի ջատագով, հրաժարական տվեց կոնֆլիկտի շուրջ առաջացած ներհայկական ճգնաժամի բերումով: Նրան ընդդիմադիր ուժերը՝ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գլխավորությամբ, որքան էլ մաքսիմալիստական հայտարարություններ էին անում՝ մեղադրելով Տեր-Պետրոսյանին պարտվողականության մեջ, իշխանության գալով՝ ոչ միայն անկախություն չբերեցին Ղարաբաղին, այլև բանակցային գործընթացում չհասան լուրջ առաջընթացի, հակառակը՝ նրանց իշխանության տարիներին բանակցային սեղանին հայտնվեցին շատ ավելի խնդրահարույց՝ Ընդհանուր պետության և Քի Ուեսթի նախագծերը, որոնք կարող են ցանկացած պահի հետ բերվել և դրվել քննարկման: Փաթեթային լուծում ձևակերպումը հենց այս ձախողման պարտակմանն ուղղված հնարք է:
Ավելին՝ պատմականորեն փաթեթային լուծում ասվածը Ղարաբաղին կարգավիճակ է տվել սկզբում Ադրբեջանի կազմում: Այս տարբերակը երկու փուլով առաջարկվել է դեռևս 1997 թ. հուլիսին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից: Այն կազմված էր երկու համաձայնագրից՝ նվիրված զինված հակամարտության դադարեցմանը, որը ներառում էր զինված ուժերի դուրս բերում երկու փուլով, Բաժանարար գոտու ստեղծում, տեղահանված անձանց վերադարձ նրանց նախկին մշտական բնակության վայրեր՝ Բաժանարար գոտում, և անվտանգության մի շարք հարցեր: Լաչինի միջանցքը նախատեսվում էր հանձնել ԵԱՀԿ-ին վարձակալությամբ, միայն ԼՂ իշխանությունների կողմից օգտագործվելու պայմանով։ Երկրորդ համաձայնագիրն ուղղված էր ԼՂ կարգավիճակի որոշմանը և նախատեսում էր Ադրբեջանի կազմում լայն ինքնավարություն, այդ թվում՝ սեփական սահմանադրություն ունենալու իրավունք։ Առաջարկված փաթեթայինը չի բավարարել կողմերին, ուստի 1997 թ. դեկտեմբերի 2-ին համանախագահները կողմերին առաջարկել են ԼՂ կարգավորման փուլային տարբերակը՝ բաղկացած երկու մասից: Առաջին մասը վերաբերում էր գրավյալ տարածքները փոխադարձաբար վերադարձնելուն, ԵԱՀԿ տարանջատիչ ուժերի տեղակայմանը, փախստականների վերադարձին իրենց բնակության վայրեր և հաղորդակցության ճանապարհների ապաշրջափակմանը, երկրորդ մասը՝ անկլավի ապագա կարգավիճակին:
Դժվար չէ նկատել, որ մինչ օրս Ղարաբաղյան կարգավիճակի հանգուցալուծման երկու տարբերակ է առաջարկվել․ մեկը՝ Լեռնային Ղարաբաղը վերադառնում է Ադրբեջանի կազմ՝ ինքնավարության կամ անվանապես հանրապետության կարգավիճակով (1996 թ. Լիսաբոնյան փաստաթուղթ՝ մերժված, 1997 թ. հուլիսի փաթեթային տարբերակ՝ մերժված Ղարաբաղի կողմից, 1998 թ. Ընդհանուր պետության առաջարկ՝ ընդունված), մյուսը՝ Լեռնային Ղարաբաղին տրվում է ժամանակավոր կարգավիճակ՝ վերջնական իրավական կարգավիճակի հարցը թողնելով ապագային (1993 թ. նոյեմբերին Իննյակի առաջարկ՝ ընդունված, 1997 թ. դեկտեմբերի 2-ի փուլային տարբերակ՝ ընդունված Հայաստանի, մերժված Ղարաբաղի կողմից, 2007 թ. Մադրիդյան սկզբունքներ՝ ընդունված):
Հայկական դիվանագիտության ընտրությունը այս երկու մոտեցման մեջ է, ուրիշ ճանապարհ վերջինս չունի: Թերևս կարող է միայն երկնել քիուեսթյան բանաձևի նման առուծախի լուծումներ Հայաստանի տարածքի հաշվին:
Հայաստանի նախկին և ներկա իշխանությունների բոցաշունչ հայտարարությունները ոչ թե Լավրովի, այլ ներքին լսարանի համար էին: Լեռնային Ղարաբաղի կոնֆլիկտը վաղուց էլիտար է, այն հասկանալի չէ հասարակության լայն շրջանականերին, հասու չէ վերջիններիս: Տարիներ ի վեր կոնֆլիկտի էությունը խնամքով թաքցվում է հանրությունից, փոխարենը չի դադարում հանրությանը թմբիրի մեջ պահելու հետևողական պրոպագանդան: Մարդկային ողբերգությունները չեն սթափեցնում ռազմական և տնտեսական վերնախավերին: Հայաստանյան հասարակությունը պիտի կարողանա հրաժարվել Ղարաբաղի շուրջ ծավալապաշտական խոստումների քաղցր ստերին հավատալուց: Հայաստանի քաղաքացիների կյանքի գնով է տարիներ շարունակ կերակրվում այս կոնֆլիկտը, նրանք արժանի են իմանալ իրողություններն այնպես, ինչպես դրանք կան: Հեղափոխությունը կոնֆլիկտի հարցում հենց այս մոտեցումը որդեգրելը կլինի, գոյություն չունեցող սկզբունքները, երազախաբությունները, կեղծ հայրենասիրական հայտարարություններն ու հոխորտախոսությունները օգուտ չեն բերում հասարակությանը, որ մի օր պիտի առերեսվի կոնֆլիկտի հանգուցալուծմանը: 2018 թ. Թավշյա հեղափոխությունը կմնա էմոցիոնալ գեղեցիկ պոռթկում և կդառնա հիշողություն, եթե Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ խորքային պետության ձևավորած կեղծ կռապաշտությունը արմատապես չջարդվի: Հանրային էմոցիոնալ ուժեղ ֆոնը Ղարաբաղի հարցում հիանալի հնարավորություն է ավանտյուրայի ավանդույթը Հայաստանում միշտ կենսունակ պահելու և անվերջ վիժեցնելու համար քաղաքական ռացիոնալ միջավայրի ձևավորման հեռանկարը:

