Daily Archives: Սեպտեմբեր 12, 2015
«Բոլոր փաստաթղթերն ունեմ։ Պատկերացնում եք, եթե սուտ ասեի։ Միանգամից ճաղերի հետևում կհայտնվեի։ Դիմել եմ նաև Վճռաբեկ՝ փորձագետի եզրակացությունը... -
Բաղրամյանից բոլոր բերման ենթարկվածներն ազատ են արձակվել
Բերման ենթարկվածների նկատմամբ կազմվել են արձագրություններ, հարուցվել են վարչական վարույթեր՝ վարչական իրավախախտումների մասին... -
Ոստիկանությունը ցրեց Բաղրամյանում հավաքվածներին
Մի քանի տասնյակ «Հրեշտակների» գումարտակի ոստիկաններ շարք կազմած, «հեյ, հեյ» վանկարկելով, մտել ցուցարարների շարքեր՝ կիսելով շղթա կազմած... -
Բաղրամյան պողոտան կրկին փակ է․ ոստիկանությունը սպառնում է (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Ոստիկանները փորձել են կանգնեցնել երթի մասնակիցներին Ֆրանսիայի հրապարակի մոտ, սակայն, մարդիկ անցել են ոստիկանական...

Daily Archives: September 12, 2015
Currently, Harutyunyan is trying to prove that the Armenian police and Prosecutor's office have shown inactivity in dealing with the facts of fraud in his case. Court hearings are constantly postponed, but the... -
Armenian Police Disperse Protesters, Unblock Central Yerevan Avenue (Updated)
Security forces did not use special equipment this time; however, they were seen forcefully wringing the protesters’ hands and tearing some of their clothes before cramming them into already overcrowded police vehicles... -
Demonstrators Block Central Yerevan, Police Give Six Hours to ‘Voluntarily End Illegal Protest’
Police have released a statement urging “the organizers and participants of the unauthorized rally to express their demands by 5 am September 12 and to voluntarily terminate the illegal blockage of Baghramyan Avenue...