Monthly Archives: Օգոստոս 2016
«Էսօրվա դրությամբ իմ խանութին պարտք են 2,5 միլիոն դրամ, էդ մի թաղը մենակ: Էն ժամանակ պարտքով ապրանք էին վերցնում, ասում՝ հոկտեմբերին կտանք... -
Տուժող և մեղադրվող կողմերը դժգոհ են 2 երեխաների մահվան գործով վճռից
Սակայն, Կարինե Հովհաննիսյանը վերակենդանացման բաժանմունք ժամանակին չի տեղափոխվել, հոսպիտալացվել է ինֆեկցիոն բաժանմունքում... -
Շիրակի մարզի գյուղերից մեկում 12-ամյա երեխային կախված են գտել․ պաշտոնական
«Դեպքի վայրի զննությամբ՝ Շիրակի մարզի Լուսաղբյուր գյուղի 2-րդ փողոցի 4-րդ նրբանցքում գտնվող կիսակառույց շինության հարևանությամբ հայտնաբերվել է... -
Դատարանները խրախուսում են․ Հայաստանում ընտանեկան բռնության դեպքերը չեն նվազում
Սաֆարյանի խոսքով՝ նման դաժանությամբ սպանություն կատարող մարդիկ պատահական չէ որ այդպիսին են, քանի որ նրանք մեծանում են մի արժեհամակարգում... -
Երեխայի գլուխն անհասկանալի բաներ են ճխտում․ պարտադրանքն ու արտոնյալ դպրոցները
Սոցիոլոգի խոսքով՝ ինքը որպես ծնող վատ է վերաբերում «Ազգային երգ և պար» առարկան հանրակրթական դպրոցներում ներառելու որոշմանը։ -
Հայկ Խանումյանին ծեծի ենթարկելու գործի շրջանակներում ձերբակալվածներն ազատ են արձակվել
Լեռնային Ղարաբաղի Ազգային ժողովի պատգամավոր Հայկ Խանումյանին հունիսի 6-ին Ստեփանակերտի կենտրոնում ծեծի ենթարկելու.. -
Պետությունն անօթևաններին նվիրված բնակարաններից եկամտահարկ է պահանջում
«Հովանավորները մեր առջև պայման դրեցին, որ իրենց միջոցներով գնվելիք բնակարանները մինչև 15 տարի ժամկետով համարվեն... -
«Սասնա ծռերից» Հովհաննես Հարությունյանի նախկին փաստաբանը չի մեկնաբանում՝ ինչու այլևս չի աշխատում իր պաշտպանյալի հետ
Պապիկյանը մեզ հետ զրույցում չի ցանկացել մեկնաբանել նաև փաստաբանների հայտարարությունը՝ նշելով, որ Հովհըաննես Հարությունյանի հետ... -
Ամուսնու կողմից կացնահարված կնոջ վիրահատության գումարը հավաքվել է
«Նախորդ վիրահատության ժամանակ Թագուհու հայրը դիմում էր գրել Առողջապահության նախարարություն՝ վիրահատության ծախսերը հոգալու խնդրանքով.... -
ԱՄՆ-ի կողմից հետախուզվող ՌԴ քաղաքացին հայաստանյան դատարանի դահլիճից ազատ արձակվեց
Միրոնովի վրայից մեղադրանքները հանվել են, սակայն նա դեռևս 40 օր կմնա Հայաստանում, որից հետո նոր կարող է մեկնել Ռուսաստանի Դաշնություն:

Monthly Archives: August 2016
The “National Songs and Dances” subject was introduced in the lower grades of several basic schools back in 2014, and now Armenia's Education Ministry wants to expand the pilot program and make ... -
30 August
NKR Oppositionist’s Attackers Released Under Amnesty
The proposal to declare an amnesty on the occasion of the 25th anniversary of Nagorno-Karabakh's independence was approved by NKR's National Assembly on August 25... -
Armenian Authorities Demand Income Tax From Local Charitable Organisation
According to a statement published on the NGO's official website Monday, the Center has already applied to Armenia's highest officials, including the president and the prime minister, for tax exemption... -
Russian Programmer Freed from Armenian Custody
Recall, Sergey Mironov was detained late last week by Armenian security forces upon his arrival at Yerevan's Zvartnots airport from Moscow. In a subsequent statement, Armenia's police said the Russian ... -
29 August
Armenian Farmer Says He’d Sooner Throw Grapes Away Than Sell to Wineries
The farmer added that he intended to sell this season's 3-4 tonnes of produce at the market and throw whatever is left away. “Throwing away is more profitable than [selling to wineries],” Zakaryan said... -
Criminal Case Over Karabakh Veteran’s Beating Delayed in Hopes of Amnesty, Lawyer Claims
During the last hearing, which was held in September, 2015, lawyer Muradyan had filed a motion for the recusal of prosecutor Yuri Aghayan, claiming that the latter had “failed to notice the blatant and ... -
Russian Citizen Detained in Yerevan Wanted by US since May, Armenia’s Police Say
Sergey Mironov, a 30-year-old Russian citizen who was detained by Armenian security forces in Yerevan's Zvartnots airport Friday, has been wanted by the US government since May 11 for alleged money laundering ... -
Inmate Found Dead in Yerevan Prison Cell
According to officials, Gagik Buniatyan used his clothing to hang himself. There was no further elaboration or clarification into the circumstances surrounding the inmate's death... -
Yerevan Man Sentenced to 11.5 Years in Prison for Ex-Wife’s Murder
In her closing argument, Safaryan told the court yesterday that Arakelyan should have been convicted of a particular cruel murder, which provides for a sentencing range that includes life imprisonment... -
23 August
Russian Soldier Convicted of Gyumri Family Murder, Sentenced to Life in Prison
Recall, six members of the Avetisyan family were shot to death on January 12, 2015, in their Gyumri home. The family’s seventh member, 6-month-old Seryozha Avetisyan, was transferred to the hospital with...