Отказаться от сладкой лжи о Карабахе
Сколь бы ни был незыблем идол Нагорного Карабаха в армянском сегменте, и несмотря на мглу неподсудности вокруг него, конфликт - не игла в стоге сена, чтобы исчезнуть и позабыться. Вопреки общественным ожиданиям, за десятилетия он не устаревает, не покидает повестку, периодически возбуждая страсти и беспокойство.
Последним таким поводом стало заявление о карабахском конфликте главы МИД России Сергея Лаврова на видеоконференции членов Фонда поддержки публичной дипломатии имени А. Горчакова. За ним последовал ответ министра иностранных дел Армении Зограба Мнацаканяна, заявления бывших у власти Республиканской партии Армении и Дашнакцутюн. Наблюдалась активность в социальных сетях и экспертной среде. Что из сказанного Лавровым было из ряда вон? Чего такого в Армении не знали, что должен был выявить Лавров?
Лавров сообщил, что переговоры продолжаются на основе фундаментальных принципов Хельсинкского Заключительного акта - с поэтапным подходом, который предполагает взаимные уступки, основанные на принципах неприменения силы, территориальной целостности, равных прав и самоопределения народов, что в свою очередь предполагает возвращение под контроль Азербайджана территорий вокруг Нагорного Карабаха, временный статус для Нагорного Карабаха, гарантирующий безопасность и автономию, коридор, связывающий Армению с Нагорным Карабахом, дальнейшее определение окончательного правового статуса Нагорного Карабаха посредством референдума, право вернуться на бывшие места жительства для всех внутренне перемещенных лиц и беженцев, и международные гарантии безопасности, включающие в себя в том числе миротворческую деятельность.
Таким образом, переговорный документ - комплексная многослойная программа действий, которая не может быть осуществлена одним движением пальца и сразу. Она предусматривает определение временного статуса Нагорного Карабаха (без прилегающих районов), оставляя вопрос окончательного правового статуса на потом и на волеизъявление граждан, имевших право на жительство в Карабахе до 1989 года.
С предложением этих принципов Минская группа выступила еще в 1993 году - на неофициальном совещании Девятки, состоявшегося 2-8 ноября в Вене и подготавливавшего саммит Минской группы ОБСЕ: они были направлены на установление режима прекращения огня, отвод войск с захваченных территорий, возвращение беженцев и вынужденно переселенных, прекращение блокады и открытие Минского саммита для определения статуса НК путем переговоров.
В декабре 1996 года на Лиссабонском саммите произошло отступление от этих предложений. Страны-члены саммита выступили с заявлением о признании территориальной целостности Азербайджана и наделении Нагорного Карабаха автономией в его составе. Эти принципы одобрили все члены Минской группы, кроме одного. Президент Армении воспользовался своим правом вето, став единственной стороной, выступившей против этого заявления.
Армянская делегация выступила с собственным заявлением, оставаясь верной сути мандата Минской группы и решению Совета министров ОБСЕ, согласно которому, статус НК должен быть определен на Минском саммите после установления политического согласия.
Уже в конце 1998 года возникает предложение об Общем государстве, предполагающее, что Нагорный Карабах вместе с Азербайджаном создаст «Общее государство» в его международно признанных границах. Карабах назывался бы республикой, по факту - наделялся бы автономией, после чего Азербайджан и Карабах как равные единицы должны были оформить отношения и уточнить статус Нагорного Карабаха.Армянская сторона не только приняла это предложение, но и активно продвигало его. Предложение было отклонено Азербайджаном.
