Monthly Archives: Հունվար 2015
«Եվ ոստիկաններ էին, և խաժամուժ, օդ էին կրակում, հարձակվում մեր վրա, մենք գիտեինք, որ խաժամուժ է հավաքվել, բայց որ ոստիկաններն այդ քայլին... -
Դոնբաս, Աբխազիա, Ղարաբաղ․.. Իմ անկախությունը քո փուշն է
Բայց մենք, կրկնվեմ, խոսում ենք Կովկասի մասին։ Նկարագրված մղձավանջներն այստեղ ակտուալ չեն․ առավելագունը՝ կթալանեն զբոսաշրջիկներին ու կբաժանեն ռուսաստանյան օգնությունը․․․ -
Վերաքննիչը վկաներին խոսք չտվեց և անփոփոխ թողեց զոհված զինծառայողի գործով վճիռը
Դատական կազմի նկատմամբ վստահությունը, սակայն, փոքր-ինչ վերականգնվել էր, երբ այն ընդունել էր մեղադրող դատախազ Մայիլյանին բացարկ հայտնելու միջնորդությունը․․․ -
Կալանավորը վաղաժամ ազատվելու մերժումը բողոքարկելու է դատարանում
Որոշումը բանտի պետը հիմնավորել է նրանով, որ Հակոբյանն ուներ տույժեր։ Մինչդեռ, ըստ դատապարտյալի, իր տույժերը մարվել են 6 ամիս առաջ, ինչը օրենքով թույլ է տալիս դիմել հանձնաժողովին։ -
Եթե պատմաբաններն ապացուցեն, Թուրքիան պատրաստ կլինի «գին վճարել» 1915 թվականի համար․ Էրդողան
Վերջինիս խոսքով՝ հայկական սփյուռքը շահարկում է այս հարցն ու փորձում Թուրքիային ներքաշել կռվի մեջ։ Նա նաև հայտարարել է՝ եթե պատմաբանների՝ 1915֊ի դեպքերի․․․ -
Պերմյակովից արյան և մեզի փորձանմուշները վերցվել են սպանությունից 10 օր անց․ «168 ժամ»
Արյան և մեզի փորձանմուշներով տոքսիկաքիմիական փորձաքննության արդյունքում հնարավոր է պատասխանել նաև հարցերին՝ արդյոք դրանցում ալկոհոլի կամ թմրանյութի առկայություն կա՞, թե՞ ոչ․․․ -
Ախթալայի կոմբինատը նոր պոչամբար է կառուցում առանց բնակիչների կարծիքը հարցնելու
Ախթալայի լեռնահարստացման կոմբինատի արտաքին կապերի բաժնի պետ Գագիկ Շահնազարյանը, ով ներկա էր Մեծ Այրումի գյուղապետարանում կազմակերպված... -
Խոսքի ազատության կոմիտեի փորձագետ Վասակ Դարբինյանը նշել է, որ լրագրողների նկատմամբ ֆիզիկական բռնության դեպքերի ուսումնասիրությունը... -
«Ես նույնպես ասում եմ Հայոց ցեղասպանություն». Թոմաս դե Վաալ
Պատասխանելով Ադրբեջանի դեսպանության աշխատակիցներից մեկի հարցին՝ վերլուծաբանն ասել է, թե Հայաստանի հետ Թուրքիայի ու Ադրբեջանի սահմանները․․․ -
Մինչ վարչապետի հետ հանդիպումը, բողոքի ակցիա անող ձեռներեցների հետ զրուցելու համար Կառավարության շենքի մոտ են եկել ԲՀԿ․․․

Monthly Archives: January 2015
“The Armenian courts have assigned the Special Investigation Service to deal with the incident, while the latter covers up the cases, with the standard “lack of criminal intent” basis. And those occur in the situation... -
“PM is On Our Side”; Entrepreneurs Finally Meet With Prime Minister
After exiting the Government building, one of the delegates expressed his impressions that the PM was "on our side.” During the meeting the entrepreneurs demanded that they raise the trade turnover... -
4 People Arrested in Connection With Murder of a Soldier
Four people have been arrested in connection to the murder of soldier Haykaz Barseghyan by a group of individuals at a Yerevan military training unit, reported the Investigative Committee of Armenia... -
They later entered the Opera building where a concert was taking place dedicated to Army day. The parents entered not for the concert but to hear Minister of Defense Seyran Ohanyan’s speech, which, as... -
Former ARF Member Expresses Serious Issues In Party In Light of Newly Elected Bureau
The ARF’s elite have been dealing with personal quotas, resolving personal issues, and its turned out that us, ordinary members who’ve left, have become the advocates of ARF and its ideology... -
As noted in the Investigative Committee’s statement, the corpse was found yesterday at approximately 6:30AM. The investigators who arrived at the site, inspected it, and with the materials gathered... -
Thousands of Protesters Give Government Deadline to Meet Demands (VIDEO)
The protesters will go to the Government building tomorrow to receive their response from the government. The other decision made by the business owners was that in case of the government not nullifying the law... -
Two Soldiers Injured Near Border in Tavush
At around 12:30AM, the adversary attempted multiple saboteur attacks in the Tavush province. Azerbaijani saboteurs shot at a civilian Daewoo automobile along the Voskepar-Kirants road. The three people... -
Soldier Found Hanged at Yerevan Military Training Unit, reports Ministry of Defense
Today, at approximately 6:35AM, a soldier Haykaz Barseghyan was found hanged from a bar in the sports ground of a Yerevan military training unit, reports the official statement of the Ministry of Defense... -
Armenian MPs Abstained From Vote During PACE Resolution Against Russia
In its resolution, the Assembly said it: “condemns the illegal annexation of Crimea and its continuing integration into the Russian Federation”. It also condemned Russia’s role in “instigating and...