Հնարավոր է՝ Աշոտ Միրզոյանը Հանրային խորհրդի միակ կնատյաց անդամը չէ․ հայտարարություն
Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնութնան կոալիցիայի հայտարարությունը հանրային խորհրդի անդամի գրառման վերաբերյալ․
«Օրերս, Գյումրիում զուգընկերոջ կողմից սպանված կնոջ դեպքը ցնցեց հասարակությունը իր դաժանությամբ։ Սակայն եղան նաև բռնությունն արդարացնող և զոհին կրկնազոհայնացնողներ, որոնց մեջ, ցավալիորեն, կային նաև հանրային դիրք ունեցող անձինք։ Նրանցից մեկը ՀԽ բնապահպանական հարցերի հանձնաժողովի անդամ Աշոտ Միրզոյանն էր, որն իր ֆեյսբուքյան էջում արված գրառման մեջ ոչ միայն ակնհայտորեն արդարացնում էր այս սարսափելի բռնությունը, այլև անձնական բնույթի վիրավորանքներ հնչեցնում սպանված կնոջ հասցեին։
Նման գրառմանը հետևեց մարդկանց կոշտ արձագանքը համացանցում, ինչպես նաև Հանրային խորհրդի դատապարտող հայտարարությունը։ Սակայն, միայն այն փաստը, որ մարդու իրավունքների վերաբերյալ նման գիտակցությամբ անձինք ՀԽ կազմում են և հանրային կարևորագույն խնդիրների վերաբերյալ կարծիքներ ու մոտեցումներ են հրապարակում, արդեն խորը մտահոգություն է առաջացնում։
Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության կոալիցիան խստորեն դատապարտում է կնատյացության ցանկացած դրսևորում, զոհին կրկնազոհականացնելու ցանկացած միտում, և պահանջում․
- ՀԽ առաջիկա նիստում քննարկել Աշոտ Միրզոյանի անդամակցության հարցը սույն կառույցին,
- նիստը կազմակերպել բաց, որպեսզի հանրությունը տեսնի և լսի բոլոր կարծիքները, ինչը հնարավորություն կտա կարծիք կազմելու նաև ՀԽ մյուս անդամների պատկերացումների մասին։
Մեր խորագույն համոզմամբ, նման տեսակետը կիսողները ևս անհապաղ պետք է լքեն հանրային խորհուրդն, ու այսուհետ հանրային կարևորություն ներկայացնող հարցերը պետք է քննարկվեն միայն մարդու իրավունքների վերաբերյալ առնվազն պատկերացում ունեցող անձանց մասնակցությամբ։»
Հիշեցնենք, որ մարտի 4-ին 28-ամյա տղամարդը ծեծի է ենթարկել անչափահաս աղջկան և նրա մորը, ով ծեծից մոտ 8 ժամ հետո մահացել է իր տանը։ 43-ամյա կնոջ մահվանից հետո միայն՝ բռնարարի մայրը զանգել է շտապօգնություն։ Դեպքի վայր ժամանած բժիշկները արձանագրել են կնոջ մահը, իսկ նրա 13-ամյա աղջկան գանգուղեղային փակ վնասվածքներով տեղափոխել հիվանդանոց։

Ашот Мирзоян может быть не единственным женоненавистником в Общественном совете
Коалиция «Против насилия над женщинами» выпустила заявление по поводу высказываний последнего времени в связи с убийством женщины, до смерти избитой партнером:
«Случай женщины, убитой в Гюмри партнером, потряс общество своей жестокостью. Однако были и те, кто оправдывал насилие и повторно виктимизировал жертву, среди них, к сожалению, были и публичные люди. Один из них — член экологической комиссии Общественного совета Ашот Мирзоян, не только оправдавший в Фейсбуке это ужасное насилие, но и позволивший себе личные оскорбления в адрес убитой женщины.
За этим постом последовала жесткая реакция людей, а также осуждающее заявление Общественного совета. Однако только то, что в его состав входят люди с таким представлением о правах человека и высказывают мнение о важнейших общественных вопросах, уже вызывает глубокую обеспокоенность.
Коалиция против насилия над женщинами строго осуждает всякое проявление мизогонии, стремление повторной виктимизации жертвы и требует:
- на следующем заседании Общественного совета обсудить вопрос членства Ашота Мирзояна в данной структуре;
- провести открытое заседание, чтобы общество видело и слышало всех, что позволит составить мнение и о представлениях других членов ОС.
Мы глубоко убеждены, что те, кто разделяет это мнение, также должен немедленно покинуть Общественный совет, и отныне вопросы, представляющие общественную важность, должны обсуждаться с участием лиц, как минимум имеющих представление о правах человека».
4 марта 28-летний мужчина избил несовершеннолетнюю и ее мать, которая скончалась через 8 часов после избиения. Прибывшие на место врачи, которых мать насильника вызвала, когда женщина уже была мертва, констатировали смерть. Ее 13-летняя дочь была доставлена в больницу с закрытой черепно-мозговой травмой. Девочка была прооперирована. Позже сообщили, что она начала дышать самостоятельно. Затем появилась информация о том, что девочка уже произносит некоторые слова.