А согласно опубликованной в результате переговоров в Ки-Уэсте в 2001 году информации, предлагался следующий вариант урегулирования: территория Нагорно-Карабахской Автономной Области передавалась под суверенитет Армении. Статус НК определялся в рамках Армении. Азербайджан же должен был иметь возможность прямой связи с Нахиджеваном - через территорию Мегри, взамен Азербайджан признал бы, что Лачинский коридор принадлежит Армении. Глава МИД Армении того времени Вардан Осканян с сожалением назвал этот документ «нереализованной возможностью», который неожиданно для армянской стороны не был принят президентом Азербайджана Гейдаром Алиевым.
Уже в 2007 году произошел возврат к первоначальной логике переговорного процесса - к Мадридским принципам. Как мы видим, вопрос окончательного статуса Нагорного Карабаха не был решен в рамках ни одного из обсуждаемых принципов. Из того, что было рассекречено, можно догадаться, что только Парижские принципы давали Армении возможность присоединить к себе Карабах - в обмен на Мегри.
Путаница в связи с поэтапным или пакетным решением, таким образом, является конспирологией армянской политики, нежели имеет отношение к реальной политике. Известно, что в начале 1998 года первый президент Армении Левон Тер-Петросян, будучи апологетом поэтапного варианта урегулирования, подал в отставку в связи с внутриармянским кризисом, возникшим в контексте конфликта. Противодействующие ему силы во главе со вторым президентом Робертом Кочаряном, какие бы максималистские заявления они ни делали, обвиняя Тер-Петросяна в пораженчестве, придя к власти, не только не принесли Карабаху независимость, но и не добились серьезного прогресса в переговорном процессе. Напротив, в годы их власти на переговорном столе появились более противоречивые - Ки-Уэстский проект и проект Общего государства, которые могут быть возвращены и поставлены на обсуждение в любой момент. Формулировка «пакетное решение» представляет собой уловку, направленную на сокрытие именно этого провала.
Более того, исторически пакетное решение наделяло Карабах статусом сначала в составе Азербайджана. Этот двухэтапный вариант предлагался сопредседателями Минской группы ОБСЕ еще в июле 1997 года. Он состоял из двух договоров, посвященных прекращению вооруженного конфликта, что предполагало вывод вооруженных сил в двух этапах, создание Разделительной полосы, возвращение перемещенных лиц в места их проживания в зоне Разделительной полосы и ряд вопросов, затрагивающих безопасность. Лачинский коридор предусматривалось сдать в аренду ОБСЕ при условии, что пользоваться им будут только власти Нагорного Карабаха. Второй договор затрагивал определение статуса НК и предусматривал широкую автономию в составе Азербайджана, в том числе - право иметь собственную конституцию. Предложенный пакетный вариант не удовлетворил стороны, поэтому 2 декабря 1997 года сопредседатели предложили сторонам поэтапный вариант урегулирования, состоявший из двух частей. Первая часть относилась к взаимному возвращению захваченных территорий, размещению разъединительных сил ОБСЕ, возвращению беженцев и разблокировке путей сообщения, вторая часть - к дальнейшему статусу анклава.
Нетрудно заметить, что до сих пор предлагалось два варианта урегулирования карабахского конфликта: по одному из них, Нагорный Карабах возвращается в состав Азербайджана в статусе автономии или республики (Лиссабонский документ 1996г. - отклонен, поэтапный вариант июль 1997 года - отклонен Карабахом, предложение об Общем государстве 1998г. - принято); по другому варианту, Нагорный Карабах наделяется временным статусом, вопрос окончательного правового статуса откладывается на потом (в ноябре 1993 г. предложение Девятки - принято, поэтапный вариант 2 декабря 1997 года - принят Арменией, отклонен Карабахом, Мадридские принципы 2007г. - приняты).
Выбор армянской дипломатии заключается в двух этих подходах, другого пути у нее нет. Пожалуй, можно выстрадать только решения о купле-продаже за счет территории Армении, как в ки-уэстской резолюции.
Пламенные заявления бывшей и нынешней властей Армении предназначались не для Лаврова, а для внутренней аудитории. Нагорно-карабахский конфликт давно стал элитарным, он непонятен широким слоям общества, они несведущи в нем. На протяжении лет суть конфликта бережно скрывается от общества, вместо этого не прекращается последовательная пропаганда, направленная на сохранение общественной спячки. Человеческие трагедии не отрезвляют военную и экономическую элиты. Армянское общество должно суметь отказаться верить в сладкие и ложные обещания по Карабаху. Этот конфликт годами подпитывается жизнями граждан Армении, они имеют право знать истинное положение вещей. Революцией будет принятие именно этого подхода: несуществующие принципы, ложные патриотические заявления и высокомерные высказывания не дают пользы обществу, которое однажды должно будет столкнуться лицом к лицу с решением конфликта.
Бархатная революция 2018 года останется красивой эмоциональной вспышкой и превратится в воспоминание, если не будет искоренено фальшивое идолопоклонство вокруг Нагорного Карабаха. Сильный общественный эмоциональный фон в вопросе Карабаха создает прекрасную возможность для того, чтобы в Армении всегда существовала традиция авантюры и бесконечно срывалась перспектива формирования рациональной политической среды.